Bilgisayar açılırken fanlar çok sesli çalışıp sıfırlanıyor

semamca_07

Kilopat
Dün PC'yi açtığımda arka fan sesli çalışmaya başladı ve tekliyor gibiydi, yavaş dönüyordu. PC kapandı, sonra tekrar açtım. Ekranda CMOS fail yazdı ve açıldı, arka fana vurdum, elimle normal şekilde çalışmaya başladı ve sorunsuz kullandım bütün gün. Dün bir de BIOS Update yaptım CMOS hatasını araştırırken bu arada.
Bugün tekrar açarken yine reset attı, bu sefer yanlış duymadıysam ön fandan ses geldi, reset attı ve Memory OC fail yazdı. BIOS'tan ayarları sıfırlayıp reset attım, o yazı da kalktı. Fanlarda mı sorun var acaba? Dün tozu filan gitsin diye hava tutmuştum. Acaba ondan mı oldu? Kabloları filan kontrol ettim, bir sorun yok.

'Memory OC fail' 'bellek hız aşırtma başarısız' demek oluyor. Herhangi bir hız aşırtma yaptınız mı? CMOS fail ise BIOS pili bitmek üzere anlamına geliyordu tam hatırladığım kadarı ile. Fan sesi için de PC anakart ekranında iken fanlar Full hızda çalışır Windows'a geldiği zaman normal hıza gelirler. Fana hava tuttuğunuz zaman çok hızlı hareket ettiği için devreler yanmış da olabilir.
@Yener K.

'Memory OC fail' 'bellek hız aşırtma başarısız' demek oluyor. Herhangi bir hız aşırtma yaptınız mı? CMOS fail ise BIOS pili bitmek üzere anlamına geliyordu tam hatırladığım kadarı ile. Fan sesi için de PC anakart ekranında iken fanlar Full hızda çalışır Windows'a geldiği zaman normal hıza gelirler. Fana hava tuttuğunuz zaman çok hızlı hareket ettiği için devreler yanmış da olabilir.
@Yener K.

Hız aşırtma yapmadım sadece RAM MHz yükselttim, zaten 3000'de çalışıyordu ama dün BIOS ayarlarını sıfırladığım için 2667'ye düşmüştü tekrar 3000'e yükseltmiştim. Yakından hava tuttum fanlara çok olmasa da belki zarar vermiş olabilir bilmiyorum.

Memory Fail hatası BIOS pili kaynaklı da olabilir. Fanlara dönecek şekilde hava tutmak zarar verebilir. Çünkü elektrik de üretilirler. Fişten çekik olarak açma kapama düğmesine basın bırakın. Daha sonra tekrar deneyin. Statik elektrik varsa atar.

Hız aşırtma yapmadım sadece RAM MHz yükselttim, zaten 3000'de çalışıyordu ama dün BIOS ayarlarını sıfırladığım için 2667'ye düşmüştü tekrar 3000'e yükseltmiştim. Yakından hava tuttum fanlara çok olmasa da belki zarar vermiş olabilir bilmiyorum.

Fanların sesi ile alakalı sorun ondan kaynaklı büyük ihtimal ile. Fanları değiştirip denemenizi öneririm.
Ayrıca belleklerin orijinal hızı 2667 MHz ise OC yapmayın. Ömrü kısalır ve sorun çıkarır.

Fanların sesi ile alakalı sorun ondan kaynaklı büyük ihtimal ile. Fanları değiştirip denemenizi öneririm.
Ayrıca belleklerin orijinal hızı 2667 MHz ise OC yapmayın. Ömrü kısalır ve sorun çıkarır.
Öyle değil hocam. Desteği olan RAM'e OC yapılabilir. Bunlar zaten 1,35V oluyor. OC olmadığı zaman gördüğüm kadarıyla 1,20V ile çalışıyor.

RAM'ler 3000 MHz ama ilk aldığımda 2667'de çalışıyordu XMP ile 3000'e aldım sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı