Bilgisayar aniden donuyor

Fealin

Decapat
Daha fazla  
Oyunda veya masaüstünde fark etmeksizin bilgisayar aniden donup kilitleniyor. Klavyeden NumLock tuşuna falan basınca NumLock bildirim ışığı tepki vermiyor. OCCT ile her türlü testten 5-10 dakika yaptım. Test sırasında hiç kapanma ya da hata verme durumu olmadı. 1-2 defa testten 15 saniye sonra falan dondu. Sorun neyde olabilir? Özellikler: R3 3100 8x2 RAM RX570 4 GB 650W Cooler Master PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediklerinizi yaptıktan sonra düzelmişti. Uyku modunda bıraktım açınca ekran gelmedi yine restart tuşuna bastım bu hatayı verdi. Biosa girdim birşey yapmadan çıktım birkaç kere ekran gelmedi sonra açıldı. Tarayıcıyı açtım buraya yazacakken tekrar dondu. Sorun devam ediyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20220605_205556.jpg
    IMG_20220605_205556.jpg
    207,5 KB · Görüntüleme: 21
Dediklerinizi yaptıktan sonra düzelmişti. Uyku modunda bıraktım açınca ekran gelmedi yine restart tuşuna bastım bu hatayı verdi. Biosa girdim birşey yapmadan çıktım birkaç kere ekran gelmedi sonra açıldı. Tarayıcıyı açtım buraya yazacakken tekrar dondu. Sorun devam ediyor.

Görünen o ki grafik kartı CSM'i açıyor, mevcut durumda UEFI yapılandırmasını desteklemiyor. Güvenli başlatmayı (Secure Boot) devredışı bırakıp bu şekilde dener misin? BIOS üzerinde boot tipi olarak UEFI yerine Legacy seçeneği aktif olacaktır. Bunları Windows 10 veya 11 kullandığını varsayarak yazıyorum. Ek olarak AMD Chipset sürücülerini de güncellemende fayda var.

Chipset sürücülerim güncel. Windows 11 kullanıyorum. Secure boot kapatamıyorum böyle gözüküyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20220605_213616.jpg
    IMG_20220605_213616.jpg
    157,2 KB · Görüntüleme: 19
Yönetici olarak bir komut istemi (CMD) açıp aşağıdaki komutları uygular mısın;

dism /online /cleanup-image /restorehealth

ve sonra;

sfc /scannow

Ayrıca, BIOS üzerinden Restore Default Settings (varsayılan ayarlara dön) seçeneğini de deneyebilirsin. Adım adım ilerleyelim, denemediğimiz şey kalmasın.

Yönetici olarak bir komut istemi (CMD) açıp aşağıdaki komutları uygular mısın;

dism /online /cleanup-image /restorehealth

ve sonra;

sfc /scannow

Ayrıca, BIOS üzerinden Restore Default Settings (varsayılan ayarlara dön) seçeneğini de deneyebilirsin. Adım adım ilerleyelim, denemediğimiz şey kalmasın.
Dediklerinizi yaptım uygulamam gereken başka bir şey var mı.

Tamam OCCT power testi yapıyorum o zaman.
Testler sırasında bir şey olmadı. Yeniden başlattıktan sonra masaüstünde tekrar dondu. Sorun devam ediyor.

Son düzenleme:
Tamam OCCT power testi yapıyorum o zaman.
Testler sırasında bir şey olmadı. Yeniden başlattıktan sonra masaüstünde tekrar dondu. Sorun devam ediyor.

Enteresan. Sabah PC'ye geçince bir dosya eki göndereceğim, secure boot ve credential guard kapatıp o şekilde denemek lazım. Bu esnada olay görüntüleyici farklı bir hata/uyarı vermiş mi, detaylı bakabilir misin?

Geri
Yukarı