Bilgisayar açılmıyor

HamzaKaya*

Hectopat
Merhabalar, yaklaşık 2 - 3 aydır bilgisayarım bozuk. Sorun PSU mu emin değilim. Güç kaynağını fişe taktığımda vızıltı ile başlıyor anakarttın güç ışığı yanmıyor düğmesinden kapatıp açınca yanıyor ama sönük yanıyor biraz bekledikten sonra ışık daha fazla yanıyor. Ondan sonra Power düğmesine basıyorum ama bilgisayar açılmıyor anakartta ışık var ama bilgisayar açılmıyor. Güç kaynağına takınca vızıltı sesi geliyor bilgisayarın düğmesine bastığımda vızıltı coğalıyor. Benim güç kaynağım 500 Watt evde başka bir PSU var 300 Watt onu alıp taktım bilgisayara ancak eski PSU olduğu için ekran kartı için güç kablosu yoktu. Ben de ekran kartsız denemek istedim çalışıyor mu diye düğmeye bastım ve fanlar dönmeye başladı ama kasanın güç tuşu mavi renk yanması gerekirken yanmıyordu. Burada sorun nerededir? Yeni bir PSU alacağım fakat bozuk olan parça tam olarak ne bilemiyorum. Güç kaynağını kablo ile çalıştırmayı denedim fanı dönüyor ama yavaş gözle görülüyor yapraklar.

Anakartta yanık bi parça var sanırım.Ve kısa devre yapıyor pc yi açmasan bile.Anakarta bi bakmanı öneririm.Kondansatörler patladıysa değiştirebilirsin.Ve pc yi yapana kadar fişe takma.

Güç bağlantısını donanımını ve monitörü kontrol etmelisin. Eğer bir şey yoksa BIOS'unuza girin. Harici bir aygıt ile virüs taraması yapın. Bilgisayarı güvenli modda başlatın sabit sürücünüzü kontrol edin. Olmazsa sabit sürücüyü başka bir bilgisayarda deneyin.
Çözüldü yaparsan sevinirim.

Artı -1 Eksi
Güç bağlantısını donanımını ve monitörü kontrol etmelisin. Eğer bir şey yoksa BIOS'unuza girin. Harici bir aygıt ile virüs taraması yapın. Bilgisayarı güvenli modda başlatın sabit sürücünüzü kontrol edin. Olmazsa sabit sürücüyü başka bir bilgisayarda deneyin.
Anlamadım bilgisayar açılmıyor.

"Ezber ezber ezber. Çözüldü yap ulan!" :D
Farklı bir anakart ile deneyebilir misin?

Bilgisayarın yan panelini açın.
Dizüstü ise bilgisayarın altındaki vidaları çıkararak kapağı açın. Donanımlarda hasar olup olmadığına bakın. Toz birikmesi gibi harici etkiler olup olmadığına bakın.
Anlamadım bilgisayar açılmıyor.

Bilgisayarların içinde aynı anda, düzenli olarak çalışması gereken pek çok donanım bulunur ve bu donanımlardan bir tanesi düzgün çalışmazsa bilgisayar açılmıyor sorunu ortaya çıkabilir. Özellikle sık sık taşınan bilgisayarların iç donanımlarında sorun meydana gelme olasılığı yüksektir.

Bu noktada bir uyarı gerekiyor. Eğer bilgisayarların iç donanımları konusunda tecrübeniz yoksa panel açmak, kapak açmak, donanım söküp takmak gibi konularda dikkatli olmanızda yarar var. özellikle dizüstü bilgisayarların kapağı açıldığı, donanımları ile oynandığı zaman garanti kapsamından çıktığını unutmayın.

"Ezber ezber ezber. Çözüldü yap ulan!" :D
farklı bir anakart ile deneyebilir misin?

Başka PC'de denedim PSU'yu çalışmadı sorun PSU'da.
Anakartta yanık bir parça var sanırım. Ve kısa devre yapıyor PC'yi açmasan bile. Anakarta bir bakmanı öneririm. Kondansatörler patladıysa değiştirebilirsin. Ve PC'yi yapana kadar fişe takma.

Başka PC'de denedim sorun PSU'daymış.

Benim güç kaynağım 500 Watt evde başka bir PSU var 300 Watt onu alıp taktım bilgisayara ancak eski PSU olduğu için ekran kartı için güç kablosu yoktu.
Başka PC'de denedim PSU'yu çalışmadı sorun PSU'da.

Başka PC'de denedim sorun PSU'daymış.
Anlayamadım tam olarak. Daha iyi açıklar mısınız? GPU güç girişini takabildiniz mi?

Anlayamadım tam olarak. Daha iyi açıklar mısınız? GPU güç girişini takabildiniz mi?

Evdeki 2inci bilgisayara kendi bilgisayarımda ki güç kaynağını taktım ve bilgisayar açılmadı ondakini kendi bilgisayarıma taktım ve açıldı ancak çalışan PSU'da ekran kartının GPU güç kablosu olmadığı için kullanmayacağım mecbur yeni bir PSU alacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı