Çözüldü Bilgisayar açıldıktan 30 dakika sonra kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

the_updateenemy

Hectopat
Yer
Miletos
Daha fazla  
Meslek
Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmeni
Merhabalar,
Windows başlatıldıktan 30 dakika sonra kendini direkt olarak kapatıyor (elektrik kesintisi gibi), bu sorun yaklaşık 3 aydır var, bir çözüm bulamayınca bilgisayarı 30 dakika dolmadan kendim uyku moduna almayı denedim ve açıldığında bana tekrar 30 dakika süre tanıdığını fark ettim bu şekilde uzun bir süredir kullanıyorum ama hiçbir şekilde 30 dakikadan ne aşağı ne yukarı (bazen 29~31 olduğu da oldu) bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden herkese teşekkür ederim.

Denediğim çözümler:
  • Kasanın içini ve tüm bileşenleri temizlemek.
  • CPU ısısı yük altında 65° derece olmasına rağmen termal macun değiştirdim.
  • BIOS güncelledim.
  • Başka bir ekran kartı ve RAM takıp deneme yaptım.
  • Power Supply değiştirdim.
  • Uzay kurulumu yapıp temel bileşenleri takıp çalıştırdım (harddisk, ekran kartı, VGA kablosu, ağ kartı, güç düğmesi kabloları vesaire takılmadı) ve süre tuttum.

Önemli:
  • Bilgisayar üzerinde değişmeyen 3 şey kaldı CPU, anakart ve RAM.
  • Anakartın dahili VGA çıkışı görüntü vememeye başladı.
  • İşlemciye, test programları ile stress testi yaptım hiçbir problem olmadı.
  • RAM için ise Memtest86 ile test ettim ve problem çıkmadı.
  • Ek olarak Intel management Engine aygıt yöneticisinde hatalı olarak görünüyor;
  • Bu aygıt başlatılamıyor.
  • STATUS_DEVICE_POWER_FAILURE"
---------------------------------------------------------------------
Windows 10 Home Single Language 64-Bit (10.0, Build 19041)
ECS H81H3-M4 (v1.0) - BIOS: 4.6.5 (type: UEFI)
Intel(r) Core(tm) i5-4570 CPU @ 3.20GHz (4 CPUs)
8192MB RAM

Çözüm
Şuan elinde başka bir anakartla veya başka bir işlemciyle denemekten başka çare yok. Sorun ikisinden birinde. Ama işlemcinden olma ihtimali yüksek çünkü Intel ME kuzey köprüsüne yani işlemcine bağlı bir alt sistem. Kod 10 hatası da genelde donanımsal.
Temiz kurulum yaptınız mı? Yapmamışsınız. Bir deneyin, çözülür büyük ihtimalle.
İşlemcide de sıkıntı olabilir. O dahili grafiğin çalışmaması içeride bir sorun olduğuna işaret ediyor. Yerinde olsam sorun çözülse bile onu değiştirmeyi denerim.

Bu kadar işlemi gerçekleştirip format atmayı denemediğini söyleme lütfen. :) Bir arıza olsa, bir zaman diliminde kapanmaz. Ansızın boy gösterir.

Evet ama bilgisayarda sistem çalışmasa bile bu sorun var , zaten harddiskleri çıkarıp test ettim

İşte tam da bu yüzden çaresiz kaldım bu nasıl bir problem :)
Bu sorunla karşılaşanlar genelde anakartta sıkıntı bulmuşlar. Sorun anakartta büyük ihtimalle. İşlemciniz testleri geçmiş.

Mavi ekran almışsanız minidump dosyalarını paylaşın. Ayrıca senkronik 30 saniye kapanması kuzey/güney köprüsü ile ilgili problemdir. Kuzey köprüsü platformunuzda işlemcinin içinde olduğu için işlemciyi çıkarıp pinleri mutlaka inceleyin. Soğutucunun vidaları varsa çok sıkmadığınızdan emin olun.

Mavi ekran almışsınız minidump dosyalarını paylaşın. Ayrıca senkronik 30 saniye kapanması güney köprüsü ile ilgili problemdir.

Mavi ekran almadım, sorun 30 dakikada bir baş gösteriyor

Yeni konular

Geri
Yukarı