Bilgisayar düşük çözünürlükle açılıyor

alpefe

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayar açılırken 1280x800 açılıyor. Bu sıklıkla olmuyor fakat olduğunda da ya yeniden başlatmam ya da monitör ekran kartı kablosunu tekrar takmam gerekiyor. Sorun nedir acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğim gibi kronik bir sorun. Belki 20 yıldır bu sorunu yaşayıp, çözüme ulaştıramamış binlerce insan var. Windows'un hastalığı diyelim.

Temiz kurulum nedir biliyor musun?

Windows mu Linux mu Mac mi nasıl bilmemizi bekliyorsun? Linux ise sürücüleri indir ondan sonra
xrandr -s 1x2

1 = Çözünürlük X

2 = Çözünürlük Y

Dediğim gibi kronik bir sorun. Belki 20 yıldır bu sorunu yaşayıp, çözüme ulaştıramamış binlerce insan var. Windows'un hastalığı diyelim.

Temiz kurulum nedir biliyor musun?

Yani benim merak ettiğim şey donanım kaynaklı değil dimi? Ondan endişeleniyorum sizin dediğiniz gibi, Windows kaynaklı bir şey ise mutlu olacağım. Temiz kurulumu açıklarsanız sevinirim.

Windows mu Linux mu Mac mi nasıl bilmemizi bekliyorsun? Linux ise sürücüleri indir ondan sonra
xrandr -s 1x2

1 = Çözünürlük X

2 = Çözünürlük Y

Windows.

Yazılım kaynaklı olabilir, ekran kartı sürücüsünü güncelleyin veya yüklü değilse kurun. BIOS pili yoktur veya bitmiş olabilir, kontrol edin.

En az 4GB kapasiteye sahip USB flash belleğe ihtiyacın var.

Windows 10 ISO dosyasını "yeniden" indir. Daha sonra Rufus yazılımı ile; UEFI Windows 10 kurulum USB'si oluşturmalısın. Windows 10'u kuracağın diski "tamamen biçimlendir," varsa "bütün bölümleri sil," öncesinde dosyaların yedeğini "başka bir depolama aygıtına" almayı unutma.

Temizden kasıt bu işte, yani aynı ISO dosyası ile değil ve de diskin tamamen temizlenmiş olması gerekiyor.

Ek olarak bir tavsiye vereyim: Windows 10 kurulumu tamamen bittikten sonra; herhangi bir yazılım kurmadan önce, bütün Windows 10 güncellemelerini yap. Ardından Windows'un içerisinden bilgisayarı tamamen sıfırla. Sıfırlama bittikten sonra yazılımları kurmaya başlayabilirsin. İlk temiz kurulum düzgün yapıldığında, bir daha temiz kurulum yapmaya gerek kalmaz, her seferinde sıfırlama yaparsın. Sıfırlamanın faydası nedir? Mesela kurulum bittikten sonra, işletim sistemi diskte atıyorum 15GB yer kaplıyor. Güncellemelerden sonra 35GB yer kaplıyor, sıfırladıktan sonra 15-20GB yer kaplar, ama güncellemeler kaybolmaz, eski kalıntılar temizlenir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı