Çözüldü Bilgisayar bir anda kapandı ve elektrik almıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mert341903

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba;
Bilgisayarda video izlerken bir anda kapandı. Şu an hiçbir şekilde elektrik almıyor.
Öncelikle PSU'dan kaynaklı olabileceğini düşünüp farklı bir PSU ile denedim bir değişiklik olmadı.

Sorunun ne olduğunu nasıl öğrenebilirim acaba?
İşlemci kaynaklı olsa sanırım yine de elektrik alıyor kasa, tek ihtimal anakart mı kalıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sadece PSU'yu kontrol etmek isterseniz eğer PSU dan Anakarta giden kalın kablo güç soketini söküp (çok pinli soket) orada bulunan yeşil kablo ve siyah kabloyu kısa devre yapabilirsin. Cımbız, ataç vs işini görecektir. Korkmanıza gerek yok elektrik çarpmaz. Pinlerin uçlarına yeşil ve siyah olan bir tanesini kısa devre yapacaksınız. Kısa devre yaptıktan sonra elektirği verin isterseniz. PSU'nun fanı dönmesi lazım. Dönmüyorsa büyük ihtimalle bozulmuştur. Çok düşük bir ihtimalle psu içinde bulunan sigortayı kontrol edebilirsiniz.
Kısa devre nasıl yapacağını emin değilsen bir fotoğrafı atabilirsen yardımcı olurum.
Bu kablolarda takılı olacak tabi ki. Mavi ile işaretli olanlar.
Bu iki kablo takılı mı?

Dosya Ekleri

• Captureaaaa.PNG
    Captureaaaa.PNG
    130,8 KB · Görüntüleme: 14
O zaman yapacak bir şey yok. Anakartın arızalı. Geçmiş olsun. Geri kalan bileşenleri sağlam olabilir. Kontrol edilmesi gerekli.
Teşekkür ederim desteginiz için. tamir vs olaylarına girmek çok mantıklı degil sanırım yeni bir anakart alıp işin içinden sıyrılmalı.Anakart suan kesin arızalı ondan emin olduk peki sizce işlemcide de bir sorun olma ihtimali nedir hocam?

Teşekkür ederim desteginiz için. tamir vs olaylarına girmek çok mantıklı degil sanırım yeni bir anakart alıp işin içinden sıyrılmalı.Anakart suan kesin arızalı ondan emin olduk peki sizce işlemcide de bir sorun olma ihtimali nedir hocam?
Rica ederim. Benim işim bu sayılır bir nevze. Çok fazla arıza gördüm, her parçanın arızasını gördüm ama hayatımda işlemci arızası görmedim. %99 sağlamdır. Tamir yapan yerler oluyor ama sorunun kaynağına göre değişir. Yenisi daha iyi olur tabi.
Çözüldü diye işaretlerseniz sevinirim.

Rica ederim. Benim işim bu sayılır bir nevze. Çok fazla arıza gördüm, her parçanın arızasını gördüm ama hayatımda işlemci arızası görmedim. %99 sağlamdır. Tamir yapan yerler oluyor ama sorunun kaynağına göre değişir. Yenisi daha iyi olur tabi.
Çözüldü diye işaretlerseniz sevinirim.
Vaktinizi çok alıyorum ancak i7 8700 işlemci için alınabilecek en ucuz anakart hangisi acaba hocam. bilgisayarda oyun oynanmıyor sadece işim gereği 4-5 farklı web tarayıcı sı açık olması gerekiyor. ofis bilgisayarı gibi kullanıyorum bir nevi yani. uyumsuz bir kart siparişi vermeyeyim diye sormak istedim :)

Uzay kurulumda diğer güç kaynağını da test edin. Doğru pinlerle kısa devre yapılıyor sanırım. Anakarta taktığınız soketlerin yerlerine düzgün oturduğuna emin olun.
Ben bir donanımdan çok çabuk vazgeçemiyorum maalesef. Yanımda olsa ıncık cıncık kurcalardım ama tarifle de bu kadar oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı