Bilgisayar bileşenlerine bu kadar para vermek ne kadar mantıklı?

Milijas

Centipat
Yer
Konya , Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Forumda birçok kişinin açtığı başlıklar mevcut. Şu ekran kartı nasıl şu işlemci nasıl falan diye. Fiyatlar da belli 3000'e toplamak isteyen var, 5000'e var, 10000'e var, üstü var.

Peki bu fiyatları vermek ne kadar mantıklı? Mesela 5000'e 10000'e toplayan arkadaşlar için soruyorum. Yaşlar kaç? Meslekleri ne, yani gelirleri ne?

Kesinlikle saygı duyuyorum. Yani hakaret maksadım yok. Fakat günümüzde asgari ücret 2500 falan. İnsanlar bu paraya geçinmeye çalışıyor. Bu kadar yüksek meblağı vermek sizce ne kadar mantıklı?

Lütfen samimi olarak cevaplayın, görüşlerinizi çok merak ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendimden örnek vereyim, 18 yaşındayım ve öğrenciyim. Harçlığımı biriktirip toplam 8000 TL masraf ile sistem dizdim, çünkü benim için gerekli idi. Kimse beni yargılayamaz, çünkü para bana ait ve istediğim gibi harcarım.
Ek olarak o paraları gözünüzde çok büyütüyorsunuz :) Eğer Dolar-Euro bazında bakar iseniz, aslında paramızın değersiz olduğunu anlarsınız.
Ek olarak neden vermek mantıklı olmasın ki? Herkesin zevki farklıdır, kimisi bilgisayarda oyun oynamayı sever. Kimisi ise başka işler için parasını harcar. Buna karışamayız.

Bu konu uzayıp gider çünkü herkesin maddi durumu farklı kimileri giyim eşyalarına onbinlerce lira veriyor, bir saatte çok daha fazlasını veren var, ne bileyim biri Ferrari alıyorsa neden aldın Şahin'de araba o da araba diyemezsin sizinki de aynı bu mantık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben 14 yaşındayım. Son 8 yıldır bilgisayar oynuyorum. En çok oynadığım oyun Minecraft (7 yıl Minecraft oynadım). Ve hala oynuyorum oyun da bir profesyonel oldum. 1.5 yıl CS:GO oynadım son 2 aydır Minecraft'a geri döndüm CS:GO'yu bıraktım tamamen. Önceden Minecraft'ı 50 FPS'de zor oynuyordum. Ve bayağı araştırdım araştırdım 80'e çıkardım sonra 3100 TL'ye PC topladım (kendim topladım😂) bana yetiyor mu orası tartışılır. Ama memnunum.

5000 liralık bilgisayarda işini görüyor, 10000 liralık bilgisayarda işini görüyor. Biraz abartıyorlar. Ama zevk meselesi.
Ayrıca kendi sistemimi 9 ay staj yaparak aldım. Arkadaşlarım gezerken ben evde oturdum, onlar kıyafet alırken ben bir kıyafeti 9 ay boyunca giydim ve sonunda bilgisayarımı alabildim.

Kendimden örnek vereyim, 18 yaşındayım ve öğrenciyim. Harçlığımı biriktirip toplam 8000 TL masraf ile sistem dizdim, çünkü benim için gerekli idi. Kimse beni yargılayamaz, çünkü para bana ait ve istediğim gibi harcarım.
Ek olarak o paraları gözünüzde çok büyütüyorsunuz :) eğer dolar-Euro bazında bakar iseniz, aslında paramızın değersiz olduğunu anlarsınız.
Ek olarak neden vermek mantıklı olmasın ki? Herkesin zevki farklıdır, kimisi bilgisayarda oyun oynamayı sever. Kimisi ise başka işler için parasını harcar. Buna karışamayız.

Saygı duyuyorum hocam. Hele de kendiniz kazanıp aldıysanız.
Benim sadece takıldığım nokta şu. Başlığı açarken vurgulamamışım.
Şimdi bu parayı kendiniz kazanmadığınızı ve ihtiyacınız olmadığını düşünün. Babanıza nöyle bir PC aldırır mıydınız? Veya siz baba olsanız çocuğunuz bu meblağla da PC istese alır mıydınız? (Geliri orta halli olarak düşünelim, misal öğretmen maaşı)

Forumda birçok kişinin açtığı başlıklar mevcut. Şu ekran kartı nasıl şu işlemci nasıl falan diye. Fiyatlar da belli 3000'e toplamak isteyen var, 5000'e var, 10000'e var, üstü var.

Peki bu fiyatları vermek ne kadar mantıklı? Mesela 5000'e 10000'e toplayan arkadaşlar için soruyorum. Yaşlar kaç? Meslekleri ne, yani gelirleri ne?

Kesinlikle saygı duyuyorum. Yani hakaret maksadım yok. Fakat günümüzde asgari ücret 2500 falan. İnsanlar bu paraya geçinmeye çalışıyor. Bu kadar yüksek meblağı vermek sizce ne kadar mantıklı?

Lütfen samimi olarak cevaplayın, görüşlerinizi çok merak ediyorum.
Sistem toplamak isteyenlerin ortalama bütçesi 5k civarı oluyor genelde. Fazlası bana anlamsız geliyor ama zevkler tartışılmaz. Adamın 4K 60 FPS görüntü zevki vardır, alır.

Ben de böyle durumlarda ailemi düşünüyorum. Kendim idare edebiliyorsam idare ederim. Artan parayı ya biriktiririm, ya da ailemin hayatını kolaylaştıracak şeyler alırım.

Biz buna farklı hayatlar diyelim. 🙂

@Motionless IN White 18 yaşında birey olduğunu yeni öğrendim. Yaşından büyük mesajlar yazınca daha büyük zannediyordum. 18 yaşında isen kimse karışmaz tabi. Ben sana harçlık veriyorum ne yaparsan yap ve fazlasını isteme :)
Araştırmak ve mantıklı düşünmek en önemlisi :) Ben de bunu yapıyorum ve insanlar büyük zannediyor, ancak yaşımın küçük olması hiçbir şey ifade etmiyor :D Okul harçlığını boş boş harcamak yerine sevdiğim bir eşyaya harcıyorum diyebiliriz. Pişman mıyım? Tabii ki hayır, kim sevdiği bir şey için pişman olur ki?

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı