Bilgisayar çok fazla tozlanıyor

CeMmms

Picopat
Katılım
16 Nisan 2022
Mesajlar
24
RAM
8GB
SSD veya HDD modeli
HDD
Ekran kartı
GEFORCE 820M
İşlemci
İ7 5500U
Nemli bezle silmeme rağmen bilgisayar aşırı fazla tozlanıyor. Evde temiz fakat yine de aşırı tozlanıyor ve bu da bilgisayarın yavaşlamasına sebep oluyor. Herhangi bir çözümü olan belirtirse sevinirim.
 

Mortis06

Hectopat
Katılım
24 Haziran 2018
Mesajlar
2.133
Çözümler
12
Yer
Ankara
Bilgisayarın üzerine gelen tozun yavaşlamasına nasıl sebep olduğunu açıklar mısınız? Ona göre bir çözüm bulalım. Elektronik ve dışları plastik eşyalar üzerlerine toz çekmeyi severler.
 

KafadanKontak

Decipat
Katılım
14 Kasım 2021
Mesajlar
2.300
Çözümler
25
Anladığım kadarıyla laptop kullanıyorsun. Toz evet ısınmayı arttırdığı için yavaşlatabilir sistemini. Isınma arttıkça fanlar da daha hızlı dönerek daha çok toz çekmeye devam eder. Bilgisayarın ısınma problemini ne kadar azaltırsan tozlardan da o kadar kurtulursun demek istiyorum yani. Laptopun için havalandırması güzel bir soğutucu almalısın. Ek olarak termal macun bakımını yaparken kaliteli termal macun kullanmalısın. Eğer hiç bir şey yapamıyorsan laptopu direkt masaya koyma. Laptopun arka tarafını en azı 1 2 cm yükseltebilecek şeyler koy. Mesela ben kızımın kalemtraşlarını koyuyordum bazen. Bu sayede masadan tozları direkt çekmeyecek ve serinlemesine de katkıda bulunmuş olacaksın.
 
KS
KS
CeMmms

CeMmms

Picopat
Katılım
16 Nisan 2022
Mesajlar
24
Anladığım kadarıyla laptop kullanıyorsun. Toz evet ısınmayı arttırdığı için yavaşlatabilir sistemini. Isınma arttıkça fanlar da daha hızlı dönerek daha çok toz çekmeye devam eder. Bilgisayarın ısınma problemini ne kadar azaltırsan tozlardan da o kadar kurtulursun demek istiyorum yani. Laptopun için havalandırması güzel bir soğutucu almalısın. Ek olarak termal macun bakımını yaparken kaliteli termal macun kullanmalısın. Eğer hiçbir şey yapamıyorsan laptopu direkt masaya koyma. Laptopun arka tarafını en azı 1 2 cm yükseltebilecek şeyler koy. Mesela ben kızımın kalemtraşlarını koyuyordum bazen. Bu sayede masadan tozları direkt çekmeyecek ve serinlemesine de katkıda bulunmuş olacaksın.

Soğutucu zaten var hocam. Ayrıyeten 2-3cm yüksekte.
Hocam masaüstü ise kasanın kapağı kapalı mı açık mı duruyor?

Laptop.
 

KafadanKontak

Decipat
Katılım
14 Kasım 2021
Mesajlar
2.300
Çözümler
25
Laptoplarda çok fazla yapacak şey yok yukarıdaki bahsettiklerim dışında. Termal açıdan ne kadar kaliteli malzemeler kullanırsanız o kadar artı olur sizin için. Servisler sıradan macunu sürüp geçiyorlar. Hatta bazıları macun yerine termal ped falan koyuyor.
 
Yukarı