RAM'lerin ışıkları geç yanıyor

370335

Hectopat
Makaleler
1
Merhabalar öncellikle. Sorunum şu şekilde sorun mu onu da bilmiyorum hemen konuya gireceğim, RAM LED'lerim bilgisayarı açma tuşuna bastğımda ortalama olarak 4 5 saniyede açılıyor. Normal midir yoksa en iyi bilgisayarı alırsak da mı böyledir RAM'lar mı bozuk yoksa.

Hocam arkadaşımda 2 saniyede yanıyor o nasıl oluyor.
Arkadaşınızın bilgisayarında da tamamen aynı donanımlar mı var? Ek olarak BIOS ayarlarınızdaki değişiklikler bile bu kontrol aşamasını ve davranışlarını etkiler. Mesela ben sıvı soğutma fanlarımı sıcaklığa göre artacak şekilde ayarladım, bu yüzden bilgisayarımın açılmasında 1-2 saniyelik bir uzama söz konusu. İşlemcinize, grafik kartınıza vs stress testi yapın, herhangi bir çökme vs bir hata ile karşılaşmazsanız güvenle kullanabilirsiniz.

Arkadaşınızın bilgisayarında da tamamen aynı donanımlar mı var? Ek olarak BIOS ayarlarınızdaki değişiklikler bile bu kontrol aşamasını ve davranışlarını etkiler. Mesela ben sıvı soğutma fanlarımı sıcaklığa göre artacak şekilde ayarladım, bu yüzden bilgisayarımın açılmasında 1-2 saniyelik bir uzama söz konusu. İşlemcinize, grafik kartınıza vs stress testi yapın, herhangi bir çökme vs bir hata ile karşılaşmazsanız güvenle kullanabilirsiniz.

Arkadaşımın sistemi benden biraz daha iyi sadece ekran kartı ve anakart olarak açılışı etkiler mi ki.
@Polorchen hocam fotoğraf atma imkanınız var mı?

Arkadaşımın sistemi benden biraz daha iyi sadece ekran kartı ve anakart olarak açılışı etkiler mi ki.
@Polorchen hocam fotoğraf atma imkanınız var mı?
Dostum anlamamakta çok fazla ısrar ediyorsun. Pancar motoru değil bu, mikro denetleyicilerden, kapasitörlerden; bir sürü şeyden oluşan koca bir sistem. Üstündeki dahili wifi adaptörü bile açılış süresini etkiler. Anakart o donanımların hepsiyle iletişime geçiyor, bir sorun var mı algılamaya çalışıyor ve sistemi en stabil şekilde devam ettirmek için onları kontrol ediyor. Bu süreçte ışığın geç yanması, yanıp sönmesi vs hepsi gayet normal şeyler.

Dostum anlamamakta çok fazla ısrar ediyorsun. Pancar motoru değil bu, mikro denetleyicilerden, kapasitörlerden; bir sürü şeyden oluşan koca bir sistem. Üstündeki dahili Wi-Fi adaptörü bile açılış süresini etkiler. Anakart o donanımların hepsiyle iletişime geçiyor, bir sorun var mı algılamaya çalışıyor ve sistemi en stabil şekilde devam ettirmek için onları kontrol ediyor. Bu süreçte ışığın geç yanması, yanıp sönmesi vs hepsi gayet normal şeyler.

Hocam ekran kartı ve anakart hızı etkiler mi peki.

Açılış hızını kastediyorsan, tabi ki farkeder. Anakartın farklı donanımlarla iletişime geçme, hata kontrol etme süreleri değişkenlik gösterebilir. Performans olarak farkedeceğini zaten biliyosundur.

Geri
Yukarı