Bilgisayar fanı hızlı dönmeye başladı ve ekran karincalandi

ArdaMert

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar olay az önce gerçekleşti, bilgisayar açıktı bir odaya gidip geldim sonrasinda geldigimde fanlar bir anda elektrikli süpürge sesiyle dönmeye başladı, sonrasında ekran uzun süredir olmadığım için kapalıydı. Ekranı açtığımda eski tüplü televizyonlardaki gibi şeyler çıkıyordu, sinyal yoktu yani. Sonrasinda kasanın düğmesinden yeniden başlattım bilgisayar normal açıldı, açıldığında boşta sıcaklık değerlerini kontrol ettim ekran karti 40, CPU 50 civarlarindaydi. Sizce sorun neden olmuştur?

Arkadaşlar az önce tekrar açtım test amaçlı, açmadan önce kasanın mesh panelinin orası Full toz olmuş orayı temizledim, sonrasında açtım valoranta girdim ekran kartı ve işlemci ikisi de zaman zaman yüzde yüz kullanıma ulaştı, ekran kartinda 55 islemcide de maksimum 56 dereceleri gördüm, 4-5 dakika poligonda takıldım sorun olmadı sonra terar kapattım bilgisayarı.

Arkadaşlar az önce tekrar açtım test amaçlı, açmadan önce kasanın mesh panelinin orası Full toz olmuş orayı temizledim, sonrasında açtım valoranta girdim ekran kartı ve işlemci ikisi de zaman zaman yüzde yüz kullanıma ulaştı, ekran kartinda 55 islemcide de maksimum 56 dereceleri gördüm, 4-5 dakika poligonda takıldım sorun olmadı sonra terar kapattım bilgisayarı.
Zaman zaman 100 kullanıma denk gelmesi normal. Derecelere AfterBurner programı ile baktıysanız bir sıkıntı yok. Fps değerlerinde de dediğiniz gibi sıkıntı yoksa görmezden gelin, canınızı sıkmayın.

Arkadaşlar olay az önce gerçekleşti, bilgisayar açıktı bir odaya gidip geldim sonrasinda geldigimde fanlar bir anda elektrikli süpürge sesiyle dönmeye başladı, sonrasında ekran uzun süredir olmadığım için kapalıydı. Ekranı açtığımda eski tüplü televizyonlardaki gibi şeyler çıkıyordu, sinyal yoktu yani. Sonrasinda kasanın düğmesinden yeniden başlattım bilgisayar normal açıldı, açıldığında boşta sıcaklık değerlerini kontrol ettim ekran karti 40, CPU 50 civarlarindaydi. Sizce sorun neden olmuştur?

Duşa girdim demişsiniz acaba duştan çıktığınızda saçınız vs. ıslak mıydı ekran kartına su girmiş olabilir mi kabloda temassızlık oluşmuş olabilir ve daha milyonlarca sebep var bence "güvendiğiniz" bir bilgisayarcıya götürün iyice incelesin.

Zaman zaman 100 kullanıma denk gelmesi normal. Derecelere Afterburner programı ile baktıysanız bir sıkıntı yok. FPS değerlerinde de dediğiniz gibi sıkıntı yoksa görmezden gelin, canınızı sıkmayın.

Hocam dediğiniz gibi, zaten PC bostayken olduğu için yazılımsal veya Windows sorunu vs. olabilir.
Duşa girdim demişsiniz acaba duştan çıktığınızda saçınız vs. ıslak mıydı ekran kartına su girmiş olabilir mi kabloda temassızlık oluşmuş olabilir ve daha milyonlarca sebep var bence "güvendiğiniz" bir bilgisayarcıya götürün iyice incelesin.

Hocam tam olarak anlatayım olayı, duşa girdim PC açık kaldı, duşta 15dk falan kalmışımdır, odaya gelmeden önce zaten üstümü kurulamıştım, bilgisayarın yanına bile yaklasmadim sonra işte bir anda fan sesi artti gerisi zaten yukarıda anlattığım gibi.

Kasanın üst kısmında toz filtresi var ise ve kanın yan tarafında cam varsa, takılıysa. Su girme olasılığı çok az. Sanmıyorum böyle bir sorun olacağını. Yeniden başlattığında sorun devam ederdi. Ekran kartının üst kısmına geleceği için ekran gitmezdi. Üst kısmında soğutma boruları bulunur. Arkadaş şuan sorun olmadığını belirtti.

Kasanın üst kısmında toz filtresi var ise ve kanın yan tarafında cam varsa, takılıysa. Su girme olasılığı çok az. Sanmıyorum böyle bir sorun olacağını. Yeniden başlattığında sorun devam ederdi. Ekran kartının üst kısmına geleceği için ekran gitmezdi. Üst kısmında soğutma boruları bulunur. Arkadaş şu an sorun olmadığını belirtti.

Hocam su girmesi imkansız zaten, hem üstüm kuru hem de kasaya yaklasmadim, dolaptan çorap giyecekken sesler artti sonra ekran uzun süre PC başında olmadığın için kapaliydi zaten, açmaya çalıştıgımda karincalanma vs. falan oldu, ama tabii daha sonra toplam 3 kez kapatıp açtım sorun olmadi.

Hocam su girmesi imkansız zaten, hem üstüm kuru hem de kasaya yaklasmadim, dolaptan çorap giyecekken sesler artti sonra ekran uzun süre PC başında olmadığın için kapaliydi zaten, açmaya çalıştıgımda karincalanma vs. falan oldu, ama tabii daha sonra toplam 3 kez kapatıp açtım sorun olmadi.
Benim size önerim kabloyu bir tak çıkar yapın. Onun dışında bir daha olursa bir daha konu açın. İyi geceler dilerim.

Geri
Yukarı