Bilgisayar bileşenlerine bu kadar para vermek ne kadar mantıklı?

Bu iş tamamen kişinin zevkine, maddi durumuna ve ne istediğiyle alâkalı bir durum. Bana göre şu ortamda 5 -6 bin den fazla vermek mantıksız. Ama maddi durumu iyi olan birinin de zevkine göre 10-15 binlik sistem kurmasına bir şey diyemeyiz.

Şöyle söyliyeyim. Ben üniversitede öğrenciyim. Yaşım 21.
Bilgisayar oynamayı gerçekten çok seviyorum.

Biraz başıma gelenleri anlatayım izninizle. Üniversiteye başladığımda 940 MX'li laptop almıştım. 3 yıl kadar kullandım. Daha sonra bunu ucuz fiyata sattım. Sahibinden de uygun fiyatlı bir laptoobu almak için anlaştım. Fakat dolandırıcıymış. Dolandırldıktan sonra 6 7 ay PC'siz takıldım.

Daha sonra bu iş böyle olmuyor dedim. Uygun fiyata Xeon sistem satan bir araçkadaştan kasa aldım. Ekran kartsız. Monitörümü evden götürdüm. Eskiden kalan Razer farem vardı falan.

Şimdi ben kasayı alırken kesin RX 580 alacağım dedim. Fakat param olmadığı için eski ekran kartımı taktım (ATI Radeon HD 5570).2 3 ay kullandım kasayı. İnanın çocuklar gibi sevinmiştim. O an aslında mesela PC'nin ne kadar iyi olduğunun önemi olmadığını anladım.

Acaba PC alırken ne istediğimizi bilmiyor muyuz?

Mesela geçenlerde bir ilan gördüm arkadaş 1050 Ti'lı PC toplamış Vatan'dan 6000 7000'e almış. 1 ay geçmiş hevesim kalmadı deyip 5500'e satıyordu. Mesela o arkadaş ne istediğini bilmiyor muydu? Bizim isteklerimiz anlık hevesler mi?
Ya da bu sistemi toplarken hiç mi araştırmadı o fiyata daha uygun sistem toplayabilir miyim diye?

Genel olarak zevk meselesi aslında.

fakat aklımla düşündüğüm zaman normal bir kullanıcıysanız 1 tane fiyat performans bilgisayarı dizin 5 10 yıl kullanın.

Eğer iş içinse bilgisayar bunun sonu yok tabi.

Biraz vizyonla ilgili ya da kişiyle ilgili o durum. PC satın alırken sadece oyun odaklı almıyorsun ki bunu kendim için söylüyorum. Kendime ait odada yeri geliyor dizi izliyorum yeri geliyor film veya oyun oynuyorum. Araştırma yapıyorum, müzik açıyorum vs gibi etkinlikler yapabiliyorum. Kişinin doyması veya farklı şeylere ilgi duymaması sebebiyle olabiliyor bu durum binlerce 2.el sistem satan var.

O iş görme meselesi kişiden kişiye değişir. Normal ofis çalışan biri isen işini görür belli miktar, ama sen Ultra oyun oynayacaksan fiyat değişecek. 5000 TL ile 10000 TL ile arasında performans olmasa o parayı vermez.

Hocam bunun altında biraz da aile işin içine giriyor. Bazı aileler çocuklarını şımarık büyütür, yaşı 25'de olsa halen daha küçük çocukmuş gibi gözükür. Olgun davranan insanları çoğu ya zamanında ailesi tarafından ezilmiş veya diyorum iyi terbiye görmüş oluyor.

Bu arada uzakta mı okuyorsunuz ve kaç seneye biriktirdiniz harçlığını?
Açık Öğretimde okuyorum. 8 ayda biriktirdim, tabii diğer bilgisayarımı da sattım :) Ek olarak ailem yarısını karşıladı, cebimden 2500 TL civarı para çıktı diyebiliriz.

Sıfır cihazlarda bu böyle oluyor, eğer yaptığı iş kullandığı cihazı amorti ediyorsa düşünmüyor zaten. Örnek olarak ben 18 yaşındayım ve bir bilgisayara vereceğim maksimum para 2000₺, telefona ise 1500₺ üzerini vermem. Aldığım teknolojik cihazları hep ikinci el alıyorum şu an kullandığım bilgisayarı 1150₺'e topladım canım sıkıldığında sistemimi kârına satıyorum hem elime para geçiyor, hem hevesimi alıyorum hem de elimde eskimemiş oluyor.

Açık Öğretimde okuyorum. 8 ayda biriktirdim, tabii diğer bilgisayarımı da sattım :) Ek olarak ailem yarısını karşıladı, cebimden 2500 TL civarı para çıktı diyebiliriz.
Öyle desene hocam. Ben de diyorum bu adam 8000 TL ailesinin yanında ve harçlıklarla nasıl aldı diye. Yoksa 8 ayda almak için ailen en az 1000 TL gibi harçlık vermesi lazım :)

Sıfır cihazlarda bu böyle oluyor, eğer yaptığı iş kullandığı cihazı amorti ediyorsa düşünmüyor zaten. Örnek olarak ben 18 yaşındayım ve bir bilgisayara vereceğim maksimum para 2000₺, telefona ise 1500₺ üzerini vermem. Aldığım teknolojik cihazları hep ikinci el alıyorum şu an kullandığım bilgisayarı 1150₺'e topladım canım sıkıldığında sistemimi kârına satıyorum hem elime para geçiyor, hem hevesimi alıyorum hem de elimde eskimemiş oluyor.

Nasıl sistem topladınız söyleyebilir misiniz?
Bu arada bence ülkemizde durumu olmayıp PC almak isteyenler bu yöntemle toplamalı diye düşünüyorum. Şu an sıfır RX 570 1500 TL'ye satılıyor. Bunu sıfır almak yerine 1000 TL'ye garantili mining siz RX 580 bir sürü bulunabilir. Mesela bunu yapmamak bana mantıksız geliyor.
Veya araştırmamak.

Genel olarak zevk meselesi değil. Bunlar artık zorunlu ihtiyaç. İnternet, telefon, bilgisayar... Bunlar artık özel tüketim değil zorunluluk. Alma sebebin ne olursa olsun. Zorundasın. Zorunda değilim diyen biri bile zorunda. İletişim ve bilgi gibi çoğu hususlar buradan gerçekleşiyor. Osmanlı zamanında Fransız bir kaynaktan bilgi almak için günlerce yol kat etmen lazım şimdi ise 00100111010100110011 yapıp binlerce yıl önceki bir bilgiyi görüyorsun.

Amerika ya da bir Avrupa ülkesinde olsak bu tür 3000 lira toplama, 5000 lira toplama, 10000 lira toplama gibi yorumları görmezsin. Sadece marka konularını görürsün çünkü ultra kötü bir durumun olmadıkça 2000'e gününün teknolojisini topluyorsun. Şuan alacağın 3000 liralık sistem 5 yıl sonra yine kötü olacak ama 5000-10000 liraya alacağın bir sistem belki 5-10 yıl sonra bile kullanılabilir bir şey olacak ama o 5-10 yıl sonra yine onlar 2000'e gününün teknolojisini toplayacak %90 buralara gelmeyecek.

Geri
Yukarı