Bilgisayar bileşenlerine bu kadar para vermek ne kadar mantıklı?

Genel olarak zevk meselesi değil. Bunlar artık zorunlu ihtiyaç. İnternet, telefon, bilgisayar... Bunlar artık özel tüketim değil zorunluluk. Alma sebebin ne olursa olsun. Zorundasın. Zorunda değilim diyen biri bile zorunda. İletişim ve bilgi gibi çoğu hususlar buradan gerçekleşiyor. Osmanlı zamanında fransız bir kaynaktan bilgi almak için günlerce yol kat etmen lazım şimdi ise 00100111010100110011 yapıp binlerce yıl önceki bir bilgiyi görüyorsun.

Amerika ya da bir Avrupa ülkesinde olsak bu tür 3000 lira toplama, 5000 lira toplama, 10000 lira toplama gibi yorumları görmezsin. Sadece marka konularını görürsün çünkü Ultra kötü bir durumun olmadıkça 2000'e gününün teknolojisini topluyorsun. Şu an alacağın 3000 liralık sistem 5 yıl sonra yine kötü olacak ama 5000-10000 liraya alacağın bir sistem belki 5-10 yıl sonra bile kullanılabilir bir şey olacak ama o 5-10 yıl sonra yine onlar 2000'e gününün teknolojisini toplayacak %90 buralara gelmeyecek.

Hocam internet telefon ve bilgisayarın zorunlu ihtiyaç olduğu büyük oranla doğru.
Diğer ülkelerde yani geçimin ve refahın bol olduğu ülkelerde bu tarz konuların olmaması bizim için kötü durum.
Fakat bu ülkelerde yaşamıyoruz. Türkiye'de yaşıyoruz. Türkiye şartlarındayız. Bende memnun değilim fakat adapte de olmak lazım eğer yurt dışına taşınmayı düşünmüyorsak.

Hocam internet telefon ve bilgisayarın zorunlu ihtiyaç olduğu büyük oranla doğru.
Diğer ülkelerde yani geçimin ve refahın bol olduğu ülkelerde bu tarz konuların olmaması bizim için kötü durum.
Fakat bu ülkelerde yaşamıyoruz. Türkiye'de yaşıyoruz. Türkiye şartlarındayız. Bende memnun değilim fakat adapte de olmak lazım eğer yurt dışına taşınmayı düşünmüyorsak.
Haklısın... Yurt dışındaki rahatlığın yanındaki düzen sorunu var. Buranında güzellikleri var ama çöplükte açan gülü bahçede açan çimene tercih edebilecek duruma geldim.

Asıl mesleğim bilgisayar mühendisliği. 3 yıl tekniker, 6 yıl kadar da sistem mühendisi ve kurumsal danışman olarak çalıştım. Son 5 yıldır 3 boyutlu modelleme ve animasyon üstüne, daha çok yabancı mimarlık şirketleriyle sözleşmeli çalışıyorum. Şu anda kullandığım 2018 yılında topladığım sistemi ve 2015 yılında topladığım önceki sistemi de hem oyun oynarım hem render için kullanırım diye topladım.

Ancak şu anda iş yaptığım 2 şirketin ikisi de renderları benim sistemimde değil kendi sunucularında yaptırıyor, benim de pek ihtiyacım kalmadı. Bundan sonraki sistemde daha ortalama bir şey toplarım.

Eğer benim şu anda yaptığım gibi bu sistemlerin gücü kullanılmayacaksa tamamen gereksiz bir harcama oluyor.
Peki bu fiyatları vermek ne kadar mantıklı? Mesela 5000'e 10000'e toplayan arkadaşlar için soruyorum. Yaşlar kaç? Meslekleri ne, yani gelirleri ne?

24 yaşındayım almama az kalan bilgisayarın fiyatı ortalama 20.000 - 22.000 TL arasında değişiyor. Böyle bir bilgisayar almak için çok mantıklı bir sebebim var, çünkü ben paramı bilgisayar üstünden kazanıyorum. Editör olduğum için güçlü bir bilgisayara ihtiyaç duyuyorum, hem de oyun meraklısıyım. İleride oğlum ya da kızım güzel bir bilgisayar isteyecek olsa paraya zerre acımaz en üst seviye bilgisayarı getirip önlerine koyarım.

Forumda birçok kişinin açtığı başlıklar mevcut. Şu ekran kartı nasıl şu işlemci nasıl falan diye. Fiyatlar da belli 3000'e toplamak isteyen var, 5000'e var, 10000'e var, üstü var.

Peki bu fiyatları vermek ne kadar mantıklı? Mesela 5000'e 10000'e toplayan arkadaşlar için soruyorum. Yaşlar kaç? Meslekleri ne, yani gelirleri ne?

Kesinlikle saygı duyuyorum. Yani hakaret maksadım yok. Fakat günümüzde asgari ücret 2500 falan. İnsanlar bu paraya geçinmeye çalışıyor. Bu kadar yüksek meblağı vermek sizce ne kadar mantıklı?

Lütfen samimi olarak cevaplayın, görüşlerinizi çok merak ediyorum.
Hocam gidipte 48 taksit ile iphone marka bir telefon alıp arkadaşlarıma hava atmaya çalışmaktan daha iyidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı