Bilgisayar açılmıyor...

Kazhmiran

Kilopat
Yer
Denizli
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar..

Biz 1 ay önce inventus sitesinden bilgisayar toplamıştık..
Sistem şu şekilde.

ssitem.jpg

Başlarda gayet iyi ve güzel çalışıyordu fakat Cuma akşamı bilgisayar aniden kapandı... Bizde voltajdandır diye düşünüp tekrar açmayı denedik ama açılmadı. Kasanın power tuşuna tekrar bastık ama hiç bir şekilde açılmadı... Bende bu sefer kasanın güç kablosunu çıkarıp tekrar taktım. Bilgisayar bu sefer açıldı. Ertesi gün sabah tekrar açmayı denedik.. Bilgisayar sorunsuz bir şekilde açıldı ve bütün gün açık kaldı. Hiç bir kapanma olmadı.. Bu sabah bilgisayarı tekrar açmayı denediğimizde bilgisayar gene açılmadı.. Güç kablosunu çıkarıp gene taktım, gene açıldı bu sefer de 2 dakika sonra kapandı...

Sizce bunun nedeni ne olabilir?
Biz kasayı siteden montajlı bir şekilde getirdik.. Yani parçalardan pek anlamam... Ama kasa belki tozlanmıştır diye düşünüp içine bakmıştım ama bir sorun göremedim.. Yani kasa bir aydır doğru düzgün çalışıyordu.. Bunun neden olduğunu anlamadım..

Kasanın power tuşuna bastığımız zaman hiç ses gelmiyor içerden. Yani ışığı da yanmıyor.. Bilgisayara bağlı hoparlör var be onun ışığı yanıyor. Ama kasa açılmıyor. Umarım anlatabilmişimdir.
Yardımcı olanlara teşekkürler.. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç kaynağının kablosunda bir temazsızlık olabilir. Başka bir kablo ile denediniz mi? Yada pcnin takılı olduğu fiş bozuk ta olabilir başka bir fiş veya 3lü priz ile de deneyin derim.

Güç kaynağının kablosunda bir temazsızlık olabilir. Başka bir kablo ile denediniz mi? Yada pcnin takılı olduğu fiş bozuk ta olabilir başka bir fiş veya 3lü priz ile de deneyin derim.

Bende o şekilde düşündüm hatta dün bimeksten bi 5li priz aldım ama genede sorun devam ediyor..?

Bende de böyle bir sorun olmuştu, ilk olarak bütün psu kablolarını anakarttan çıkart, ekran kartı dahil. sonra kasanın power duğmesine 3-4 saniye basılı tut ki yüklü elektrik boşalsın. Ardından kabloları yeniden tak ve çalıştırmayı dene. Çalışmaz ise kasanın anakarta bağlı olan power switch kablolarını çıkart ve bir tane tornavida yardımıyla anakarttaki o 2 pine aynı anda deydir. Ama dikkat et başka pinlere dokunmasın sadece 2 tane olan power switch pinleri. bu işlem normalde tehlikesiz bir işlem tabii diğer pinlere deydirmediğin takdirde. Açılırsa gözün aydın :) Açılmazsa yeniden buraya mesaj at.

Onu daha denemedim..? Yeni alınan bi kasanın güç kaynağı bu kadar basit olabilir mi? Evdeki diğer masaüstünün güç kablosunu taksam uygun olur mu?
Kablonun malzeme kalitesi ( içindeki iletkenin dayanabileceği akım miktarı farklı olabilir ) ama kısa bir süre denemeyle bir sıkıntı çıkarmaz.

Kablonun malzeme kalitesi ( içindeki iletkenin dayanabileceği akım miktarı farklı olabilir ) ama kısa bir süre denemeyle bir sıkıntı çıkarmaz.

Az önce içerdeki bilgisayarın güç kablosunu taktım kasanın açma kapama tuşuna basınca yandı ve kapandı.. Sanırım sorun güç kablosunda değil..

Tamamdır arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler.. Bilgisayar tamire gitti sorun psu daymış.. Kısa devre yapöış... Şu anda bir sorunu yok eve geldi ve açıldı.. İlgilenen herkese tekrardan teşekkürler..

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı