Çözüldü Bilgisayar bir anda kapandı ve elektrik almıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mert341903

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba;
Bilgisayarda video izlerken bir anda kapandı. Şu an hiçbir şekilde elektrik almıyor.
Öncelikle PSU'dan kaynaklı olabileceğini düşünüp farklı bir PSU ile denedim bir değişiklik olmadı.

Sorunun ne olduğunu nasıl öğrenebilirim acaba?
İşlemci kaynaklı olsa sanırım yine de elektrik alıyor kasa, tek ihtimal anakart mı kalıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sadece PSU'yu kontrol etmek isterseniz eğer PSU dan Anakarta giden kalın kablo güç soketini söküp (çok pinli soket) orada bulunan yeşil kablo ve siyah kabloyu kısa devre yapabilirsin. Cımbız, ataç vs işini görecektir. Korkmanıza gerek yok elektrik çarpmaz. Pinlerin uçlarına yeşil ve siyah olan bir tanesini kısa devre yapacaksınız. Kısa devre yaptıktan sonra elektirği verin isterseniz. PSU'nun fanı dönmesi lazım. Dönmüyorsa büyük ihtimalle bozulmuştur. Çok düşük bir ihtimalle psu içinde bulunan sigortayı kontrol edebilirsiniz.
Kısa devre nasıl yapacağını emin değilsen bir fotoğrafı atabilirsen yardımcı olurum.
Evet hocam doğru yapmışsın. Eğer prizde elektrik var ve bu şekilde psu'u çalışmıyorsa psu'un gitmiş. Power supplydan çıkan kabloları söküp bir daha dener misin? Anakarta bağlı olmasın power supplydan çıkan kablolar.
Çok küçük bir ihtimalle içinde bulunan sigortada gitmiş olabilir. Ama elektrikten çok anlamıyorsan bir bilene götür o baksın.

İçinde bulunan kondansatör de arızalı olabilir. Yenisini almak daha doğru olabilir.
Şuanda 2 psuyuda tamamen tüm bağlantılarını söküp sadece elektriğe bağlayıp kısa devre yaptım. 2psununda fanı dönüyor. ancak cpu baglantısı yaptıgımda malesef fan dönmüyor.
2 PSU yuda aynı şekilde test edin. Bakalım durum ne.
2si de anakartla bağlantı yokken calısır vaziyette hocam

Eliniz yatkınsa uzay kurulum deneyin. Yani bütün donanımları kısa devre yada temas olmayacak şekilde kasa dışında montaj yapıp deneyin.
Gereksiz hiçbir şeyi takmayın sadece sistemi çalıştırıp masaüstüne gelmenizi sağlayacakları takın.

Bir sorunu geçtik gibi gözüküyor.
Şimdi analarta bağlı tüm PCI soketlerini, Ramları, HDD ve DVD yazıcıyı söküp öyle bir daha çalıştırmayı dene. Eğer işlemci fanı dönmezse Anakart gitmiş.

Dediginiz gibi tamamen anakartı sistemden söktüm sadece işlemcisi takılı üzerinde. ve bu şekilde psuyu işlemciye baglayıp tetiklemeye calıstım ancak yine tepki yok malesef. Görünen o ki anakart mefta :( işlemcilik bir durum var mıdır sizce?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-05-12 at 01.10.38.jpeg
    WhatsApp Image 2021-05-12 at 01.10.38.jpeg
    123,1 KB · Görüntüleme: 41
Yanlış olmuş bu şekilde zaten çalışmaz anakart. O soketi anakarta bağlaman lazım. Sonra tetiklemek için sağ alt tarafda power ve reset soketler o ikisini kısa devre yapacaksın
Anakartın modeli nedir bakayım bi
Fotoğrafta gördüğün gibi +pw- yazar. Orada bulunan iki tel kısa devre olduğu zaman kasayı açmak için tetikleme yapmış olursun.

Dosya Ekleri

• hqdefault.jpg
    hqdefault.jpg
    29,7 KB · Görüntüleme: 31
h310H5-M11 anakart modeli yalnız dediginiz şekilde yazı yok malesef. bir pin grubunun yanında F_Panel baska pin grubunun yanında F_USB yine baska birinin yanında ise F_Audio yazıyor. sanırım F_Panel bahsettiginiz yer ancak tekli olarak power veya pw gibi ibareler bulunmuyor. Görsel ekliyorum

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-05-12 at 01.19.39.jpeg
    WhatsApp Image 2021-05-12 at 01.19.39.jpeg
    96,1 KB · Görüntüleme: 40
Tamam buldum hocam. Sağ alt kısımda bulunan F_PANEL de
Resimde görünen Power Switch + ve - leri kısa devre yapacaksın.
Burada kırmızı ile işaretli olanlar.

Dosya Ekleri

• Captureaa.PNG
    Captureaa.PNG
    207,3 KB · Görüntüleme: 49
  • Image.jpeg
    Image.jpeg
    96,5 KB · Görüntüleme: 36

Geri
Yukarı