Bildiri yayınlayan Ergun Mengi'ye tutuklama talebi

Herkese selamlar.

TV'de denk geldim:
IMG_20210413_000329.jpg

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 104 emekli amiralin bildirisine ilişkin soruşturmasında Ergun Mengi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Emekli amirallerin bildirisine ilişkin soruşturmada savcılık, serbest bıraktığı 13 şüpheli için sulh ceza hakimliğinden adli kontrol talep etti.

Kaynak: Son dakika: Darbe imalı bidiri soruşturmasında Ergun Mengi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Sizin yerinize dünyayı değiştirmiş bu ünlü filozof ve yazar "adamı" tercih ederim :). Bu arada sizinki ifade özgürlüğü değil ifade özürlülüğü oluyor yalnız.

Bilmiyorsanız söyleyeyim bir kişinin özgürlüğü, başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter. Hangi ülkede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama Türkiye demokratik bir ülkedir. Demokratik toplumlarda toplumsal huzur için belirli toplumsal kurallar vardır. Bu toplumsal kurallar arasında bir başkasına hakaret etme özgürlüğü yoktur; çünkü hakaret etmek kişinin özlük ve özgürlük haklarına saldırıdır ve kabul edilebilir bir şey değildir.

Kısacası kimsenin küfür veya hakaret edip bir başkasının özlük alanına girmeye hakkı yoktur.

Hahahah bunu diyen insan 5 dakika sonra cumhurbaşkanına hakaret eder.
Çok dikkate almıyorum.
Yarın bir gün "pedofili yasallaşsın" başlıklı bir fikir ortaya atılsa, fikir özgürlüğü mü diyeceğiz? Hukuk diye bir şey var. Kanunlar var. Etik değerler var. Ahlak var. Var da var.

Arsızlığa cesaret, zinaya aşk dediler. Bir toplumun ahlakını, işte böyle yediler.

Sizin yerinize dünyayı değiştirmiş bu ünlü filozof ve yazar "adamı" tercih ederim :). Bu arada sizinki ifade özgürlüğü değil ifade özürlülüğü oluyor yalnız.

Bilmiyorsanız söyleyeyim bir kişinin özgürlüğü, başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter. Hangi ülkede yaşıyorsunuz bilmiyorum ama Türkiye demokratik bir ülkedir. Demokratik toplumlarda toplumsal huzur için belirli toplumsal kurallar vardır. Bu toplumsal kurallar arasında bir başkasına hakaret etme özgürlüğü yoktur; çünkü hakaret etmek kişinin özlük ve özgürlük haklarına saldırıdır ve kabul edilebilir bir şey değildir.

Kısacası kimsenin küfür veya hakaret edip bir başkasının özlük alanına girmeye hakkı yoktur.

Komple kendi argümanların ile çelişmiş birisin, sana ne anlatayım?
Cumhuriyetin kurusucu önderimiz ATATÜRK, askerlerin siyasete girecek ise asker üniformalarını çıkarması gerektiğini söylemiştir. Siyaset yapacak meclise, asker kalacak orduya! Bunun üzerine Karabekir ve İnönü askerliği bırakmışlar.
Şimdi sen Atatürk'ten iyi mi biliyorsun?
Eğer bu kural üzerine ordu mensupları siyasete laf atıyor ise, benim seçtiğim/seçmediğim iradeye laf atamaz. Yani ben özgürlüğüm ile seçtiğim veya seçmediğim hükümete muhtıra çekemez.
Sana sayfalarca anlatırım ama argümanı ile çelişen birisi için boşa enerji olur :)

Bu arada sizinki ifade özgürlüğü değil ifade özürlülüğü oluyor yalnız.

J.J Rousseau'nun bir sözü vardır bilir misin? İnsanın özgürlüğü istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır.
Başkalarına "özürlü" diyebilecek kadar kültürsüz olup, kendini kültür abidesi zannetmek!!! Özürlü değil engelli.

J.J. Rousseau sözlerini ezberleyeceğine biraz Türk kültüründe saygı ve edep nedir diye okusaydın hiç olmazsa engelli insanlara hakaret etmezdin.

