Bıktım bu ahlaksızlıktan!

Bunlar hep eğitimsizlik ten oluyor işte. Geçen Bim'den çöp poşeti aldım, eve doğru giderken yanımda bir tane Bmw araç vardı. İçinden ellerini uzatıp yere içtikleri kola şişelerini fırlatıyorlar. Sanki sokak kendi evleri, evlerinde bile atmazlar gerçi. O şişeler yolda birisinin arabasının tekerine gelip lastik patlasa ne olacak?🤔

Gaz almaya gittim ta 1' de. 1:30 da herkes geldi, bilerek ayağa kalkmadım herkes sırasını bilsin diye, yine de kendilerini akıllı sanıp öne geçmeye çalışıyorlar :D. Ben de iyice kızdım ''sizden bir b*k olmaz, sürünün durun'' dedim işlemimi yaptım gittim. Her mahalleye psikolog lazım ki bunlar kendilerini eğitemiyorlar, devlet zorla eğitsin.

Evet bu saydıkların uzun yıllardır Türk toplumunda var fakat biraz abarttığını düşünmekle birlikte genel olarak bunun ahlaksızlık değil cahillik olduğunu düşünüyorum.

Evet bu saydıkların uzun yıllardır Türk toplumunda var fakat biraz abarttığını düşünmekle birlikte genel olarak bunun ahlaksızlık değil cahillik olduğunu düşünüyorum.

Abartmıyorum siz hiç yaşamıyor musunuz bu durumları cahillikle alakası falanda yok, bir kişinin önüne geçmek ile cahilliğin ne alakası var? Bu düpedüz ahlaksızlık.

Karşı dairede komşum demeye dilimin varmadığı bir mahlukat var; vakit fark etmeksizin banyoda ve bilimum her yerde bağıra bağıra konuşuyor, banyoda ağızından iğrenç iğrenç sesler çıkarıyor (havalandırmalar ortak olduğu için sesi olduğu gibi evin içinde). Medeniyetten nasibini almamış bir mahlukat olduğunu bile bile efendice gittim kapısına usul usul dedim, "siz böyle yaptığınız için ben rahatsız oluyorum, lütfen biraz anlayış gösterin"; aldığım cevap ise: "Siz daha komşu görmemişsiniz, bu da bir şey mi daha neler neler yapacağım, nereye şikayet edersen et" idi.
İşin özü, ahlak eğitimle oluşur. Eğitimsizlik de okuldan başlayan bir şey değil; eğitim, aileden başlar ve daha sonrasında da kişinin kendisini eğitmesiyle ilgilidir. Kendisini eğitmekten aciz birkaç varlık için canınızı sıkmaya değmez, bunun çözümü de yok. Günümüzde farklı milletlerin de içimize karışmasıyla toplumsal kültürün zarar görerek ailelerin vermesi gereken eğitimin de zayıfladığı aşikar, anlayacağınız gün geçtikçe durum daha da kötüleşiyor.

Kendi derdimi de buraya dökmek istedim, rahatsızlık verdiysem kusura bakmayın. Ben mümkün mertebe bu tür karaktersizleri görmezden gelmeye çalışıyorum.

Sadece son birkaç günde bile o kadar çok ahlaksızlıkla karşılaştım ki tam manasıyla bıktım. Ev bakan komşumuz var. Gittiği evleri anlatıyor. Bütün insanlar yalan söylüyor, çok yüksek fiyat verip günde en az 20 kişi arıyor diyorlarmış. Her gün fiyat değiştirmeler ve vaktinde gelmemeler...
Markete gidiyorum hemen birisi önüme geçmeye çalışıyor, yolu arabayla kapatıyorlar söylemeden sanki geçeceğimi görmüyormuş gibi açmıyorlar bir de.
Yazın gelmesiyle caddeler, düğün konvoylarıyla ve sokak düğünleriyle doldu. Şarkıları son ses açıyorlar ve rahatsız oluyorum.
Sokakta saldırgan köpekler var. Belediyeye şikayet ettim kontrol yapıldı diyor fakat gelen giden olmadı yine benzer cevaplar verdiler mesela bir kafe kaldırımı işgal ediyor sürekli. Belediye kontrol ettik ters bir durum yok dedi ama gelen giden yok bariz bir şekilde de kaldırımlar işgal ediliyor.
Yakınımızda park var, bu parkta mangal yasak olmasına rağmen hem mangal yakılıyor hem de ateş yakılıyor her yeri duman kaplıyor.
Kaldırımda yürürken bile üstüme üstüme yürüyenler oluyor. Kimse yol vermiyor. Esnaflar zaten insanları taciz etmekle meşgul.
Çocuklar sürekli bağırıyor. Pislettikleri yerler için aileleri bir şey demiyor.
Çöpler her yerde, düzgünce çöpe atan pek yok.
Bunlar sadece dün gördüğüm sorunlar. Böyle niceleri var bütün sorunları saymaya kalksam saatler alır belki de.

Bıktım bu ahlaksızlıklardan. Zaten uzun yıllardır hep yurt dışına gitmek istiyordum, artık kesin gitmeliyim diyorum. Okulum bittiğinde ilk hedefim yurt dışından bir iş bulmak.

Türkiyedesin normal böyle şeyler bende bazı şeylerden bıktım ama değişen bir şey yok yıllardır.

Karşı dairede komşum demeye dilimin varmadığı bir mahlukat var; vakit fark etmeksizin banyoda ve bilimum her yerde bağıra bağıra konuşuyor, banyoda ağızından iğrenç iğrenç sesler çıkarıyor (havalandırmalar ortak olduğu için sesi olduğu gibi evin içinde). Medeniyetten nasibini almamış bir mahlukat olduğunu bile bile efendice gittim kapısına usul usul dedim, "siz böyle yaptığınız için ben rahatsız oluyorum, lütfen biraz anlayış gösterin"; aldığım cevap ise: "Siz daha komşu görmemişsiniz, bu da bir şey mi daha neler neler yapacağım, nereye şikayet edersen et" idi.
İşin özü, ahlak eğitimle oluşur. Eğitimsizlik de okuldan başlayan bir şey değil; eğitim, aileden başlar ve daha sonrasında da kişinin kendisini eğitmesiyle ilgilidir. Kendisini eğitmekten aciz birkaç varlık için canınızı sıkmaya değmez, bunun çözümü de yok. Günümüzde farklı milletlerin de içimize karışmasıyla toplumsal kültürün zarar görerek ailelerin vermesi gereken eğitimin de zayıfladığı aşikar, anlayacağınız gün geçtikçe durum daha da kötüleşiyor.

Kendi derdimi de buraya dökmek istedim, rahatsızlık verdiysem kusura bakmayın. Ben mümkün mertebe bu tür karaktersizleri görmezden gelmeye çalışıyorum.

Düzeleceğini zannetmiyorum bu kadar insanı nasıl ehlileştireceksiniz?
Ben sadece yurt dışına girmek istemiyorum imkanım olursa Avrupa vatandaşlığı alır kalırım.

Geri
Yukarı