Bilgisayar açılıp ekrana görüntü gelmiyor

aruje

Hectopat
RAM
GSKILL 8GB Ripjaws V Kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram x2
SSD veya HDD modeli
TOSHIBA OCZ 480GB TR200 SATA 3.0 2.5 SSD (555MB Ok
Ekran kartı
RX 570 ARMOR 4G OC
Anakart
MSI B450M-A PRO MAX 4133MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2
İşlemci
AMD Ryzen 5 1600 Soket AM4 3.2GHz 19MB Önbellek 65
2 Sene önce bozuldu.

Ekranda sinyal yok yazısı var.
Açtığım an yarım saniyeliğine farenin ışıkları yanıyor sonra hemen sönüyor.
RAM'leri silgiyle silip tek tek denedim olmadı (bir tanesi bayağı oksitlenmişti o kadar silmeme rağmen çok hafif kaldı üstünde bundan bir şey olur mu?)
Ekran kartı ve işlemci fanları dönüyor.

En son bilgisayarı her kapattığımda güncelleme istiyordu mecbur düğmesine basılı tutarak kapatıyordum, buna çözüm ararken birisi BIOS ile ilgili bir şey önermişti ondan sonra mavi ekran verdi ve bir daha açılmadı.

Bir kere tamirciye göründü anakart ve PSU bozulmuş dendi (PSU'dan takırtı sesi geliyordu ama uzun sure öyle kalıp çalışmaya devam etti)

Bilgisayardan çok anlamıyorum gerçekten, daha çok bozmak istemedim, onun için sadece BIOS pilini ve RAM'leri çıkarıp taktım şu zamana kadar, ve de BIOS'a bir şey yapmıştım (yapmaz olaydım :D)

Sizce hangi parçası bozuk ve kesin değişim gerekir mi, yoksa başka bir işlemle düzeltilebilir mi?

PSU Corsair VS550'di.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'leri çıkar teker teker takıp açmayı dene. BIOS pilini değiştir. Kabloları değiştir. Monitörü değiştir. Anakartın VGA, HDMI çıkışı varsa oradan görüntü almayı dene. Ayrıca RAM'in sapasağlam gözükse bile arızası olabilir. Ben de yaşadım bu durumu. RAM'i değiştirdim, çözüldü.

Ekran kartı bozulmuş olabilir tahminimce. Bilgisayarı görmeden yorum yapmak zor. Bir servise gösterin derim.

Deme ya en pahalı parça o bozulmasın :( tamirciye götürecek durumum yok şu an ne yazık ki.

RAM'leri çıkar teker teker takıp açmayı dene. BIOS pilini değiştir. Kabloları değiştir. Monitörü değiştir. Anakartın VGA, HDMI çıkışı varsa oradan görüntü almayı dene. Ayrıca RAM'in sapasağlam gözükse bile arızası olabilir. Ben de yaşadım bu durumu. RAM'i değiştirdim, çözüldü.

RAM'leri çıkarıp tek tek denedim 2 slotta ayrı ayrı, BIOS pilini çıkarıp taktım, kabloyu değiştirdim, monitorü değiştirdim, anakarttan görüntü almayı deneyince görüntü gelmedi (normalde bilgisayar çalışırken de anakarta takınca görüntü gelmiyordu neden bilmiyorum)

Deme ya en pahalı parça o bozulmasın :( tamirciye götürecek durumum yok şu an ne yazık ki.

RAM'leri çıkarıp tek tek denedim 2 slotta ayrı ayrı, BIOS pilini çıkarıp taktım, kabloyu değiştirdim, monitorü değiştirdim, anakarttan görüntü almayı deneyince görüntü gelmedi (normalde bilgisayar çalışırken de anakarta takınca görüntü gelmiyordu neden bilmiyorum)
Bu denediğin yöntemler evde basitçe ağrıza tespit yöntemleri. Sorununu çözemedeiysen bundan sonrasını işin ehli kişilere bırakman lazım. Bilgisayarcıya ver ama vericeğin bilgisayarcının google haritalaradan bulunduğu konuma gir ve yorumlarını oku. Bazen 1 yıldız alıp altına sürekli olumsuz yorum atanları görüyorum. Onlara uğramamaya çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı