Bilgisayar çalışıyor ama görüntü gelmiyor

murat_karakaya

Decapat
Merhaba. Boş vakitlerimde elimde kalan eski donanımları değerlendiriyorum hobi tarzında uğraşıyorum.

Elimde bir adet "Foxconn A690GM2MA-8KRS2H" N15235 tipi AM2 Anakart var.

Son bıraktığımda çalışır vaziyetteydi.
Şimdi çalıştırmak istediğimde ekrana görüntü gelmiyor. Fakat anakarta elektrik geliyor işlemci fanı dönüyor. Sistemi kapatıp BIOS pilini çıkarıp sağlam olduğundan emin olduğum başka bir pil taktığımda anakarta hiç elektrik gelmiyor yani işlemci fanı bile dönmüyor. Asıl enteresan olan kısım: Sistem çalışmıyorken sağlam BIOS pilini çıkarıp eskisini taktığımda Power tuşuna basmadan kendiliğinden çalışıyor (yine görüntü gelmiyor). Buradaki sorun acaba nedir? BIOS mevta mı olmuş? BIOS pili ile sisteme gelen elektriğin ne alakası vardır? Ustalardan yardım bekliyorum. Teşekkürler.

Power ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bunun dışında anakartta BIOS sıfırlama jumperları vardır jumperı bulunduğu yerden çıkarıp 10 saniye kadar bekleyin, bilgisayara elektrik akışı sağlayın, power tuşuna birkaç kez basın. Jumperı yerine geri takın. 10 saniye bekleyip takın çalıştırın. Ama PSU ile ilgili bir sorunsa bu dediklerim sonuç vermez.

Power ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bunun dışında anakartta BIOS sıfırlama jumperları vardır jumperı bulunduğu yerden çıkarıp 10 saniye kadar bekleyin, bilgisayara elektrik akışı sağlayın, power tuşuna birkaç kez basın. Jumperı yerine geri takın. 10 saniye bekleyip takın çalıştırın. Ama PSU ile ilgili bir sorunsa bu dediklerim sonuç vermez.
Bu dediğiniz jumper tam nerede nasıl bulurum?

Anakarttan anakarta değişir. Böyle plastik küçük bir parça. Bios'un yaninda yer alır genellikle. Attığım Fotoğrafta görülüyor. Yalnız dikkatli hareket edin aynı şekilde geri takın, kısa devre yapma ihtimaliniz de mevcut ters takmanız halinde

Dosya Ekleri

• Screenshot_20201021-185054_Chrome.jpg
    Screenshot_20201021-185054_Chrome.jpg
    84,6 KB · Görüntüleme: 34
Anakarttan anakarta değişir. Böyle plastik küçük bir parça. Bios'un yaninda yer alır genellikle. Attığım Fotoğrafta görülüyor. Yalnız dikkatli hareket edin aynı şekilde geri takın, kısa devre yapma ihtimaliniz de mevcut ters takmanız halinde
Bahsettiğinizi uyguladım fakat hiçbir değişiklik olmadı. Bu arada ilginç bir şey fark ettim. Küçük bir tornavidanın ucunu bios pilinin olduğu yuvanın içinde kenardaki metal (+) olan uç ile pilin kenarına temas ettiğimde sistem kendiliğinden çalışıyor. Bunu bios pilini çıkarırken fark ettim. Ayrıca anakartı ram olmadan çalıştırdığımda ram uyarısı vermiyor bios ötmüyor. Ram sağlam. Bios hatası + statik elektrik olabilir mi? Fikriniz varsa alırım. Çok teşekkür ederim.

Evet Ramlerde bir sorun yok bu geriye birkaç ihtimal bırakıyor. 1. PSU Arızası 2. BIOS arızası 3. Anakart Arızası (Kısa devre vs.) O jumperı eğer 3lü bir Soket varsa (yani takabileceğiniz 2 şekil bulunuyor.) takılı olan ikiliye değil de diğer ikiliye takıp yine 10 saniyelik yaptığımız uygulamayı dener misiniz?

Evet Ramlerde bir sorun yok bu geriye birkaç ihtimal bırakıyor. 1. PSU Arızası 2. BIOS arızası 3. Anakart Arızası (Kısa devre vs.) O jumperı eğer 3lü bir Soket varsa (yani takabileceğiniz 2 şekil bulunuyor.) takılı olan ikiliye değil de diğer ikiliye takıp yine 10 saniyelik yaptığımız uygulamayı dener misiniz?
Power sağlam hocam başka pc de denedim. Diğer ikili olana da denedim jumperı o da sonuç vermedi. Başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın :)

Yeni konular

Geri
Yukarı