Bilgisayar açıldıktan 5 saniye sonra kapanıyor

ahmet enis

Kilopat
Yer
Erzurum
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Bilgisayarımı 2/3 ay önce topladım. Aylardır sorunsuz kullanıyordum fakat son 1 haftadır oyundayken birden kapanıyordu sonra açılıyordu. Son günlerde daha da çok arttı ve dün normal çalışırken kapandı sonrasında açsam da görüntü alamadım. Parçaları teker teker söküp adım adım test ettim RAM'leri çıkarttım tek RAM'la denedim soket değişip denedim fayda etmedi. Ekran kartını çıkartıp onboarddan almayı denedim görüntüyü fakat bilgisayarım o açıldıktan 5 saniye sonra kapanıyor. PSU bozuk belki diye PSU'yu tek başına çalıştırdım sorunsuz çalışıyor. Sadece anakart ve PSU'yu denedim işlemci vs olmadan. PSU o şekilde çalışmaya devam etti sonrasında işlemciyi taktığımda yine kapanmaya başladı. Sorunu hala tespit edemiyorum. PSU'ya yük bindiği an kapanıyor olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU'ya o kadar laf edip ne olduğunu söylememişsin.
technopat_sistem_belirtmeyenlere_göster.png

Bilgisayarımı 2/3 ay önce topladım. Aylardır sorunsuz kullanıyordum fakat son 1 haftadır oyundayken birden kapanıyordu sonra açılıyordu. Son günlerde daha da çok arttı ve dün normal çalışırken kapandı sonrasında açsam da görüntü alamadım. Parçaları teker teker söküp adım adım test ettim RAM'leri çıkarttım tek RAM'la denedim soket değişip denedim fayda etmedi. Ekran kartını çıkartıp onboarddan almayı denedim görüntüyü fakat bilgisayarım o açıldıktan 5 saniye sonra kapanıyor. PSU bozuk belki diye PSU'yu tek başına çalıştırdım sorunsuz çalışıyor. Sadece anakart ve PSU'yu denedim işlemci vs olmadan. PSU o şekilde çalışmaya devam etti sonrasında işlemciyi taktığımda yine kapanmaya başladı. Sorunu hala tespit edemiyorum. PSU'ya yük bindiği an kapanıyor olabilir mi?
Son güncellemeleri geri almayı dene. Sistem özelliklerinide belirtirsen daha iyi olur

Anakartının 12v işlemci mosfetinde kısa devre olabilir. İşlemcinde de sorun olabilir. İşlemcini, ramini ve 24 pin girişini tak. İşlemci güç girişini takma. Çalışıyor mu bir dene bakalım. Ama genelde kısa devrelerde işlemci fanı düğmeye bastığında bir anlık dönermiş gibi yapar sonra durar. Eğer senin bilgisayarın açılış ekranında kapanıyorsa sıcaklıklarını kontrol et. Belki soğutuyu tam takamamışsındır.

Kusura bakmayın unutmuşum Technopat forumunu yazayım sistemi.
Intel i5 2320.
1155 anakart modeli lazımsa bakarım
DDR3 Dual 8 GB RAM.
ASUS GT220 1GB.
Everest 300W güç kaynağı (eski)
Everest kasa
WD Black 1TB 7200rm 128MB HDD.
BIOS'dan onboard ekran kartını aktifleştirdin mi? Bir de öyle dene bakalım.
Biosa giremiyorum maalesef.
Anakartının 12v işlemci MOSFET'inde kısa devre olabilir. İşlemcinde de sorun olabilir. İşlemcini, RAM'ini ve 24 pin girişini tak. İşlemci güç girişini takma. Çalışıyor mu bir dene bakalım. Ama genelde kısa devrelerde işlemci fanı düğmeye bastığında bir anlık dönermiş gibi yapar sonra durar. Eğer senin bilgisayarın açılış ekranında kapanıyorsa sıcaklıklarını kontrol et. Belki soğutuyu tam takamamışsındır.

Dediğini yaptım aynı şekilde kapanmaya devam ediyor bıraksam sabaha kadar açılıp kapanacak bu şekilde.

Everest güzel PSU'lar üretmiyor. Başka bir PSU ile deneyin.

Evet PSU dandik fakat PSU'yu tek başına çalıştırınca fanı dönüyor kapatmıyor kendini. Yarın yeni PSU alıp deneyeceğim umarım düzelir. Zaten bu sorundan dolayı işlemciyi sökerken anakartın 1 pini yamuldu toplu iğneyle düzelttim onu umarım bana sorun çıkarmaz tamir edelim derken daha fazla hasar vermiş olmak istemem.

Yeni konular

Geri
Yukarı