Bilgisayar birkaç saniyeliğine donuyor ve ardından yeniden başlıyor

hoperiver

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci, Game Developer
RAM
GSKILL (F4-3600C18D-16GVK) 32GB (4x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 1.35V
SSD veya HDD modeli
Samsung 250GB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD
Ekran kartı
MSI GEFORCE GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC 6GB GDDR6
Anakart
MSI B450 TOMAHAWK MAX AMD B450 Soket AM4 DDR4
İşlemci
AMD Ryzen™7 3700X Soket AM4
Merhaba,

Nedenini anlayamadığım bir şekilde birbirinden alakasız işlemler sırasında sistem, birkaç saniyeliğine donup ardından kendini yeniden başlatıyor. Temiz kurulum yapmak dahil birçok yöntem denedim ancak sorun devam ediyor. Hatayı tespit edebilmek için nereden başlayacağımı bilmiyorum. Kullanan kişi olarak 2 öngörüm var aşağıda sistem özellikleriyle birlikte paylaşıyorum.

1-) Ses sürücüleri kaynaklı donanım seviyesinde olası kritik bir hata
2-) Kasaya yeterli gücün gitmemesi

Not1: İşlemci kullanımı, ekran kartı kullanımı, sıcaklık ve FPS gibi değerleri MSI Afterburner ile aktif takip ediyorum. Bu zamana kadar bir anormallik gözlemlemedim.
Not2: Bu problem birkaç aydır devam ediyor. İşlemci yükseltmesi yapıp Ryzen 5 2600X'ten geçiş yaptım.

Donanım:
Anakart: MSI B450 TOMAHAWK MAX AMD B450 Soket AM4 DDR4
İşlemci: AMD Ryzen™7 3700X Soket AM4
Ekran Kartı: MSI GEFORCE GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC 6GB GDDR6 192bit
Bellek: GSKILL (F4-3600C18D-16GVK) 32GB (4x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 1.35V
Depolama: Samsung 250GB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD ve Samsung EVO Samsung 1TB 870 EVO
Güç Kaynağı: Corsair RM750 750W 80+ Gold Modüler
Soğutma: COOLER MASTER MASTERLIQUID ML120L V2 SICKLEFLOW
Kulaklık: LOGITECH G935 WİRELESS 7.1 SURROUND SOUND GAMİNG HEADSET
Mouse: LOGITECH G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse

Yazılım:
Bios Versiyonu: E7C02AMS.3E0
İşletim Sistemi: Windows 10 21H2
Nvidia Versiyonu: 526.98
Logitech G HUB Versiyonu: 2022.9.315009

Dosya Ekleri

• cpu.jpeg
    cpu.jpeg
    478,9 KB · Görüntüleme: 20
  • oc1.jpeg
    oc1.jpeg
    497,9 KB · Görüntüleme: 22
  • oc2.jpeg
    oc2.jpeg
    490,9 KB · Görüntüleme: 22
  • ram.jpeg
    ram.jpeg
    455 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:
Sizin Windows bozulmuş herhalde. Temiz kurulum yapma imkanınız varsa tavsiye ederim.
Herhangi bir OC var mı ve sürücüler güncel mi?
Bir de Windows'un da güncel olmasında fayda var.

Birçok defa temiz kurulum yaptım ancak bir faydası olmadı. Sistemde herhangi bir OC yok ve sürücüleri Windows dahil düzenli aralıklarla güncelliyorum.

Bu hata son sürüm Windows kullanan neredeyse herkeste çıkıyor. Olay görüntüleyicisinde "önemli" sekmesinde bir mesaj var mı bakar mısınız?

Yalnızca aşağıdaki hata var:

Kernel-Power
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.

Birçok defa temiz kurulum yaptım ancak bir faydası olmadı. Sistemde herhangi bir OC yok ve sürücüleri Windows dahil düzenli aralıklarla güncelliyorum.

Kernel Power
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Bu hatanın nedeni sistemin yanıt vermeyi durdurması, kilitlenmesi veya beklenmeyen bir şekilde güç kaybına uğramış olması olabilir.

Kernel Power hatası ne zaman olmuş hocam? Ve kaç kere olmuş? Bende de Kernel Power hatası aldım 4 ay içinde birkaç kere. Oyun oynarken değil sistem boştayken oluyordu.

Kernel Power

AMD chipseti son sürümüne güncelleyin, muhtemelen sorununuz düzelecektir.
https://www.amd.com/en/support otomatik sürücü bulma yazılımını kullanabilirsiniz.

Bknz: Yeni Ryzen Çipset Sürücüsü Mavi Ekran Hatalarını Çözüyor

Dual RAM deniyorsanız tek tek deneyin. Harddiskleri sentinel programı ile kontrol edin. Anakarttan onboard görüntü alabiliyorsanız ekran kartını sökün deneyin. Umarım anakarttan değildir.

Kernel-Power

Kernel-Power 41 ve EventLog 6008 hatalarıni alıyordum ben de ve bilgisayarım ansızın kapanıyordu. Güç kaynağımı değiştirdikten sonra bir daha sıkıntı yaşamadım.

Google da bir baktım benzer hata yaşayanlar çok olmuş. Servislerden bir servis durdurarak sonuç alınabiliyor gibi gözüküyor çözümlerde. Servis adı "Microsoft hesabı oturum açma yardımcısı" bir deneyelim belki çözüm olabilir.

Kernel Power hatası ne zaman olmuş hocam? Ve kaç kere olmuş? Bende de Kernel Power hatası aldım 4 ay içinde birkaç kere. Oyun oynarken değil sistem boştayken oluyordu.

Bu hafta toplam 5 kere olmuş.

AMD chipseti son sürümüne güncelleyin, muhtemelen sorununuz düzelecektir.
https://www.amd.com/en/support otomatik sürücü bulma yazılımını kullanabilirsiniz.

Bknz: Yeni Ryzen Çipset Sürücüsü Mavi Ekran Hatalarını Çözüyor

MSI'ın sitesindeki sürümü yüklemiştim ama tavsiyeniz üzerine AMD'nin sitesinden kurulum yaptım. Sonuçları paylaşacağım.

Dual RAM deniyorsanız tek tek deneyin. Harddiskleri sentinel programı ile kontrol edin. Anakarttan onboard görüntü alabiliyorsanız ekran kartını sökün deneyin. Umarım anakarttan değildir.

Yakın zamanda aynı kodlara ve özelliklere sahip 2x8GB bellekler daha ekledim ve toplamda 4x8GB olacak şekilde tüm girişleri doldurdum. Söz konusu problem yine devam ediyor. Ryzen 7 3700X'in dahili grafik yongası olduğunu sanmıyorum. Yani ekran kartını çıkarırsam görüntü almam. Sentinel tavsiyenizi deneyeceğim.

Kernel-Power 41 ve EventLog 6008 hatalarıni alıyordum ben de ve bilgisayarım ansızın kapanıyordu. Güç kaynağımı değiştirdikten sonra bir daha sıkıntı yaşamadım.

İleride özel yapım kablo satın alırım ve kasanın içerisi biraz daha düzgün görünür diye modüler güç kaynağı almıştım. Söz konusu hata kodlarına çözüm bulduktan sonra problem yine devam ederse sistemi değiştirmeyi düşünebilirim.

Google da bir baktım benzer hata yaşayanlar çok olmuş. Servislerden bir servis durdurarak sonuç alınabiliyor gibi gözüküyor çözümlerde. Servis adı "Microsoft hesabı oturum açma yardımcısı" bir deneyelim belki çözüm olabilir.

Bunun dezavantajlarının da olduğunu yazmışlar ancak faydasının göz önünde bulundurulduğunda görmezden gelinebilir. Deneyeceğim.

Son düzenleme:
Tamamdır geri dönüşünüzü bekliyor olacağım.

Yeni güncellemeleri ana konuda paylaşıyorum.

Merhaba,

Nedenini anlayamadığım bir şekilde birbirinden alakasız işlemler sırasında sistem, birkaç saniyeliğine donup ardından kendini yeniden başlatıyor. Temiz kurulum yapmak dahil birçok yöntem denedim ancak sorun devam ediyor. Hatayı tespit edebilmek için nereden başlayacağımı bilmiyorum. Kullanan kişi olarak 2 öngörüm var aşağıda sistem özellikleriyle birlikte paylaşıyorum.

1-) Ses sürücüleri kaynaklı donanım seviyesinde olası kritik bir hata
2-) Kasaya yeterli gücün gitmemesi

Not1: İşlemci kullanımı, ekran kartı kullanımı, sıcaklık ve FPS gibi değerleri MSI Afterburner ile aktif takip ediyorum. Bu zamana kadar bir anormallik gözlemlemedim.
Not2: Bu problem birkaç aydır devam ediyor. İşlemci yükseltmesi yapıp Ryzen 5 2600X'ten geçiş yaptım.

Donanım:
Anakart: MSI B450 TOMAHAWK MAX AMD B450 Soket AM4 DDR4
İşlemci: AMD Ryzen™7 3700X Soket AM4
Ekran Kartı: MSI GEFORCE GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC 6GB GDDR6 192bit
Bellek: GSKILL (F4-3600C18D-16GVK) 32GB (4x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 1.35V
Depolama: Samsung 250GB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD ve Samsung EVO Samsung 1TB 870 EVO
Güç Kaynağı: Corsair RM750 750W 80+ Gold Modüler
Soğutma: COOLER MASTER MASTERLIQUID ML120L V2 SICKLEFLOW
Kulaklık: LOGITECH G935 WİRELESS 7.1 SURROUND SOUND GAMİNG HEADSET
Mouse: LOGITECH G305 LIGHTSPEED Wireless Gaming Mouse

Yazılım:
Bios Versiyonu: E7C02AMS.3E0
İşletim Sistemi: Windows 10 21H2
Nvidia Versiyonu: 526.98
Logitech G HUB Versiyonu: 2022.9.315009

Tavsiyeler üzerine AMD'nin sitesinden son yonga sürücülerini indirdim. Birazdan Windows 11 kurulumu yapıp son bios güncelleyeceğim. Şu ana kadar olay günlüklerinde aşağıdaki hatalar devam ediyor.

nvlddmkm kaynağındaki 0 Olay Kimliği'nin açıklaması bulunamıyor. Bu olayı başlatan bileşen yerel bilgisayarınızda yüklü değil veya yükleme bozulmuş. Bileşeni yerel bilgisayara yükleyebilir veya yüklüyse onarabilirsiniz.

Olay başka bir bilgisayardan başlatıldıysa, olayla birlikte görüntüleme bilgileri kaydedilmiş olmalıdır.

Olayla birlikte aşağıdaki bilgiler eklendi:

\Device\0000009a
Restarting TDR occurred on GPUID:2600

İleti kaynağı var ancak ileti, ileti tablosunda bulunamadı

Unable to recover from a kernel exception. The application must close.

Error code: 3 (subcode 2)
(pid=12976 tid=12896 modorganizer.exe 64bit)

Visit NVIDIA Customer Support for more information.

Autopilot.dll WIL error was reported.
HRESULT: 0x80070491
File: onecoreuap\admin\moderndeployment\autopilot\dll\dllmain.cpp, line 191

Bios güncelledikten ve Windows 11 ile temiz kurulum yaptıktan sonra Ready or Not oynarken aşağıdaki hatayı ilk defa aldım.

Çok önemli bir donanım hatası oluştu.

Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci Çekirdeği
Hata Kaynağı: Machine Check Exception
Hata Türü: Cache Hierarchy Error
İşlemci APIC Kimliği: 0

Bu girdinin ayrıntılar görünümünde daha fazla bilgi bulunur.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı