Bilgisayar çalışırken görüntü gidiyor

iboibo111

Hectopat
Arkadaşlar selamlar,

Yaklaşık 1 senedir sorunsuz kullandığım bilgisayarımı satmak üzereyken (evime alıcı geldi, söküp televizyona takmaya götürdük, görüntü gelmedi) arıza yaptı. Açıyorduk görüntü gelmiyordu uzun süre uğraş sonrası problemin anakartta olabilme ihtimaline yoğunlaştık ve tek garantisi olan anakart olduğu için anakartı servise göndermeye karar verdik.

15 gün sonra anakart geldi, ekrana görüntü vermiş şaşırdık aldık geldik taktık bilgisayar açıldı. Hiçbir sorun çıkarmadı bir süre daha kullandık.

10-15 gün sonra bilgisayarın açıkken aniden görüntüsü gitti. Anlam veremedik açtık açılmadı söktük taktık açılmadı 2 gün sonra tekrar denedik işlemci fanının kablosunu söküp taktık açıldı, belki tesadüftü bilemiyorum. Sonra toplama amaçlı kapattık topladık koyduk yine açılmadı. İşlemciyi söküp taktık bu sefer açıldı. 1 saat sonra yeniden görüntü gitti. Öyle bıraktık bugün yeniden açtım işlemci ekran kartı sıcaklık değerlerine bakmak için, epey sağlıklı görünüyordu değerler. CPU 35, GPU 40 civarındaydı. AIDA64 stres testi başlattım GPU 50 derecelerdeyken kapandı yeniden (belki yine tesadüftür bilemiyorum). Bastım açılmadı yine, ekran kartını söktüm termal macununu yeniledim, gerçi gayet soğuktu ekran kartı. Şimdi açtım yine açıldı.

Problemim ile ilgili bilginiz fikriniz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Bu arada belirtmek isterim ki, aniden görüntü gidiyor, mouse klavye gücü kesiyor müzik çalıyordu müzik kesiliyor ama LOL'den bağlantı kopmuyor biz kapandı sanarken oyuna bağlı kalmaya devam ediyormuş. İşlemci fanında yanıyor fanlar dönüyor.

NVIDIA driver yeniledikten sonra yaptı hatayı, biraz önce bilgisayarı açıp driverı silip güncelini indirip yeniden yükledim yine görüntü gitti.

İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
NVIDIA sürücüsünü yeniledikten sonra yaptı hatayı, biraz önce bilgisayarı açıp sürücüsünü silip güncelini indirip yeniden yükledim yine görüntü gitti.

Ekran kartı sürücüsünü güvenli mod da DDU ile eski sürücüyü silip yeni ve en güncel olanını yükleyin, dikkat edin internetiniz kapalı olsun siz yeni sürücüyü kurar iken Windows arka da eski tarihten kalma bir sürücüyü yükler ve sizde sürücüyü yükleyince üst üste sürücü kurmuş olursunuz.

Eğer sorun devam ediyor ise ekran kartınızı farklı bir bilgisayar üzerinde deneyin, eğer yine sorun devam ediyor ise garantisi var ise garantiye gönderin.

Bu arada eklemek isterim ki Nvidia driver yeniledikten sonra yaptı hatayı, biraz önce bilgisayarı açıp driverı silip güncelini indirip yeniden yükledim yine görüntü gitti.
Ekran kartı sürücüsünü güvenli mod da DDU ile eski sürücüyü silip yeni ve en güncel olanını yükleyin, dikkat edin internetiniz kapalı olsun siz yeni sürücüyü kurar iken Windows arka da eski tarihten kalma bir sürücüyü yükler ve sizde sürücüyü yükleyince üst üste sürücü kurmuş olursunuz.

Eğer sorun devam ediyor ise ekran kartınızı farklı bir bilgisayar üzerinde deneyin, eğer yine sorun devam ediyor ise garantisi var ise garantiye gönderin.

Sürücüyü kaldırıp yeniden başlatınca hemen sürücüyü yüklediğini fark etmiştim ama umursamamıştım. Teşekkür ederim yarın akşam deneyip dönüş yapacağım.

Garantisi yok maalesef :)

Hocam selamlar,

Biraz önce dediğiniz gibi ddu ile açıp temizleyip normal driverı yükledim. Yine yaptı aynı problemi.
Eski bir ekran kartı vardı elimizde onu taktım yine yaptı. Ekran gidiyor klavye mouse gidiyor ses kesiliyor. Güç tuşundan bile kapanmıyor bilgisayar mecburen powersupply üzerindeki tuştan kapatıyorum.

Çözemedim ne olduğunu.
Arkadaşlar sorunuma çözüm bulamadım. Ssd, klavye, mouse, ethernet vs her şeyi söktüm tek tek denedim. İşlemci anakart powersupply harici denedim. Güvenli modda açtım görüntü gitti. Driver sildim yükledim görüntü gitti. Onboard açtım görüntü gitti. Kısa devre falan yapıyor olabileceğinden şüpheleniyorum.

Her türlü yeni fikire açığım!
+++

Son düzenleme:
OCCT testi yapar mısın?
Ayrıca anakartı değiştirip denediniz mi?

Test yapacak kadar uzun açık kalmıyor ama yine de deneyip dönüş yaparım.

Başka anakartla deneme şansım da yok açıkçası, olmadı yine servise gönderip şansımızı deneyeceğiz.

Kısa devreden yapıyor olabilir mi? Açıkçası powersupplyden anakarta gelen güç kablosundan şüphelenmiyor değilim. Hemen yapmadığı için şüphem zayıf kalıyor. Bazen 2 dk bazen 30 dk sonra yapıyor.

Bana daha çok sıcaklık sorunu gibi geldi, fakat anakartı değiştirip sorunlu parçayı tespit etmek daha kolay.
Teste yetişemedim. Bir detay daha paylaşmak istiyorum. Bilgisayar kapandığı anda işlemci fanı yarınları yokmuş gibi dönmeye başlıyor.
Kapandıktan hemen sonra bios a girdim işlemci fanı 34 derece olarak görünüyor. Anlayamadım sanırım anakartta bir problem var.

Efendim öncelikle çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için.
Test için maksimum 1-2 dakikam olacaktır hangi değerlere bakmam gerekir?

Ayrıca kapandıktan hemen sonra söktüm baktım işlemcide en ufak bir ısınma yoktu, fakat şu işaretlediğim bölgede anakart soket tarafı dahil bir ısınma fark ettim. Geneli buz gibiyken kartın burası hafif sıcaklık veriyordu.

Dosya Ekleri

• 15A92722-BDE2-4DF1-AB79-793A6ACC2CCC.jpeg
    15A92722-BDE2-4DF1-AB79-793A6ACC2CCC.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 257
Bahsettiğiniz kısımda güney köprüsü yer alıyor ısınması normaldir, anakartı yöneten ikinci bir işlemci gibi düşünebilirsiniz, test sırasında tüm değerleri kontrol edin eğer yapabiliyorsanız video çekin ve yollayın.

Geri
Yukarı