Çözüldü Bilgisayar açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Umut444x

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bugün yanlışlıkla bilgisayar başından kalkarken kulaklığın kablosu ayağıma takıldı ve PC açık olmasına rağmen no Signal hatası vermeye başladı monitör. Kasa monitör kablosunda bir sıkıntı yoktu. Ekran kartını çıkardım temizledim. Her şey tamam bilgisayarı prize bağladım ve açma tuşuna bastım. Bilgisayar 2 saniye çalışıyor gibi oluyor daha sonra duruyor. Sonra güç tuşuna basmasam bile 5 saniye aralıklarla kendini açmaya çalışıyor. Yardım edebilir misiniz sorun nerededir tam oşarak?

Çözüm
Arkadaşlar sorunu çözdüm. RAM'leri çıkartıp tekrar taktım.
Sıkıntı RAM'lerdeymiş ama ne alaka anlamadım.

Bu tarz sarılma durumunda genelde RAM'larden kaynaklanan bir problem oluşuyor minimal sarsılma bile çok kolay etkileyebiliyor.

Bundan dolayı once statik elektriği boşaltmanızı sonrasında ise RAM'leri söküp takmanizi önerdim 👍🏻

Sorunun çözülmesine sevindim.
Arkadaşlar merhaba. Bugün yanlışlıkla bilgisayar başından kalkarken kulaklığın kablosu ayağıma takıldı ve PC açık olmasına rağmen no Signal hatası vermeye başladı monitör. Kasa monitör kablosunda bir sıkıntı yoktu. Ekran kartını çıkardım temizledim. Her şey tamam bilgisayarı prize bağladım ve açma tuşuna bastım. Bilgisayar 2 saniye çalışıyor gibi oluyor daha sonra duruyor. Sonra güç tuşuna basmasam bile 5 saniye aralıklarla kendini açmaya çalışıyor. Yardım edebilir misiniz sorun nerededir tam oşarak?

Biraz bekleyip yine açmaya çalışın ve açılırken BIOS tuşuna basarak BIOS menüsüne girin. BIOS'tan sıcaklık değerlerini kontrol edin.

Belki kabloya takıldığın için ses entegresini falan yamultup kısa devre tarzı bir şey yaptırmış olabilirsin. Aklıma başka bir şey gelmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam aynı durumu bende çok sefer yaşadım. Kasadaki bir parça yüzünden kısa devre oluyor. Onu çözene kadar kendi kendine açılıp kapanır.
Kısadevre durumunda PSU kendini tamamen kapatır (çok dandik bir PSU olmadığı sürece). Tekrar güç vermeye çalışmaz.
Maalesef hocam. Bendeki PSU kaliteli olmasına rağmen dediğiniz gibi yapmadı hiç. Arkadaşın dediği gibi kendiliğinden açılıp kapanıyordu hep.

Hocam aynı durumu bende çok sefer yaşadım. Kasadaki bir parça yüzünden kısa devre oluyor. Onu çözene kadar kendi kendine açılıp kapanır.

Maalesef hocam. Bendeki PSU kaliteli olmasına rağmen dediğiniz gibi yapmadı hiç. Arkadaşın dediği gibi kendiliğinden açılıp kapanıyordu hep.

SCP (Short Circuit Protection)​

Short circuit protection (SCP) constantly monitors the output rails, and if it finds an impedance of less than 0.1Ω, it immediately shuts down the power supply. In other words, if somehow the output rails are short circuited, then this protection kicks in and shuts down the PSU to prevent damage or fire. According to the ATX 2.31 spec, each +12V rail should have a separate short circuit. This protection is present in almost all contemporary PSUs (at least the branded ones).
Kaynak: Tom's Hardware: For The Hardcore PC Enthusiast

Standart prosedür bu şekilde. Reset atması gibi bir durum söz konusu değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı