Bilgisayar elektrik çarpması

Burakogrs

Hectopat
Arkadaşlar merhaba evdeki PC elektrik çarpıyor 5 6 farklı PC kullandım hepsinde ufak ufak çarpıyordu. Evde topraklama yok nasıl çözerim? Klavyenin metal yeri de çapıyor hatta kontrol kalemi ile denedim ışıkta yanıyor klavyede. HDD aynı zamanda kontrol kalemi ile test edince ışık yanıyor kulak içi kulaklık takınca kulağa elektrik çarpıyor falan nasıl çözerim?

Not: Evde topraklama yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kontrol kalemine çok güvenmeyin. Hayalet voltajları da gösteriyor maalesef. Siz prizinizi kontrol edin evde sıfırlama var mı yok mu onlara bakın.

İlk defa böyle bir sorun gördüm.
İnsan hayatını ve cihazların kullanım ömrünü riske atmamak için elektrik kaçağı riskine karşı topraklama kesinlikle yapılmalıdır. Böylece cihazda oluşabilecek fazla elektrik yükü direnci çok az olan toprak hattı üzerinden toprağa verilecek ve cihaza dokunan kişilerin hayati tehlikesi ortadan kalkmış olacaktır.
Bilgi kaynağı

Elektirik işinden anlarsanız pirizdeki elektirik kablosunu bulun, ve nötürle toprağı aynı yere bağlayın elektiriği alır.

Elektrik işinden anlarsanız pirizdeki elektrik kablosunu bulun, ve nötürle toprağı aynı yere bağlayın elektiriği alır.

Bende aynısını söyleyecektim. Olmadı kendiniz topraklama çekin çok zor bir şey değil.

Elektrikçi ye sorsanız da benim dediğimi söyler arkadaşlar. Tehlike yok yeter ki -ile toprak olsun.

En güzeli bir elektirikçiye ayarlarını da yaptırın. Büyük ihtimal buğatta hepsi aynı yere bağlanmış.

Geri
Yukarı