Bilgisayar açılmıyor

EgeN7

Megapat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Müh.
Bu bilgisayarı alalı 1 yıl oluyor. Çok dikkatli ve özenli bir kullanıcıyım ancak şu oluşan problem canımı çok sıktı. Arkadaşlar çıldırmak üzereyim. Her şeyi dikkatli yapmama rağmen bilgisayar açılmıyor.

Yerli yabancı birçok forumu gezdim ne var ne yok uyguladım ancak nafile. Neler neler gördüm AAA dedim kesin bu yolla çözülecek. Yine çözülmedi.

Anakart B450M PRO VDH-Plus
Kasa MB511
İşlemci Ryzen 5 2600X

Asıl sorun anakart. Sabahtan beri her şeyi denedim. En son anakart olduğu kesinleşti. 24 pin ve diğer gerekli bağlantıları yapıyorum, anakart LED'i yanmıyor. Kasanın açma tuşuna basıyorum açılmıyor. Kısa devre ile bile açmayı denedim olmadı.

PSU'yu başka bilgisayarda kontrol ettim sorun yok.
Ekran kartıyla alakalı değil.
Anakartın güç pinlerini birbirine değdirerek bile açmayı denedim hala hiçbir şekilde güç yok.
Kasanın anakart ile iletişimi için gerekli pinler de doğru bağlı. Ancak sorun bu değil sorun anakart zaten.

Bu sorun olmadan önce şunları yapmıştım:

1. İşlemciye termal macun uyguladım.
  2. İşlemci heatsink ve fanını temizledim.
  3. Doğru şekilde yuvaya yerleştirip kapattım.
  4. Bu sırada tornavida anakarta düştü ancak sert bir düşüş değildi bozacak veya zarar verecek kadar.
  5. En şüphelisi ise şuydu: Biliyorsunuz ismini unuttum ama 10 Haziran gibi yeni bir güncelleme yayınlandı BIOS için 1.0.0.6 ile başlıyor hatta MSI yayınladı ilk başta. Genelde B450 kartlara geldi bu güncelleme ve haberlerde çokça görüldü, yani neredeyse tüm B450 anakartlar için geçerliydi tabii modellere göre farklı farklıydı. İşte 1 ay önce onu kurdum. Dün fark ettim ki 22'sinde bir tane daha gelmiş. Onu kurdum ve başarılı oldu, hatta bilgisayarı açıp kapadım yine sorun yoktu. Güzel bir şekilde çalışıyordu. İşte bundan sonra söküp termal macun işlemine başladım.

Tüm bu işlemler üzerimdeki statik elektrik boşaltılarak yapıldı. Her şeye dikkat ettim her şey yolundaydı ancak bir türlü güç gelmiyor günün sonunda. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakarttan power switch kısımlarını tornavida ile birbirine değdirir misiniz?

Hocam bunu yaptığımı konuda belirttim yine de teşekkür ederim.
Hocam ana kartı elleken statik elektrik bilirmiş olabilir. Statik elektiriği boşlaltmayı dene internette statik elektrik ile bir sürü bilgi var.

Evet buna benzer bir şeye yoğunlaşıyorum şu an, anakartı kasadan çıkardım bazıları anakart vidalarından kaynaklı olabileceğini söylemiş. Dediğiniz gibi statik elektriğe de bakayım bir, teşekkürler.

Geri
Yukarı