Bilgisayar belirsiz aralıkla donuyor

YalcinA

Centipat
Daha fazla  
Yükte sıkıntı yapmayan bilgisayarım, boşta veya çok az işlem gücü isteyen durumlarda donma yapıyor. Ekranda görüntü kalıyor. Mouse hareketi mümkün oluyor. Birkaç tıklama yapınca o da donuyor. Reset atmam gerekiyor. Ancak o şekilde PC'yi tekrar kullanabiliyorum ve çözümünü bulamıyorum. Bütün driverler güncel. Yazın 3 ay kadar kullanmadım daha öncesinde bir sorun yoktu eve gelip kullanmaya başladıktan bir süre sonra bu sıkıntı gözüme çarptı. Özellikle Netflix izlerken bazen 1 bölümde 2 kere bazen 2-3 bölümde bir donma yapmaya başladı. Keza masaüstünde bir süre boş kaldıktan sonra aynı şeyi yapmaya başladı. Sonra internette gezinirken aynı olayla karşılaştım. Kasada değişen, eden olmadı BIOS versiyonu her zaman güncel tutuyorum. 3001 yüklü su an. Üniversite öğrencisiyim Online derslerim var. Servise parça göndermek istemiyorum. Ama sorun yazılımsal mı, değil mi anlayamadım. Parçada sorun olmasını hiç istemiyorum Online eğitim döneminde. Yazılımsal değilse minimum süre kaybına uğramak için doğru parçayı servise göndermeme yardımcı olursanız çok sevinirim. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Sistem özelliklerim:
ASUS ROG STRIX X570 GAMING'e anakart.
Ryzen 7 3700X işlemci.
ASUS ROG STRIX RX 5700 XT ekran kartı.
Cooler Master 750W MWE white PSU.
G.Skill 32G trend Z Neo 3600MHz Dual RAM'ler (16x2) DOCP ile 3600MHz. DOCP açık.
Samsung 970 Evo NVMe M.2 SSD 500GB (Windows 10 kurulu sürüm 20H2 Windows feature Experience pack 120.2212.551.0)
Samsung 1 TB QVO SATA 3.0 SSD.
Cooler Master Masterliquid ML240R RGB sıvı soğutucu.
Cooler Master Masterbox MB511RGB kasa.

Kurlu programlar:
Samsung Magician.
Logitech G Hub.
SteelSeries Engine 3.
Steam.
ASUS AI charger.
GPU Tweak v2.2.7.0 Gaming mod.
Game first v.
Radeon yazılımı (ekran kartı sürücüsü)
One Drive.
Riot Vanguard.
Discord.

MSI Gaming OSD (monitörüm için kontrol programı) MSI Optix Mag 271CQR (2K 144Hz) (tavsiye etmiyorum siyahları iyi değil :) )

1 Saatlik FurMark ve GPU stres testinde sıkıntı çıkarmıyor 3 4 kez tekrarladım sıcaklık değerlerinde de sorun yok.
SSD'lerin okuma yazma hızları belirtildiği gibi.
Chipset driver en güncel versiyon.
Tüm driverlar en güncel versiyon.
Windows'um orijinal USB Windows.
Bilgisayarımda lisanssız yazılım mevcut değil.

Donup resetlediğinde olay günlüğü kayıtları.
10:05:52, ‎19.‎12.‎2020 tarihinde gerçekleşen önceki sistem kapanışı beklenmiyordu.
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.
Denetim olayları aktarım tarafından bırakıldı. 0.
Sağlayıcı {8444A4FB-D8D3-4F38-84F8-89960A1EF12F} üzerinde hata ayarlama özellikler. Hata: 0xC0000001.

Sistem çalışır fakat donuk olduğu vakitler RGB aydınlatmaları da donmakta klavye mouse ve kasa.
Başlangıç onarma çalışmıyor.
Donduğu sırada kasa üzerindeki HDD ışığı yanmıyor.

Son düzenleme:
M2ssd yi kontrol ettiğimde hafif bir yamukluk farkettim elimle duzelttim :) sıcaktan yamulma gibi bir olay olabilir mi çünkü hiç darbe yada baskı almadı
siz neye dayanarak harddisk dediniz bilgilenmek amaçlı soruyorum

Hayır onu demek istemedim sorunun herhangi bir depolama biriminde olduğunu kastettiğinizi varsayıyorum NVMe SSD M.2 SSD veya harddisk problemin hangi noktasına dayanarak sorunun buradan kaynaklı olduğunu düşündünüz.

Hayır onu demek istemedim sorunun herhangi bir depolama biriminde olduğunu kastettiğinizi varsayıyorum NVMe SSD M.2 SSD veya harddisk problemin hangi noktasına dayanarak sorunun buradan kaynaklı olduğunu düşündünüz.
Son durum nedir ? Oyun oynarken anlık takılıyor mavi ekran yiyorum. Ama mavi ekran anında gidiyor, %100 e tamamlamıyor. Dolayısıyla minidump dosyası da oluşturmadığı için problemin neyden kaynaklı olduğunu öğrenemiyorum. Olay görüntüleyicisinde bende de "Sağlayıcı {8444a4fb-d8d3-4f38-84f8-89960a1ef12f} üzerinde hata ayarlama özellikler. Hata: 0xC0000001" yazıyor. Sende ki son durum ne ? Çözdün mü?

Geri
Yukarı