Bilgisayar Açılırken BIOS Ekranında Kalması

Yer
Mersin
Selamlar arkadaşlar. PC açılırken BIOS ekranında takılı kalıyor ilerlemiyor. Dün oldu bu olay, dün sabah bir şey yoktu sonra bilgisayarı kapattım ve küçük çocuklar vardı açamasınlar diye PC'yi kapattıktan sonra güç kaynağının düğmesine bastım. Daha sonra açmaya çalıştığımda BIOS ekranında kalıyordu. Hiçbir şekilde açılmadı. 2 tane HDD'e sahibim. 500 GB eski olan Hard Diskim boş zaten sadece depolama amaçlı kullanıyordum. BIOS'a girdiğimde 500 GB HDD'i görmedi. 1 TB olanı görüyordu. Son çare olarak ben de format attım bilgisayara. Format atınca açıldı. Sorun neydi onu çözemedim ama. Sadece PSU'nun güç düğmesine bastım diye Hard Disk mi bozuluyor? Veya Windows mu hasar görüyor?

Geçen aynısı bana oldu SDD'yi görmedi bilgisayar BIOS ekranında kaldı öylece. Garantiye gönderdik SDD arızalanmış halbuki alalı bir ay bile geçmemişti. Değiştirdiler şu an gayet iyi. HDD'lerden birinde temassızlık yaşanmış olabilir. Şu an windows 500 GB'lık hard diskte mi yoksa 1 TB olanda mı ?Şu an bilgisayar 500 GB'lik hard diski görüyor mu ?

Geçen aynısı bana oldu SDD'yi görmedi bilgisayar BIOS ekranında kaldı öylece. Garantiye gönderdik SDD arızalanmış halbuki alalı bir ay bile geçmemişti. Değiştirdiler şu an gayet iyi. HDD'lerden birinde temassızlık yaşanmış olabilir. Şu an windows 500 GB'lık hard diskte mi yoksa 1 TB olanda mı ?Şu an bilgisayar 500 GB'lik hard diski görüyor mu ?
2 disk de takılıydı normalde. İşletim sistemim 1 TB olana kuruluydu yine de böyle yaptı. 500 GB bomboş. Format attım. HD Tune'dan HDD sağlığına baktım bir sorun gözükmüyor. 500 GB Hard Diski bilgisayardan çıkarttım zaten kullanmıyordum. Bad Sector falan vardı onda, o önemli değil. Format attım ama PC eskisine göre geç açılıyor. Eskiden bazen 15 SN bazen 1 DK sürüyordu şimdi 1, 1.5 DK'da açılıyor PC.

Emin değilim, Windows güncelleştirmelerini yaptıysan onları uygulaması uzun sürüyor olabilir. Onun dışında ne yazık ki yardımcı olabileceğim bir şey yok.
Teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak 1803'de bir takım sorunlar yaşamıştım da bu yüzden 1709 yükledim Windows Update kapattım, eğer açarsam 1803'e günceller mi?

CSM desteği adlı bir aktifleştirmeden dolayı olabilir. Güç kaynağından sistem kapanınca o da pasife düşmüş olabilir. İlk sistem aldığımda bu ayar yüzünden görmüyordu sistem hiçbir diski ve her açılışta BIOS’a atıyordu.

Arkadaşlar format attım, şu anlık bir sorun gözükmüyor. 500 GB Hard Diskim görünmüyordu onu PC'den çıkarttım. 1 TB olan ana diskimi de HD Tune ile tarattım sorun gözükmedi. İnşallah bozulmamıştır. Tek anlamadığım şey şu: PC'yi normal olarak başlat menüsünden kapattım. Ardında fişi de çektim, yani PC'ye elektrik gitmiyordu. Sonra PSU'nun düğmesine bastım ve açılmadı.

Arkadaşlar format attım, şu anlık bir sorun gözükmüyor. 500 GB Hard Diskim görünmüyordu onu PC'den çıkarttım. 1 TB olan ana diskimi de HD Tune ile tarattım sorun gözükmedi. İnşallah bozulmamıştır. Tek anlamadığım şey şu: PC'yi normal olarak başlat menüsünden kapattım. Ardında fişi de çektim, yani PC'ye elektrik gitmiyordu. Sonra PSU'nun düğmesine bastım ve açılmadı.
BIOS’tan dediğim ayara bakar mısın?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı