Bilgisayar 10-12 saat açık kalırsa bir şey olur mu?

Cihan Deniz

Hectopat
Merhaba. Uzaktan egitim bundan sonra 8:30'da başlayıp saat 3'te biticekmiş, sonra ben 3 4 saat oyun oynuyorum 3'ten sonra dinlendirip oyun onynarım, 12 1 gibi de kapatırım. Her gün böyle olacak bir sıkıntı olur mu?

Mesela ders 3'te bitti 3 saat dinlendiririm veya 4 saat sonra açıp oyun oynayıp 12 1 gibi kapatırım.

Bilgisayarıma High Power Eco Bronze takmadan önce de 10 saati aşkın sürelerde açık bırakıyordum. (Aslında kapatmayı unutuyorum :D) Şimdi ise yeni PSU aldığım için gözüm arkada değil :D Bir gece unuttuğum oldu bilgisayarı :)

Sorun olmaz endişelenmeyin. Bilgisayarlar insanlar gibi değildir. Sonsuza kadar olmasa da gerçekten uzun bir süre durmadan çalışabilirler.

Bütün teknolojik aletlerde olduğu gibi bilgisayarların da ömrü parçaların üzerinden geçen akımla ters orantılıdır. Yani sistem ne kadar güç harcarsa o kadar daha az ömrü olur. Ağır oyunlar oynamak evet biraz daha ömrü azaltır ancak bu, bilgisayarı atıyorum 60 yıl yerine 30 yıl kullanabileceksiniz anlamına gelmiyor. Uzun vadede etkisi ortaya çıkar.

Geri
Yukarı