Bilgisayar fanı hızlı dönmeye başladı ve ekran karincalandi

ArdaMert

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar olay az önce gerçekleşti, bilgisayar açıktı bir odaya gidip geldim sonrasinda geldigimde fanlar bir anda elektrikli süpürge sesiyle dönmeye başladı, sonrasında ekran uzun süredir olmadığım için kapalıydı. Ekranı açtığımda eski tüplü televizyonlardaki gibi şeyler çıkıyordu, sinyal yoktu yani. Sonrasinda kasanın düğmesinden yeniden başlattım bilgisayar normal açıldı, açıldığında boşta sıcaklık değerlerini kontrol ettim ekran karti 40, CPU 50 civarlarindaydi. Sizce sorun neden olmuştur?

Arkadaşlar olay az önce gerçekleşti, bilgisayar açıktı bir odaya gidip geldim sonrasinda geldigimde fanlar bir anda elektrikli süpürge sesiyle dönmeye başladı, sonrasında ekran uzun süredir olmadığım için kapalıydı. Ekranı açtığımda eski tüplü televizyonlardaki gibi şeyler çıkıyordu, sinyal yoktu yani. Sonrasinda kasanın düğmesinden yeniden başlattım bilgisayar normal açıldı, açıldığında boşta sıcaklık değerlerini kontrol ettim ekran karti 40, CPU 50 civarlarindaydi. Sizce sorun neden olmuştur?

Yeniden başlatmayı dene. Fan ayarlarıyla oynadın mi?

Belki yazılımsal bir sorundur.
Belki de ısıdan kaynaklı bir sorun oluşmuştur fan ful devirde dönünce soğumuş olabilir
Buradan kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Yeniden başlattığımda sorun olmadi zaten hocam.
Her sistemde olabilecek bir şey. Sistemim yeni olsa bile bende de oldu 2 gün önce. Fazla yük altına girince bir anda fanlar çok hızlı dönmeye başlıyor. Sebebini bilmiyorum. Mesela ben Minecraft üzerinde .schematic uzantısı ile dosyalar yazıyorum. Bunu yaparken bazen java uzantılı programım yanıt vermeyi bırakınca bu şekilde fanlarım uçmaya başlıyor. Belki sizin ısınma sorununuz olabilir.

Her sistemde olabilecek bir şey. Sistemim yeni olsa bile bende de oldu 2 gün önce. Fazla yük altına girince bir anda fanlar çok hızlı dönmeye başlıyor. Sebebini bilmiyorum. Mesela ben Minecraft üzerinde .schematic uzantısı ile dosyalar yazıyorum. Bunu yaparken bazen Java uzantılı programım yanıt vermeyi bırakınca bu şekilde fanlarım uçmaya başlıyor. Belki sizin ısınma sorununuz olabilir.

Sadece fazla yüke girdiği için korkmamış arkadaş ekran gitmiş anladığım kadarı ile.

Hocam yük ile alakası yoktu çünkü bilgisayar boştaydı, duşa girip çıktığımda odaya geldiğimde başladı bu sorun, ekran kartım RX 550 Ekim veya kasım ayindan beri kullanıyorum ilk kez başıma geldi bu sorun.

Sadece fazla yüke girdiği için korkmamış arkadaş ekran gitmiş anladığım kadarı ile.
Ekran Kartı ile alakalı hiç birimiz bir şey diyemeyiz bence. Ekran kartı fanları ayarlanmadığı sürece benim bildiğim kadarıyla hız değiştirmez. Yeni nesil kartları pek bilmiyorum. Kendini durdurup tekrar açtıklarını biliyorum sadece. Ama diğer fanlar işlemci üzerinden kendi kendine ayarlanabiliyor. Burada da bence ekran kartı değil de diğer fanlar hızlı dönmeye başlamış. Ekranın gitmesi sorununu bilemeyiz. Driver olabilir. Yazılımsal olabilir. Kablodan olabilir. Parazit olabilir. Ekran kartı olabilir.
Hocam yük ile alakası yoktu çünkü bilgisayar boştaydı, duşa girip çıktığımda odaya geldiğimde başladı bu sorun, ekran kartım RX 550 Ekim veya kasım ayindan beri kullanıyorum ilk kez başıma geldi bu sorun.
Windows Gezgini bazen boşta olsa bile yanıt vermeyi bırakıyor. Sisteminizde yeniden çalışması için kendini yüke sokmuş olabilir. Ard arda olmaya başlarsa bir daha konu açın. Performans değerlerinde bir düşüş var mı?

Ekran kartı ile alakalı hiçbirimiz bir şey diyemeyiz bence. Ekran kartı fanları ayarlanmadığı sürece benim bildiğim kadarıyla hız değiştirmez. Yeni nesil kartları pek bilmiyorum. Kendini durdurup tekrar açtıklarını biliyorum sadece. Ama diğer fanlar işlemci üzerinden kendi kendine ayarlanabiliyor. Burada da bence ekran kartı değil de diğer fanlar hızlı dönmeye başlamış. Ekranın gitmesi sorununu bilemeyiz. Driver olabilir. Yazılımsal olabilir. Kablodan olabilir. Parazit olabilir. Ekran kartı olabilir.

Arkadaşın da dediği gibi detayını bilemediğimiz için hiçbir şey %100 doğru olamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı