Çözüldü Bilgisayar donuyor, kulaklıktan cızırtı sesi geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

andrewlincoln

Centipat
Daha fazla  
RAM
Crucial BLS8G4D30AESBK.M8FE x2
SSD veya HDD modeli
Samsung 860 EVO 250GB
Ekran kartı
NVIDIA GeForce GTX 1650 4G
Anakart
ASUS PRIME B360M-A
İşlemci
Intel(R) Core(TM) i5-9400F
Dört sene evvel Vatan Bilgisayar mağazasından bilgisayarı toplamıştım. Sorunsuz şekilde çalışıyordu fakat son bir ay öncesinde temizlik yapmak istediğimden işlemciyi söktüm, termal macunu biraz katıydı o yüzden ıslak mendille temizledim ve işlemciyi tekrardan takıp yeni termal macununu sürdüm. Sonra da kule tipi fanı -destek eklemesi var- ona çentiklerine oturttum ve her şeyi kontrol edip bilgisayara PSU güç kablosunu taktım, çalıştırdım. Hiçbir problem yoktu. YouTube arayüzünde gezinirken bir video dikkatimi çekmişti. Açıp izlemeye başlamıştım. Açtıktan sonra kulaklıktan elektriklenme sesinin geldiğini fark ettim. Kulaklıkta (Gamepower Ranger 7.1) sorun olduğunu düşündüm, söktüm, geri taktım fakat değişen bir şey olmadı. Sonra başka bir cihazda kulaklığı (Gamepower Ranger 7.1) denedim. Ses gayet temiz geliyordu.
Kulaklıkta sorun olmadığına göre bilgisayarda bir problem var diyerek bilgisayarın işlemcisini tekrardan söküp taktım, macun yediledim, ekran kartını söküp taktım, kabloları söküp taktım ama hiçbir şey değişmedi. Bazen ses o kadar cızırtılı, patırtılı geliyordu ki robot konuşuyormuş gibiydi. En son araştırma yaptım ve çoğu uzman PSU'dan kaynaklı problem olduğunu söylüyordu. PSU söktüm, komple vidaları açtım, içine baktım. İçi toz yumağıyla doluydu. Bir şey daha vardı. Beyaz renkli macuna benzer bir şey içinde bazı yerlere saçılmış, adeta akmış. Sakız gibi bir şeydi. Donmuştu çok sert bir yapıydı. Bıçak yardımıyla beyazımsı şeyleri ve ince kıllı fırça yardımıyla da PSU içini temizledim. Sonra tekrardan yerleştirdim. Kabloları taktım. Bilgisayar açıldı fakat o ses gelmeye devam ediyordu. (PSU kasayla beraber: Cooler Master Masterbox Lite 5 600W 80Plus) bayağı moralim bozuldu bu duruma ve kabullenerek bu sesle birlikte kullanmaya başlamıştım. Bir süre böyle idare ettim. Sonrasında bilgisayarı yeniden başlattığımda açılıp görüntüsünün gelmemeye başladığını fark ettim. İyice sinirlendim. Bir şekilde BIOS pili çıkar tak yaparak görüntü almayı başardım ve BIOS üzerinden her şeyi "default" olarak güncelledim. Artık bir problem yoktu ama aradan birkaç gün geçtikten sonra League of Legends oynarken tam toplu savaşın olduğu bir sahnedeyken mavi ekran (Windows 11 Insider dev Build 25145.1000) sürümündeydim, yeşil ekran şeklinde verip sistem yeniden başlıyordu. Sonrasında tekrar bilgisayarı açıp oyuna giriyordum ama yine aynısı oluyordu. Sonrasında bir süre bir şey oynamadan araştırma yaptım. Aklıma işlemci sağlık testi yapmak geldi. AIDA64 Extreme indirdim, stress testi yaptım. Tüm CPU kısımlarını teker teker yapmayı kararlaştırdım. CPU stress yaptım bir sorun yoktu fakat fpu stress yaptığımda 6. saniyede bilgisayar dondu. Sonra tekrar denedim tekrar aynısı oldu. Sonra tekrar bilgisayarı açtım, CPU cache stress yaptım, yine kapandı. En sonunda araştıra araştıra undervolt yapılabileceğini öğrendim ve denedim. Tekrar fpu, cache stress yaptım ve hiçbir kapanma olmadı. League of Legends oynarken tam savaş esnasında yoğun grafiğin olduğu anda hiçbir kapanma meydana gelmedi. Aklıma League of Legends oyununun ağır olmadığı geldi, Steam'dan Rust indirdim. Grafiği maximum düzeye alıp oyunda test yapmaya başladım. İşlemci sıcaklığı 60 dereceye zar zor geliyordu. Bir dakika boyunca sorunsuz şekilde oynarken oyun dondu. Tekrar test ettim. Tekrar dondu. Bu arada bu testleri Windows 10'da denedim. Windows 10'da masaüstündeyken nadir donmalar ve yeniden başlamalar oluyordu. İşlemci stabilizasyonu olduğunu düşünerek tekrardan Windows 11 22000.739 versiyona geçtim. Masaüstündeyken, Google açıkken ya da YouTube'da video izlerken donma ara sıra devam ediyordu, yeniden başlıyordu. Bu masaüstündeki donmalardan önce işlemci voltajı 1.000 Volt ayarlıydı. Sonrasında canıma tak etti. Biraz daha artırırsam düzelir düşüncesiyle 1.020 yaptım. 4 saattir kullanıyorum masaüstünde herhangi bir donma yok ama Rust'a girdiğimde birkaç dakika oynadıktan sonra oyunun donup kapandığını fakat bilgisayarın kapanmadığını ya da donmadığını fark ettim. Rust ağır bir oyun, bunu bilirsiniz. İşlemci sıcaklığı 60'a bile çıkmıyor oyun açıkken. 59'da seyir ediyor.
Artık ne yapacağımı bilemiyorum. Denemediğim yöntem kalmadı sanırım. Bu platformu çok severek takip ederim. Hatta hep buradan araştırma sorunu çözmek için ama sorunumu kısmen çözebildim. Sesten cızırtı gelmeye bazen robotik şekilde çıkmaya devam ediyor bazen de sadece çıp çıp ses çıkıyor kaynak makinesinden çıkan ses var ya... Kaynak yaparken gibi. Bu sorun devam ediyor açıkçası. Umuyorum ki bilgili olan biri ne yapmam gerektiğini ya da sorunun neden kaynaklandığını bulmama yardımcı olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorun çözüldü.

Sistem yük altındayken müzik, oyun vb. kulaklıktan bozuk ve titreşimli biçimde çıkıyordu fakat pinleri babaanne gözlüğüyle ve iğne yardımıyla diğer pinlerle simetrik hâle getirdikten sonra tekrar aynı sorunla karşılaşmadım. Yanisi 2 tane pin yamuk olduğundan sistem yük altındayken çok ısınıyordu, kapanıyordu ve kulaklıktan çıkan seste bozulmaya neden oluyordu.

Sorun zaten belli gibi. PSU içinde kondansatör akmış duruyor. Yeni bir PSU alın derim.
Sorun anakart pinlerinin 2 tanesinin yamukluğundan kaynaklanıyormuş. Pinleri düzeltince aynı problemi yaşamadım. Güç kaynağıyla alakalı bir durum değilmiş fakat yeni güç kaynağı da aldım. Yine de teşekkür ederim hocam.
Kardeş neler oldu çözebildin mi?

Bilgisayar Forza Horizon 4, Rust vb. sistem isteyen oyunlarda işlemci 60 dereceyi geçince bazen komple donuyor kapatıp açmak zorunda kalıyorum bazen de oyun çalışmayı durduruyor kapanıyor ara sıra da mavi ekran yiyorum yeniden başlıyor sistem ne yapacağımı bilmiyorum artık hiçbir şey yapmıyorum alıştım bununla yaşamaya gerçekten param da yok yenisini almaya merak edip sorduğun için teşekkürler ^^

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar Forza Horizon 4, Rust vb. sistem isteyen oyunlarda işlemci 60 dereceyi geçince bazen komple donuyor kapatıp açmak zorunda kalıyorum bazen de oyun çalışmayı durduruyor kapanıyor ara sıra da mavi ekran yiyorum yeniden başlıyor sistem ne yapacağımı bilmiyorum artık hiçbir şey yapmıyorum alıştım bununla yaşamaya gerçekten param da yok yenisini almaya merak edip sorduğun için teşekkürler ^^

Merhaba, çok uzun yazdığınız için analiz etmek için çok uğraştım fakat, sorununuz PSU ile alakalı. Undervolt güç değerlerini düşürdüğü için PSU daha az zorlanır ve sistem kapanmaz. PSU'nun o beyaz macun dediğiniz şey de kapasitör bozulduğu içindir. Cızırtı sesinin sebebi de bu büyük ihtimalle.
@Yener K. hocam da baksın.

Sorun zaten belli gibi. PSU içinde kondansatör akmış duruyor. Yeni bir PSU alın derim.

Alabileceğiniz en ucuz sağlam bu var fakat bütçe yükselirse:

Ben undervolt işlemini yapmasaydım işlemcim çok ısınıyordu ısındığı için yapmıştım termal macunu da yeni ama yine stres test sırasında belli sıcaklığa gelince mavi ekran veriyor standart voltaj değerlerindeyken. Sizce işlemci sıcaklığının artması da mı güç kaynağından kaynaklı? Kullandığım macun "halnziye HY-P13"

Ben undervolt işlemini yapmasaydım işlemcim çok ısınıyordu ısındığı için yapmıştım termal macunu da yeni ama yine stres test sırasında belli sıcaklığa gelince mavi ekran veriyor standart voltaj değerlerindeyken. Sizce işlemci sıcaklığının artması da mı güç kaynağından kaynaklı? Kullandığım macun "halnziye HY-P13"
Kullandığınız macun çok dandik.
Öneririm, kaç derece sıcaklığa gelince mavi ekran veriyor? Bir de soğutucunuz?
Ayrıca hala güç kaynağını değiştirmediyseniz sistem Allah'a emanet duruyor.

Kullandığınız macun çok dandik.
Öneririm, kaç derece sıcaklığa gelince mavi ekran veriyor? Bir de soğutucunuz?
Ayrıca hala güç kaynağını değiştirmediyseniz sistem Allah'a emanet duruyor.
Şimdi ben bu macunu 1 hafta önce almıştım ve alırken dikkat ettiğim şey alışılmışın dışında kalmak. Herkes bu önerdiğiniz macunu aldığı için pahalı olduğunu fark ettim param da çıkışmadı. halnziye hy-p13 almak zorunda kaldım ve dikkat ettiğim şey de ısı iletim değerleriydi. halnziye hy-p13 ısı iletim değerleri önerdiğiniz macundan daha fazla. Atlatığım şey varsa bilgilendirir misiniz. Güç kaynağını da değişeceğim ama cebim de Allah'a emanet. Dolarsa değişeceğim.

Geri
Yukarı