Bilgisayar açıldığında disk sürekli %100 oluyor

rmznnn

Kilopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
HDD:1 TB
Bilgisayar yeni açıldığında disk %100 de kalıyor ve 10 dakika boyunca geçmiyor ve bilgisayar çok yavaş çalışıyor.

Disk birleştirme yap ara sıra ya da SSD tak.

Bilgisayar yeni açıldığında disk %100 de kalıyor ve 10 dakika boyunca geçmiyor ve bilgisayar çok yavaş çalışıyor.
Normal. Arka plan uygulamaları vs. açılıyor bu süre zarfında hazırlıklarını okumaları falan yaptığından bilgisayarın kasabilir. Görev yöneticisinden Başlangıçtan kapatabilirsin açılır açılmaz açılan uygulamaları.
Şahsi tavsiyem 80gb bir ssd alıp sadece windowsu kurun içerisine harddiski de yancı olarak kullanın.

Aynısını yaşıyorum ama çok normal HDD kullanıyoruz anca toparlıyor sistem kendini. Kullanma yüzdesi düşene kadar PC açık kalsın kullanmayın. %90 seviyelerini görmeye başladığı zaman kullanabilirsiniz. Bende işe yarıyor.

HDD olduğu için normal. Windows telemetri sistemi, Windows Update, Windows Defender gibi işlemler yüzünden böyle oluyor. Buna çözüm yok, ya hizmetlerden arındırılmış Windows kullanacaksınız ya da SSD.

Adım adım deneyerek, sorunun çözülüp çözülmediğine bakarsın. Sırayla adımları dene, hangisinde çözülürse, diğerlerini yapmazsın.
1.adım: Windows Update üzerinden, güncelleştirmeler varsa yap. Yoksa bu adımı geç.
2.adım: Windows tuşu + R kombinasyonu ile "Çalıştır"ı aç. "services.msc" yaz Enter'a bas. "Windows Serach"ü bul, sağ tıklayıp "Özellikler" sekmesinden devre dışı bırak.
3.adım: Yine "services.msc" üzerinden "Hızlı Getirme"yi (Superfetch) devre dışı bırak.
4.adım: Denetim Masası/Sistem ve Güvenlik/Sistem bölümünden sol köşede "Gelişmiş Sistem Ayarları"na gir. "Gelişmiş" sekmesinden Performans bölümünden "Ayarlar..."a gir. "Gelişmiş" sekmesinden, "Aşağıdakinin en iyi performası için ayarla" bölümünde "Programlar"ın işaretli olması gerek. "Sanal Bellek" bölümünden "Değiştir..."e bas. "Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet" seçeneğinin işaretli olması gerek.

Bütün bunlara rağmen sorun çözülmüyorsa, SSD alman şart. Windows 10'un, 8'in ve 8.1'in kronik sorunu, %100 disk kullanımı. Eğer kronik sorunsa, bu adımlar çözecektir.

Geri
Yukarı