Bilgisayar açılmıyor

SalvaDorasit

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yeni nesil güçlü bir PC im var, evde çocuk var ben evde yokken şifreyi denemiş. Sonra ben 2 gündür eve gelip PC'yi açtığımda o A1B2C3'ü girdim sonra şifremi girdim sorunsuz açılıyordu. Bugün okuldaydım eve geldiğimde bilgisayarı açtım şifren çok kez denenmiş gibisinden bir yazı çıktı ve A1B2C3 yazıyordu. A1B2C3'ü gerekli alana yazdım sonra bana PC şifremi yazmamı istedi, bende yazdım ama bu yazı çıktı karşıma. Kaç kez yeniden başlattım ama hala aynı, ne yapmam gerekiyor?

Dosya Ekleri

• IMG_20220106_203615.jpg
    IMG_20220106_203615.jpg
    104 KB · Görüntüleme: 144
  • IMG_20220106_203622.jpg
    IMG_20220106_203622.jpg
    83,9 KB · Görüntüleme: 115
  1. Önce bilgisayarı yeniden başlat ile kapatın. Tekrar açılmadan f2 ile BIOS setup'a girin. (Sizin bilgisayarda başka tuş olabilir.)
  2. Bir live işletim sistemi ile bilgisayarı açın. Bu, USB flash belleğe veya cd\dvd aygıtlarından birine önyüklenebilir olarak hazırlanmış olsun. Küçük bir linux olabilir veya kurtarma ortamı için oluşturulan MiniXP tarzı işletim sistemleri.
    Amaç dosyalara erişmek.
  3. Dosyalara eriştikten sonra C:\Windows\System32'deki cmd.exe dosyasını, önyüklediğiniz sistemin masaüstüne kopyalayın.
  4. Yine aynı dizinde osk.exe var. Onun adını osk olarak değiştirin.
  5. Şimdi masaüstündeki kopyaladığımız cmd.exe'nin adını osk.exe yapalım ve System32 dizinine geri kopyalayalım.
  6. Bilgisayarı yeniden başlatalım. Açılırken önyüklediğimiz cihazı çıkarıp bilgisayarın Windows'u açmasını bekleyelim.
  7. Windows açılınca sağdaki erişilebilirlik bölümünden ekran klavyesini seçelim.
  8. Ekran klavyesi yerine Komut Satırı çıkacak.
  9. Komut satırına şunu yazalım;

net user Administrator /active:yes

bu sayede Admin oturumu gizliden görünür olacak ve normal oturumunuzun yanında belirecek.
  10. Administrator'a girelim. Kullanıcı ayarlarından kendi oturumunuzun şifresini kaldıralım.
  11. Admin'de iken yine komut satırını açalım.
  12. Bu defa

net user Administrator /active:no

diyelim. Admin oturumu tekrar gizlenecek.
  13. Admin oturumunu kapatalım. Kendi oturumunuzun yanında artık Admin yok.
  14. Kendi oturumunuza girelim. Açılacaktır.

Önyüklenebilir sistemi tekrar boot ederek yine System32'deki "osk.exe" (yani klonladığımız cmd'yi) silip "osk" dosyasını tekrar "osk.exe" olarak değiştirerek dosyaları eski haline getirebilirsiniz.

1. Önce bilgisayarı yeniden başlat ile kapatın. Tekrar açılmadan F2 ile BIOS Setup'a girin. (sizin bilgisayarda başka tuş olabilir.)
  2. Bir Live işletim sistemi ile bilgisayarı açın. Bu, USB flash belleğe veya cd\dvd aygıtlarından birine önyüklenebilir olarak hazırlanmış olsun. Küçük bir Linux olabilir veya kurtarma ortamı için oluşturulan minixp tarzı işletim sistemleri.
    Amaç dosyalara erişmek.
  3. Dosyalara eriştikten sonra C:\Windows\System32'deki cmd.exe dosyasını, önyüklediğiniz sistemin masaüstüne kopyalayın.
  4. Yine aynı dizinde osk.exe var. Onun adını osk olarak değiştirin.
  5. Şimdi masaüstündeki kopyaladığımız cmd.exe'nin adını osk.exe yapalım ve System32 dizinine geri kopyalayalım.
  6. Bilgisayarı yeniden başlatalım. Açılırken önyüklediğimiz cihazı çıkarıp bilgisayarın Windows'u açmasını bekleyelim.
  7. Windows açılınca sağdaki erişilebilirlik bölümünden ekran klavyesini seçelim.
  8. Ekran klavyesi yerine komut satırı çıkacak.
  9. Komut satırına şunu yazalım;

Net user administrator /active: Yes.

Bu sayede admin oturumu gizliden görünür olacak ve normal oturumunuzun yanında belirecek.
  10. Administrator'a girelim. Kullanıcı ayarlarından kendi oturumunuzun şifresini kaldıralım.
  11. Admin'de iken yine komut satırını açalım.
  12. Bu defa.

Net user administrator /active: No.

Diyelim. Admin oturumu tekrar gizlenecek.
  13. Admin oturumunu kapatalım. Kendi oturumunuzun yanında artık admin yok.
  14. Kendi oturumunuza girelim. Açılacaktır.

Önyüklenebilir sistemi tekrar boot ederek yine System32'deki "osk.exe" (yani klonladığımız CMD'yi) silip "osk" dosyasını tekrar "osk.exe" olarak değiştirerek dosyaları eski haline getirebilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim, bildiğiniz bir Live işletim sistemi var mı acaba? Sizin yönergelerinize göre gitmek istiyorum da.
Güvenli mod ile denesene
Denedim ama malesef işe yaramadı.

Başka bir bilgisayar ile aşağıdaki USB işlemlerini gerçekleştirip sorunlu bilgisayarda boot edebilirsiniz.
  • Herhangi bir Live (kurmadan çalıştırılabilen) GNU/Linux işe yarayabilir. Ör. Linux Mint indirip rufus ile GPT olarak flasha bootable edin.

• Veya şuradan iso dosyasını indirip BU SİTEDEN yönergeleri takip ederek Hiren's Boot kurabilirsiniz.

• Ama küçük bir işlem için 2.8 GB dosya indirmek istemiyorsanız 50 mb bir MiniXP indirip Easy Image kullanarak MBR formatında yazıp BIOS da Legacy olarak boot edin. Biraz eski bir yapı ama iş görüyor. Çok kullandım.

Bu linkten rar dosyasını indirin. İçerisindeki MiniXP.iso dosyasını (50 MB) masaüstüne atın. Şifre RAR'ın içinde yazıyor.
    Bu linkten de Easy Image indirip içerisindeki dosyayı masaüstüne atın. Yönetici olarak çalıştırın. Biraz bekleyin.
    Masaüstünde 3 adet dosya belirecek.
    1641533284501.png

WinSetupFromUSB programını yönetici olarak çalıştırın.
    1641533365106.png

Ayarları bu şekilde yapın.
    Yukarıdan flashı seçeceksiniz, ortada MiniXP.İso'yu. Altta da QEMU ile çalışıp çalışmadığını test için checkbox'u işaretleyin.
    GO diyoruz... Flasha yazma bitince QEMU ile test edecek. Açılıyorsa QEMU'yu kapatın. Job done.. yazısı çıktıysa herşey yolunda.

En son, arızalı bilgisayara flashı takıp, Legacy modunda USB ile boot edin.
    Diğer adımları da yukarıdaki ilk entryde yazdım zaten.
Kolay gelsin..

Son düzenleme:
Cihazı açık tutun. Sonra deneyin?

4 saat açık beklettim ve denedim açılmadı. Bugünde okuldaydım geldim kaç saat geçmiş açmayı denedim açılmadı.
Şu an internet Cafe'den yazıyorum. Dediğin gibi PC de Windows XP açıldı ve orayı kapattım, job done yazdı. USB belleğin içide bu şekilde USB hazır olmuş mu?
Başka bir bilgisayar ile aşağıdaki USB işlemlerini gerçekleştirip sorunlu bilgisayarda boot edebilirsiniz.
  • Herhangi bir Live (kurmadan çalıştırılabilen) GNU/Linux işe yarayabilir. Ör. Linux Mint indirip rufus ile GPT olarak flasha bootable edin.

• Veya şuradan iso dosyasını indirip BU SİTEDEN yönergeleri takip ederek Hiren's Boot kurabilirsiniz.

• Ama küçük bir işlem için 2.8 GB dosya indirmek istemiyorsanız 50 mb bir MiniXP indirip Easy Image kullanarak MBR formatında yazıp BIOS da Legacy olarak boot edin. Biraz eski bir yapı ama iş görüyor. Çok kullandım.

Bu linkten rar dosyasını indirin. İçerisindeki MiniXP.iso dosyasını (50 MB) masaüstüne atın. Şifre RAR'ın içinde yazıyor.
    Bu linkten de Easy Image indirip içerisindeki dosyayı masaüstüne atın. Yönetici olarak çalıştırın. Biraz bekleyin.
    Eki Görüntüle 1263048
    WinSetupFromUSB programını yönetici olarak çalıştırın.
    Eki Görüntüle 1263049
    Yukarıdan flashı seçeceksiniz, ortada MiniXP.İso'yu. Altta da QEMU ile çalışıp çalışmadığını test için checkbox'u işaretleyin.
    GO diyoruz... Flasha yazma bitince QEMU ile test edecek. Açılıyorsa QEMU'yu kapatın. Job done.. yazısı çıktıysa herşey yolunda.

En son, arızalı bilgisayara flashı takıp, Legacy modunda USB ile boot edin.
Kolay gelsin..
.
  • Herhangi bir Live (kurmadan çalıştırılabilen) GNU/Linux işe yarayabilir. Ör. Linux Mint indirip Rufus ile GPT olarak flasha bootable edin.
  • Veya şuradan ISO dosyasını indirip BU SİTEDEN yönergeleri takip ederek Hiren's Boot kurabilirsiniz.
  • Ama küçük bir işlem için 2.8 GB dosya indirmek istemiyorsanız 50 MB bir minixp indirip easy ımage kullanarak MBR formatında yazıp BIOS da legacy olarak boot edin. Biraz eski bir yapı ama iş görüyor. Çok kullandım.

Bu linkten rar dosyasını indirin. içerisindeki minixp. ISO dosyasını (50 MB) masaüstüne atın. Şifre RAR'ın içinde yazıyor.
    Eki Görüntüle 1263048
    Winsetupfromusb programını yönetici olarak çalıştırın.
    Eki Görüntüle 1263049
    Yukarıdan flashı seçeceksiniz, ortada minixp. ISO'yu. Altta da QEMU ile çalışıp çalışmadığını test için Checkbox'u işaretleyin.
    GO diyoruz... Flasha yazma bitince QEMU ile test edecek. Açılıyorsa QEMU'yu kapatın. Job done. Yazısı çıktıysa her şey yolunda.

En son, arızalı bilgisayara flashı takıp, legacy modunda USB ile boot edin.
Kolay gelsin.

Her şey tamam, biosdanda UEFI olan bazı şeyleri legacy e çektim fakat şu hatayı alıyorum. Ne yapmam lazım?

Dosya Ekleri

• Addsgdssız.png
    Addsgdssız.png
    15 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20220108_222612.jpg
    IMG_20220108_222612.jpg
    156,8 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Eğer ki mini xp boot ederken mavi ekran hatası alıyorsanız cihazınızın artık xp sürücülerini desteklememesinden kaynaklanır. Bu durumda mini xp yerine bir linux dağıtımını flasha bootable ederek açmaya çalışın bu yöntem eski-yeni tüm sistemlerde sorunsuz açılır. Bu yötemi Rufus ile yapmanız lazım. Linux mint iş görür ama çok büyük dosya indirmek istemiyorsanız peppermint veya puppy linux olabilir. Fakat bu saydıklarım her sisteme uyumla çalışmayabilir.

Bu nedenle en çok kullanılan Ubuntu veya Mint iş görür sizin için..

Eğer ki mini XP boot ederken mavi ekran hatası alıyorsanız cihazınızın artık XP sürücülerini desteklememesinden kaynaklanır. Bu durumda mini XP yerine bir Linux dağıtımını flasha bootable ederek açmaya çalışın bu yöntem eski-yeni tüm sistemlerde sorunsuz açılır. Bu yötemi Rufus ile yapmanız lazım. Linux Mint iş görür ama çok büyük dosya indirmek istemiyorsanız peppermint veya puppy Linux olabilir. Fakat bu saydıklarım her sisteme uyumla çalışmayabilir.

Bu nedenle en çok kullanılan Ubuntu veya Mint iş görür sizin için.

Artık önemli dosyaları hiçe saydım ve başlangıç onarım kısmında sadece sistem diski sıfırlayı seçtim. Şu an sistem çalışıyor bir sıkıntı yok, verdiği değerli bilgiler için teşekkür ederim ileride bir daha başıma gelirse kullanırım.

Geri
Yukarı