Çözüldü Bilgisayar açıldıktan bir süre sonra kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

akinyeni06

Centipat
Bilgisayarımı açıyorum. 5 ya da 10 dakika geçiyor, bu süre bazen yarım saati de bulabiliyor, sonrasında kapanıyor. Termal macun yeniledim, kasayı temizledim, yapabildiklerimi yaptım ama hâlâ aynı. Yardım ederseniz çok makbule geçer. Orijinal kullandığım bilgisayarım değil hatalı olan bilgisayar:

P5LD2-X/1333 anakart,
Intel Pentium 4 işlemci, 1.60 GHz, 256k önbellek, 400 MHz FSB,
1 GB DDR2 667 MHz PC5300 RAM,
Radeon x300/x550/x1050 series 512 MB ekran kartı,
Seagate 3, 5" ST500DM002 500GB 7200 RPM SATA3 16MB hard disk.
Kapanma sorununun kısa bir videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözüm
CMOS ayarlarını sıfırla. Restore Settings yapacaksın yani.
Bana da ısınma kaynaklı gibi geliyor.
Hocam ısı kaynaklı olamaz ekran kartı ve işlemcinin termal macunu var fanlar çalışıyor.
Sistem kapandığı andan sonra tekrar açın ve hızlıca arama çubuğuna olay görüntüleyicisi yazın, açılan pencereden Windows günlüklerine tıklayın ve Sistem klasörüne gelin. Orada kırmızı tikli olan tüm dosyaların ekran görüntüsünü paylaşın.
Hemen
Sistem kapandığı andan sonra tekrar açın ve hızlıca arama çubuğuna olay görüntüleyicisi yazın, açılan pencereden Windows günlüklerine tıklayın ve Sistem klasörüne gelin. Orada kırmızı tikli olan tüm dosyaların ekran görüntüsünü paylaşın.
Hocam deniyorum ama kapanıyor denemeye devam ediyorum. Güvenli modda çalıştırıp deniyeyim birde.
Hocam güvenli modda fotoğrafını çekmeyi başardım.
Sistem kapandığı andan sonra tekrar açın ve hızlıca arama çubuğuna olay görüntüleyicisi yazın, açılan pencereden Windows günlüklerine tıklayın ve sistem klasörüne gelin. Orada kırmızı tikli olan tüm dosyaların ekran görüntüsünü paylaşın.

Müsaitseniz bakabilir misiniz?
Arkadaşlar sorunumu şu şekilde çözdüm tüm kabloları söktüm ve tekrar taktım, bir ihtimal ana kart kısa devresi vardır diye optik disk sürücüsünün kablolarını söktüm, bilgisayarımı çalıştırdığımda sorunsuz çalıştı. Herkese teşekkür ederim :D
Bilgisayarımı açıyorum. 5 ya da 10 dakika geçiyor, bu süre bazen yarım saati de bulabiliyor, sonrasında kapanıyor. Termal macun yeniledim, kasayı temizledim, yapabildiklerimi yaptım ama hâlâ aynı. Yardım ederseniz çok makbule geçer. Orijinal kullandığım bilgisayarım değil hatalı olan bilgisayar:

P5LD2-X/1333 anakart,
Intel Pentium 4 işlemci, 1.60 GHz, 256k önbellek, 400 MHz FSB,
1 GB DDR2 667 MHz PC5300 RAM,
Radeon x300/x550/x1050 series 512 MB ekran kartı,
Seagate 3, 5" ST500DM002 500GB 7200 RPM SATA3 16MB hard disk.
Kapanma sorununun kısa bir videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Açıldıktan kısa bir süre sonra kapanmıyorsa format atın.

Artı -1 Eksi
Windows'a girmeden direkt BIOS ekranına girin, ardından bu ekrana girip sistem kapanana kadar CPU sıcaklığını inceleyin. Giderek artıyor ise soğutucu tam oturmamış olabilir.

v4-460px-Monitor-CPU-Temperature-Step-4-Version-3.jpg

Dosya Ekleri

• v4-460px-Monitor-CPU-Temperature-Step-4-Version-3.jpg
    v4-460px-Monitor-CPU-Temperature-Step-4-Version-3.jpg
    35,6 KB · Görüntüleme: 123
Windows'a girmeden direkt BIOS ekranına girin, ardından bu ekrana girip sistem kapanana kadar CPU sıcaklığını inceleyin. Giderek artıyor ise soğutucu tam oturmamış olabilir.

Eki Görüntüle 1024618
Hocam hemen bakıyorum.
Güç kablosunu değiştirin. Temassızlık var gibi.
Sanmıyorum.
Açıldıktan kısa bir süre sonra kapanmıyorsa format atın.
Format atmayı çok kez denedim malesef olmuyor.

CMOS ayarlarını sıfırla. Restore Settings yapacaksın yani.
Bana da ısınma kaynaklı gibi geliyor.
Hocam ısı kaynaklı olamaz ekran kartı ve işlemcinin termal macunu var fanlar çalışıyor.
Hemen
Hocam deniyorum ama kapanıyor denemeye devam ediyorum. Güvenli modda çalıştırıp deniyeyim birde.
Hocam güvenli modda fotoğrafını çekmeyi başardım.
Sistem kapandığı andan sonra tekrar açın ve hızlıca arama çubuğuna olay görüntüleyicisi yazın, açılan pencereden Windows günlüklerine tıklayın ve sistem klasörüne gelin. Orada kırmızı tikli olan tüm dosyaların ekran görüntüsünü paylaşın.

Müsaitseniz bakabilir misiniz?
Arkadaşlar sorunumu şu şekilde çözdüm tüm kabloları söktüm ve tekrar taktım, bir ihtimal ana kart kısa devresi vardır diye optik disk sürücüsünün kablolarını söktüm, bilgisayarımı çalıştırdığımda sorunsuz çalıştı. Herkese teşekkür ederim :D

Dosya Ekleri

• IMG_20210515_185029.jpg
    IMG_20210515_185029.jpg
    192,1 KB · Görüntüleme: 83
Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı