Bilgi Sonsuz mudur?

GCN

Megapat
Makaleler
4
Daha fazla  
Eğer sonsuz ise; her şey bilinebilir mi? Her şeyi bilmek için olasılıkların ve bilginin sonlu olması şart mı?

Bilgi sonsuz değil ama, BAYA büyük. Yani o kadar büyük ki, sonsuz olup olmaması önemli bile değil. Zaten belli bir yerden sonra beynimiz büyüklüğü algılayamıyor, sonsuz gibi geliyor bu evrenin ömrüne karşı kelebek ömrü gibi gelen ömrümüze.

Bilgi sonsuz değil ama, BAYA büyük. Yani o kadar büyük ki, sonsuz olup olmaması önemli bile değil. Zaten belli bir yerden sonra beynimiz büyüklüğü algılayamıyor, sonsuz gibi geliyor bu evrenin ömrüne karşı kelebek ömrü gibi gelen ömrümüze.

Peki siz bu düşünceye nereden vardınız?

Kendini ne kadar öğrenmeye verirsen o kadar Bilgi sahibi olursun, bilgi bence sonsuz değildir.
Bir dünya savaşı daha olursa 100 yıl sonra sonsuzlaşabilir(!) :p

Bilgi sonsuz değildir. İnsan algısı sınırlıdır. Algımızın ötesi geçen kavramlar için sonsuzluk kavramını kullanırız bu şey gibi devirli bir sayı 0.9 devirli sayısı 0.9999 diye gider ama matematikte 1 diye alırız çünkü illa 1 eşit çıkacağını varsaydığımız için. herşeyin sınırı olduğunu olduğuna inanırım algımızın sınırlılığı bizi sonsuzluğa itiyor.

Bilgi doğuştan değil sonradan kazanılan bir şey ve evet bilgi sonsuz ve sonsuz bilgi edinebiliriz. ( İlk cümlemin hangi felsefeciye ait olduğunu unuttum, felsefe defterimi açardım ama çooook tembelim. )
Yani bilgi ezelden beri var olan bir şey değil mi?
Bilgi sonsuzdur, evet gördüm. Öyleyse sonludur.
Verdiğin cevap agnostik bir cevap mı? (Örnek: Tanrı şahidimdir ki Tanrı'ya inanmıyorum.)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı