Bilgisayar fanı boştayken kendi kendine hızlanıyor

UserHakan

Hectopat
Makaleler
12
Yer
Mars
Arkadaşlar daha 3-4 hafta oldu termal macunu falan değiştireli hatta fanları da üstünden temizleyeyim dedim ve kapattım. Ama bilgisayar kendi kendine fanını hızlandırıyor ve fan sesi yükseliyor. Bunlar hem boşta hem de işlem başındayken de oluyor. Sizce neden kaynaklı olabilir?

Arkadaşlar daha 3-4 hafta oldu termal macunu falan değiştireli hatta fanları da üstünden temizleyeyim dedim ve kapattım. Ama bilgisayar kendi kendine fanını hızlandırıyor ve fan sesi yükseliyor. Bunlar hem boşta hem de işlem başındayken de oluyor. Sizce neden kaynaklı olabilir?

Ekran kartı mı işlemci fanı mı önceden bir program indirmiş olabilir misiniz? Otomatik ayarlanmıştır belki 75 dereceyi geçerse fan hızını %90'a çıkar sıcaklık 50 dereceye düşerse %40'a düşür gibisinden veya anakart özelliği olabilir. En iyisi arkada çalışan programları kapat.

Ekran kartı mı işlemci fanı mı önceden bir program indirmiş olabilir misiniz? Otomatik ayarlanmıştır belki 75 dereceyi geçerse fan hızını %90'a çıkar sıcaklık 50 dereceye düşerse %40'a düşür gibisinden veya anakart özelliği olabilir.
Hocam hemen açar açmazda yüksek derecelere çıkacağını düşünmüyorum.

İlk başta sistem tarama yaptığı için fanlar çok hızlı döner sonra düzelir diye duymuştum ama termal macun yeniledikten sonra böyle olmuş.

Geri
Yukarı