Cumhuriyetin kurusucu önderimiz ATATÜRK, askerlerin siyasete girecek ise asker üniformalarını çıkarması gerektiğini söylemiştir. Siyaset yapacak meclise, asker kalacak orduya! Bunun üzerine Karabekir ve İnönü askerliği bırakmışlar.
Eğer bu kural üzerine ordu mensupları siyasete laf atıyor ise, benim seçtiğim/seçmediğim iradeye laf atamaz. Yani ben özgürlüğüm ile seçtiğim veya seçmediğim hükümete muhtıra çekemez.
Sana sayfalarca anlatırım ama argümanı ile çelişen birisi için boşa enerji olur :)
Fazla anlatmayın derim çünkü benim savunduğum argümanla kısmen alakasız fikirler beyan edip kendinizi haklı çıkartmaya çalışıyorsunuz. Dediğiniz gibi boşa enerji olur. İlk önce tartıştığımız konuyu sindirin derim. Savunduğum şey insanın özgürlüğünün istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmaması olayıdır. Hakaret etme özgürlüğü yoktur, eleştirme özgürlüğü vardır.
Başkalarına "özürlü" diyebilecek kadar kültürsüz olup, kendini kültür abidesi zannetmek!!! Özürlü değil engelli.

J.J. Rousseau sözlerini ezberleyeceğine biraz Türk kültüründe saygı ve edep nedir diye okusaydın hiç olmazsa engelli insanlara hakaret etmezdin.
Özürlü demedim. Engelli insanlara hakaret etmedim. İfade özürlülüğü dedim. İfade özürlülüğü ifade özgürlüğününün küfür ve hakaret etmek olduğunu sanmaktır. Ayrıca Rousseau'nun sözlerini ezberlemedim, kitaplarını okuduğum için aklımda kalmış. Konuyla direkt bağlantılı olduğu için belirtmek istedim. Yanlış olan nedir? Atatürk'e değil hiçbir şahısa hakaret etme hakkı yoktur. İfadenizde özgürsünüz, ifade özürlülüğü olmamak kaydıyla.

Fazla anlatmayın derim çünkü benim savunduğum argümanla kısmen alakasız fikirler beyan edip kendinizi haklı çıkartmaya çalışıyorsunuz. Dediğiniz gibi boşa enerji olur. İlk önce tartıştığımız konuyu sindirin derim. Savunduğum şey insanın özgürlüğünün istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmaması olayıdır. Hakaret etme özgürlüğü yoktur, eleştirme özgürlüğü vardır.

Özürlü demedim. Engelli insanlara hakaret etmedim. İfade özürlülüğü dedim. İfade özürlülüğü ifade özgürlüğününün küfür ve hakaret etmek olduğunu sanmaktır. Ayrıca Rousseau'nun sözlerini ezberlemedim, kitaplarını okuduğum için aklımda kalmış. Konuyla direkt bağlantılı olduğu için belirtmek istedim. Yanlış olan nedir? Atatürk'e değil hiçbir şahısa hakaret etme hakkı yoktur. İfadenizde özgürsünüz, ifade özürlülüğü olmamak kaydıyla.

Hakaret ile ne alası var? Ben bildirgede yayınlanan fikrin yasal olmadığını söylüyorum. Atatürk'ün öne attığı paradigma da bu zaten. Asker siyasete karışamaz. Çok basit :)

Amirallerin bazıları veya çoğu tuzağa düşmüş gibi geliyor bana. Bildirinin değiştirildiği ve haberlerinin olmadığı iddialari da bu ihtimali güçlendiriyor.

Normalde yazmam pek ama aşırı sinir oldum ya. Mazur görün ama J.J. Rousseau gibi kaliteli birinin sözlerini konuyu anlamanız için yazmış birine ezberleyip gelmiş demeniz çok komik. Senden farklı düşünen ve farklı bilgilere sahip biri ile seviyeli bir biçimde tartışıp eğlenceliğine adamı karalıyorsun! İfade özürlülüğü lafının da art niyetli olarak yazılmadığı belli. İfade etme sıkıntılı demek istemiş ama kafiyeli olmasını istemiş sanırım. Ben de aynen katılıyorum, hakaret ve küfür eden biri eğer bunu özgürlük sanıyorsa ifade özürlüsüdür.
Ayrıca bunu ben de anlamadım adamın dediğiyle ne alaka yahu? İfade özgürlüğü ve küfür etmenin özgürlük olmaması konusunu ordu ve siyasete getirmiş :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı