Bilgisayar Açıldığı An Kapanıyor

Maybach

Kilopat
Makaleler
2
Bugün dizi izlerken birden ekranda “Kapatılıyor...” yazdı ve kapandı. Tekrar açtım, bu sefer Windows logosu geldiğinde yeniden kapandı. Denemeler yapıyordum üst üste. Bir ara oturum açma kısmına kadar geldi 10 dakika ellemedim hiç, sonra yine kapandı. Tekrar denemeler yaparken bu sefer güç düğmesine bastıktan 2 saniye sonra kapanmaya başladı derken, canıma tak etti ve kasanın kapağını söktüm biraz bakayım dedim.

Ekran kartını çıkardım, yok. RAM’leri teker teker çıkardım, yok. O arada da denediğim bazı sıralar bazen 2, bazen 3 kere bip sesi aldım. En sonunda PSU’da sıkıntı var herhalde dedim, tekrar taktım her şeyi. Yine aynı şekilde açıldığı anda kapanıyordu. Sonra biraz bekledim, yine denedim ve tekrar oturum açma kısmına geldi. Ellemedim hiç, bakalım aynı hatayı verecek mi diye. Yaklaşık bi 5-6 dakika sonra yine kapandı. Şu an kapalı bir şekilde duruyor. Sorun ne olabilir?

Not; denemeler yaparken açıldığı an kapandığı sıralar, ben ellemeden kendi kendine açtığı oluyordu. Tabii yine kapanıyordu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem özelliklerini ilk başta yazarmısın. Psu hangisi özellikle onu merak ediyorum.

Sistemim çok eski. Sadece 2011 yılında aldığımız HP marka kasaya upgrade yapa yapa biraz daha iyi hale geldi. Dolayısıyla güç kaynağı da HP marka. 300W bir model.

• GTX 750 Ti
  • i7 860
  • MSI 2a9ch diye geçen bir anakart lakin sanıyorum Intel'in bir anakartı.
  • Adata 120GB SSD
  • 500GB HDD
  • 10GB RAM
  • W10 Pro

Ani kapanmalar için belki sıcaklıktan dolayı olabilir diye düşünüyorum. Ama kendi açılmalarına PSU diyemiyorum çünkü eğer PSU'da sıkıntı olsa Windows açılma ekranına gelmezdi. Sıcaklık değerlerine hiç baktın mı? Ya da termal macunları yenileyebilir misin?

Ani kapanmalar için belki sıcaklıktan dolayı olabilir diye düşünüyorum. Ama kendi açılmalarına PSU diyemiyorum çünkü eğer PSU'da sıkıntı olsa Windows açılma ekranına gelmezdi. Sıcaklık değerlerine hiç baktın mı? Ya da termal macunları yenileyebilir misin?

Şimdi farkettim, belleklerin hepsi takılı olmasına rağmen 5GB yazıyor. Acaba RAM bozuldu da bilgisayar bu yüzden mi kapanma yaşıyor? Şuanda yine ara ara "Kapanıyor..." yazıp kapanmakta. Yazarken kapanmaz umar
Evet, sorunu çözdüm. 2 adet RAM arızalanmış. 4 slottan, ikisindekini çıkarınca sorun ortadan kalktı. Lakin takılıyken bir zaman sonra kendi kendine kapanıyordu. 10GB RAM'den kaldı 5...

Son düzenleme:
B
Şimdi farkettim, belleklerin hepsi takılı olmasına rağmen 5GB yazıyor. Acaba RAM bozuldu da bilgisayar bu yüzden mi kapanma yaşıyor? Şuanda yine ara ara "Kapanıyor..." yazıp kapanmakta. Yazarken kapanmaz umar
Evet, sorunu çözdüm. 2 adet RAM arızalanmış. 4 slottan, ikisindekini çıkarınca sorun ortadan kalktı. Lakin takılıyken bir zaman sonra kendi kendine kapanıyordu. 10GB RAM'den kaldı 5...
Bir tanesini çıkarınca mı sorun düzeldi ? O zaman aynısından bir tane daha alabilirsin. Bu arada 10 gb ram nasıl oluyor ?

B
Bir tanesini çıkarınca mı sorun düzeldi ? O zaman aynısından bir tane daha alabilirsin. Bu arada 10 gb ram nasıl oluyor ?

4+4+1+1 şeklinde RAM'ler. 1 tane 4'lük ve 1 tane 1'lik bozulmuş. Benimde yanlışım olabilir, sadece 1'lik bozulmuş da olabilir. Yarın bir daha kontrol edeceğim.

Ram slotu da bozulmuş olabilir. Şuan takılı olan 1GB yi çıkartıp bozuk sandığın 4GB yi tak.
4GB + 4GB olsun yani bir dene bakalım çalışırsa sorun slotta. 8GB ile idare edersin.

Sorun ne hala çözemedim. Dün baya bir açık kalmıştı, bugün yine kapanıyor yazısı çıkıp kapanıyor. Aida64 ile ısı değerlerini kontrol ettim. 45 civarı normalde. Lakin kapanırken bir fan sesi arttı baya. Virüs olma ihtimali var mı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı