OpenCore Big Sur İGPU+EGPU Kullanımı

Hz.futureorkun

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba,

Mini kasa sistemime OC ile başarılı kurulum ardından her iki GPU ile benchmark alabiliyorum. Optimus OC ile yenilmiştir. Fakat PCI sekmesinde aktif edemediğim kext yüklü olmayanlar var. Mesela SmBus alanı buna örnek. PCI alanını nasıl aktive edebilirim. VoodooSMBus.kext yeterli olmadı. Benchmark sonuçlarını ekliyorum. OpenCL ve Metal sonuçları 50.000 üzerinde gayet başarılı... Birde Windows dual boot yaparken bios neden acidentera oluyor. OC ile boot ederken oluyor. Clover ile bu sorun olmuyordu.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2021-05-09 06.55.27.png
    Ekran Resmi 2021-05-09 06.55.27.png
    129,1 KB · Görüntüleme: 68
Son düzenleyen: Moderatör:
Optimus OC ile yenilmiştir.

Optimus kasalı bilgisayarlarda bulunmamakta diye biliyorum. Öyle olsa OpenCore ile Big Sur kullandığım Samsung NP530U4C-S01TR cihazımda 2 tane ekran kartı var ikisi de aktif olurdu. Optimus engellenemiyor maalesef. Ben BIOS modlayarak iki ekran kartını da macOS üzerine dahil etmiştim Mojave'de. Ee tabii 2 yıl önceydi bu. Şu an durum nedir bilemem. 2 ekran kartının da adı görünüyor ama NVIDIA kanımca kesinlikle çalışmıyor. Zaten OpenCore'de NVIDIA'yı inject etmek için device properties yaması yapılıyor.

Yok hocam Dual farklı disklerde. Yine de aynı, OC yüzünden.

Sapphire Nitro RX 590.

Vallaha hocam aklıma takıldı 2 ekran kartını da tanıttım benchmark alabiliyorum demişsiniz. Rica etsem bu Mac hakkında kısmının resmini atabilir misiniz inanamıyorum ya ben eski laptopumda hem NVIDIA hem Intel tanıtmak için 1 yıl BIOS modlaması yapmaya çalıştım yapıp 2 ekran kartımıda macOS Mojave üzerinde kullanmıştım. Sonra 2 ekran kartını da birden yakmıştım :D OpenCore ile çözüldüyse lanet olası optimus, çok iyi bir durum 2 ekran kartlı çalıştırmak:'(

Vallaha hocam aklıma takıldı 2 ekran kartını da tanıttım benchmark alabiliyorum demişsiniz. Rica etsem bu Mac hakkında kısmının resmini atabilir misiniz inanamıyorum ya ben eski laptopumda hem NVIDIA hem Intel tanıtmak için 1 yıl BIOS modlaması yapmaya çalıştım yapıp 2 ekran kartımıda macOS Mojave üzerinde kullanmıştım. Sonra 2 ekran kartını da birden yakmıştım :D OpenCore ile çözüldüyse lanet olası optimus, çok iyi bir durum 2 ekran kartlı çalıştırmak:'(
Üstad benimkisi kasa, laptoplarda henüz denemedim. Fakat macos üzerinde optimus mantığı çalışmadığı için, aynı anda her iki ekran kartını çalıştırmak aşırı ısı ve sonuçta chipsete zarar vermeye kadar götürebilir. Kasa olduğu için ısı sorunu oluşmadı. Benchmark sonuçlarını atıyorum.

Üstat benimkisi kasa, laptoplarda henüz denemedim. Fakat macOS üzerinde optimus mantığı çalışmadığı için, aynı anda her iki ekran kartını çalıştırmak aşırı ısı ve sonuçta chipsete zarar vermeye kadar götürebilir. Kasa olduğu için ısınma sorunu oluşmadı. Benchmark sonuçlarını atıyorum.

Benchmark'ı gördüm hocam tebrikler. Sadece bu Mac hakkında kısmını merak ettim orayı atar mısınız seri no olmadan teşekkürler.

Her iki ekran kartı da aynı anda Mac info kısmında gözükmüyor. DPCI Manager ile ve benchmark ile aynı anda her iki ekran kartını da kullanabiliyorum.

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    163,1 KB · Görüntüleme: 34
  • 2.jpg
    2.jpg
    38,8 KB · Görüntüleme: 33

Geri
Yukarı