Bilgisayar açılınca ekranda renkli çizgiler beliriyor

Sekar

Hectopat
Yer
Kahramanmaraş
Arkadaşlar bilgisayarı açtığım zaman ekranın alt kısmında yüklediğim fotoğraflardaki gibi çizgiler beliriyor, aslında çizgi gibi görünen görüntü bozukluğu da diyebiliriz. Çizgiler genel olarak devamlı hareket ediyor, yükselip alçalıyor, renkleri değişiyor ve her zaman alt kısımda ortaya çıkıyor. Çizgiler istisnasız olarak her zaman alt kısımda ortaya çıkıyor, ekran görüntüsü aldığım zaman orada görünmüyor ve 5-30 saniye arasında değişen bir süre boyunca ekranda kalıyor. Bunun haricinde bilgisayarı kapatıp açana kadar tekrar bir görüntü bozukluğu oluşmuyor, oyunlarda vs. de hiçbir sorun yaşamıyorum.
Sizce bu sorunun sebebi nedir ve nasıl çözerim?

Monitor AOC C24G1, alalı 1 sene falan oluyor.
Ekran kartı ROG RX 580, alalı 2 sene falan oluyor.

Ekran görüntüsü 2022-01-28 233129.png

IMG_20220128_232208.jpg

IMG_20220128_232210.jpg

IMG_20220128_232220.jpg

Son düzenleme:
bende bazen böyle bir sorun yasıyorum eger monitörünüzde adaptive-sync/freesync özelliği varsa kapatıp acınca görüntü düzeliyor ya da amd ekran kartı kullanıyorsanız driver guncellendiginde de gidebiliyor.

1- Monitör ve ekran kartına giden kabloyu oynatın.
2- Monitör yanmış olabilir.
3- Ekran kartı yanmaya başlamış olabilir.Çözümü reballing ama iyi bir usta gerek benim şüpheme göre ekran kartın arızalı.

Ekranınıza hiç vurdunuz mu veya sert bir hasar aldımı.
Hayır hasar almadı
bende bazen böyle bir sorun yasıyorum eger monitörünüzde adaptive-sync/freesync özelliği varsa kapatıp acınca görüntü düzeliyor ya da amd ekran kartı kullanıyorsanız driver guncellendiginde de gidebiliyor.
Banada yazılımsal bir sıkıntı gibi geliyor, dediğini yapıp Freesync, VSR gibi şeyleri kapatıp deneme yapacağım.

1- Monitör ve ekran kartına giden kabloyu oynatın.
2- Monitör yanmış olabilir.
3- Ekran kartı yanmaya başlamış olabilir.Çözümü reballing ama iyi bir usta gerek benim şüpheme göre ekran kartın arızalı.
Ekran kartımın sıcaklığı 60 derecenin üzerine çıkmıyor yani ısınma sorunu yok, neden yansın ki? Monitor yanması nasıl oluyor bilmiyorum ama monitorde arıza olsa kalıcı görüntü sıkıntıları olması gerekmez mi?

Bu sorunu ben de monitörüm uzun süre (yaklaşık 2-3 gün) kapalı kalınca yaşıyorum. Normal şartlarda akşam kapatıp sabah açtığımda bilgisayarımı bir sorun yok fakat 2-3 gün olunca süre bir süre bu şekilde oluyor ekranım. Sorun hakkında bir çözüm elde ettiyseniz veya fikir sahibiyseniz yardımcı olabilir misiniz?

Bu sorunu ben de monitörüm uzun süre (yaklaşık 2-3 gün) kapalı kalınca yaşıyorum. Normal şartlarda akşam kapatıp sabah açtığımda bilgisayarımı bir sorun yok fakat 2-3 gün olunca süre bir süre bu şekilde oluyor ekranım. Sorun hakkında bir çözüm elde ettiyseniz veya fikir sahibiyseniz yardımcı olabilir misiniz?
Maalesef bir çözüm bulamadım. Reddit yabancı kaynaklarında monitorlerin yapıları kaynaklı soğuktan olduğu cihazın ilk açışta ısınana kadar bu tarz şeyler gösterebildiği yazmışlar ne kadar doğru bilemiyorum onun harici hiçbir şey bulamadım.

Maalesef bir çözüm bulamadım. Reddit yabancı kaynaklarında monitorlerin yapıları kaynaklı soğuktan olduğu cihazın ilk açışta ısınana kadar bu tarz şeyler gösterebildiği yazmışlar ne kadar doğru bilemiyorum onun harici hiçbir şey bulamadım.
Büyük ihtimal yazılımsal bir durum. Bende de bu aralar sabah açarken başıma geliyor. Fakat 15 saniye içinde kayboluyor, sadece açılışta olan bir sorun.

Yeni konular

Geri
Yukarı