Bilgisayar açılmıyor ve fanlar yarım saniye dönüp kapanıyor

zBurakhan

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Az önce bilgisayarda dolaşırken aniden bilgisayar kapandı sonrasında açma tuşuna bastığımda bilgisayarda vermemesi gereken bir tepki ile karşılaştım. Bilgisayar açılıyor gibi yapıp direk kapanıyordu. Sorunun neden olabileceği internetten birkaç video vb şeylere baktım sonrasında RAM'leri çıkartıp teker teker takıp çalıştırmayı denedim, güç kablolarını çıkarıp takmayı denedim, farklı bir fişte çalıştırmayı denedim ama sonuç hüsran. Ayrıyeten kasanın hiçbir yerinde sıcaklık söz konusu değil. Kasam Max 500W tüketiyor, güç kaynağım 850W. Bilgisayar parçalarım şu şekilde;

Ryzen 1800X, ASUS Crosshair VI Hero, G.Skill RGB 3200MHz, ASUS GTX 1050 Ti, Aerocool p7-Pro, Cooler Master ML240PRO, Aerocool P7-850W Platinum 960 EVO512 GB, 1TB HDD.

Bunun haricinde her ışık yanıyor kasada anakart, ekran kartı, ve bunlar yeşil ve açılmaya hazır şeklinde yanmakta. Şimdiden iyi sosyaller dilerim.

Power Supply veya anakart.
Öncelikle tek RAM takarak BIOS'u default edin deneyin olmazsa.
Fan normal durum kontrolu için; butun parcaları devre dışı birakin anakart uzerinden -> ekran kartı, HDD, RAM, ön USB portlar gibi sadece açma kapama bölümlerı takili kalsin. Anakart a güç verin ayni sorun var mı fan durumunu kontrol edin. Aynı sorun devam ise başka Power varsa deneyebilirsiniz. Tekrar aynı durum varsa işlemci çıkarıp geri takarak kontrol edin. Ve hâla ayni ise anakart diyebiliriz.
Eger bunlarla fan durumu normal stabil durmiyorsa anakarta RAM takin ve onboard uzerinden goruntu almayi deneyin islemciniz goruntu ektarmayi destekliyorsa yoksa ekran karti ile denersiniz.

@zBurakhan o zaman güvenilir bir bilgisayarcıya goturmeniz gerekecek. Geçmiş olsun umarım cözülür.

Son düzenleme:
Aynı sorunu bende yaşıyordum en çok da kasa az da olsa sarsıldığında. Taşındığımızda kasayı yeni eve gelip kurduğumda bahsettiğin olay oluyordu bir türlü çözememiştim. Sonrasında RAM'leri çıkarıp tekrar taktım ve düzelmişti, o günden sonra böyle bir şey daha olmadı. RAM'leri çıkarıp takmayı dene.

Aynı sorunu bende yaşıyordum en çok da kasa az da olsa sarsıldığında. Taşındığımızda kasayı yeni eve gelip kurduğumda bahsettiğin olay oluyordu bir türlü çözememiştim. Sonrasında RAM'leri çıkarıp tekrar taktım ve düzelmişti, o günden sonra böyle bir şey daha olmadı. RAM'leri çıkarıp takmayı dene.
Malesef işe yaramadı.
Power Supply veya anakart.
Öncelikle tek RAM takarak BIOS'u default edin deneyin olmazsa.
Fan normal durum kontrolu için; butun parcaları devre dışı birakin anakart uzerinden -> ekran kartı, HDD, RAM, ön USB portlar gibi sadece açma kapama bölümlerı takili kalsin. Anakart a güç verin ayni sorun var mı fan durumunu kontrol edin. Aynı sorun devam ise başka Power varsa deneyebilirsiniz. Tekrar aynı durum varsa işlemci çıkarıp geri takarak kontrol edin. Ve hâla ayni ise anakart diyebiliriz.
Eger bunlarla fan durumu normal stabil durmiyorsa anakarta RAM takin ve onboard uzerinden goruntu almayi deneyin islemciniz goruntu ektarmayi destekliyorsa yoksa ekran karti ile denersiniz.

@zBurakhan o zaman güvenilir bir bilgisayarcıya goturmeniz gerekecek. Geçmiş olsun umarım cözülür.

Her işlemi denedim sadece farklı bir güç kaynağı ile denemedim yarın bilgisayarcıda ona da baktıracağım teşekkürler.

Sorun anakarttaki kısa devre yüzünden meydana geliyormuş, anakartta kısa devre oluştuktan sonra güç kaynağı da arza vermiş. Bu ikisini değiştirerek sorunumu çözdüm.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı