Bilgisayar açık kalınca lamba ışığı azalıp artıyor

ilker0123

Hectopat
Katılım
28 Ocak 2019
Mesajlar
38
Yazdığım gibi PC açıkken bazen lambadaki ışık azalıp artıyor. Bu bir sorun teşkil eder mi? Ve neden oluyor? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Katılım
7 Şubat 2017
Mesajlar
2.509
Makaleler
4
Çözümler
49
Daha fazla  
Cinsiyet
Erkek
Meslek
müh.
Merhaba. Hocam;
1- Bu dalgalanma sadece milisaniyeler içinde ve çok hafif aralıklarla (periyotlarla) oluyorsa (sözgelimi PC PSU'ları 100-265 volt AC'de de çalışabildiğinden) alıcıların çoğu bundan doğrudan etkilenemez. (Örneğin evde rezistans içeren elektrikli fırın gibi alıcılar prize takılırken veya asansör katlarda anlık olarak çalışırken ışıklarda bu nedenle oluşan çok hafif yanma değişikleri gibi.) Bu durum bozucu olabilen riskleri pek oluşturamaz.
2- Bu dalgalanma anlık olamayıp daha uzun süreli ve çok büyük voltaj değişikleriyle olan bir dalgalanma şeklindeyse PC ve buzdolabı motoru bundan doğrudan etkilenebilir, bu yüzden de buzdolabının termiği sürekli açılıp sağlıklı olarak çalışamamış, arıza yapabilme riski doğabilmiş olur.

Yani dalgalanma anlık ve küçük voltajlarla oluşuyor ise PC ve buzdolabı motoru, vb. nispeten hassas alıcılar bundan doğrudan etkilenemez, ama daha uzun süreli periyotlu ve büyük voltaj farklarıyla düzenli olarak veya her zaman (fırın veya asansör gibi alıcıların çalışmalarından bağımsız olarak) bu durum oluşuyorsa evin girişine genel amaçlı bir voltaj regülatörünün koyulması gerekir. Aksi durumda PC ve buzdolabı gibi nispeten hassas alıcılar bundan doğrudan etkilenebilir. Kolay gelsin.
 
Son düzenleme:

Yeni konular

Yukarı