Bilgisayar HDD'yi görmüyor

DonutGuy

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, geçtiğimiz haftalarda ek bir depolama alanı olarak HDD almıştım. BIOS ve işletim sistemi, farklı SATA kabloları ve SATA girişlerinde denememe rağmen HDD'yi görmemişti. Ben de burada paylaşmış ve sizlerin tavsiyesi üzerine iade etmiştim ürünü.

Şimdi yeni bir disk gönderdiler sanırım. Fakat yine aynı sorun. Diski elimle kontrol ettiğimde, ısı ve hafif bir titreşim hissediyorum. Disk kafa atma gibi ara ara tık tık ses de gelmiyor. Sadece önceki disk gibi bilgisayar açılışında, çok kısa bir süre sanki disk dönüyormuş gibi bir ses geliyor, o kadar.

Sistemde Hackintosh (macOS ve Windows 10) kullanmaktayım.

Elimdeki sistem:

Anakart: MSI H310M PRO-VDH Plus.
İşlemci: Intel Core i3-9100F.
Ekran kartı: MSI Radeon RX 580 8 GB.
SSD: Kioxia 240 GB.
Bellek: Apacer Panther 8 GB.
Kasa: Ranker virgo RGB tempered glass.
PSU: High Power 500W eco 80+ Bronze.

Aldığım HDD: WD 320 GB 16 MB Cache 7200 RPM.

BIOS sürümü güncel.

Acaba yazılımsal bir sorun olabilir mi? Yoksa bu HDD'de bozuk mu? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar, geçtiğimiz haftalarda ek bir depolama alanı olarak HDD almıştım. BIOS ve işletim sistemi, farklı SATA kabloları ve SATA girişlerinde denememe rağmen HDD'yi görmemişti. Ben de burada paylaşmış ve sizlerin tavsiyesi üzerine iade etmiştim ürünü.

Şimdi yeni bir disk gönderdiler sanırım. Fakat yine aynı sorun. Diski elimle kontrol ettiğimde, ısı ve hafif bir titreşim hissediyorum. Disk kafa atma gibi ara ara tık tık ses de gelmiyor. Sadece önceki disk gibi bilgisayar açılışında, çok kısa bir süre sanki disk dönüyormuş gibi bir ses geliyor, o kadar.

Elimdeki sistem:

Aldığım HDD: WD 320 GB 16 MB cache 7200 RPM.

BIOS sürümü güncel.

Acaba yazılımsal bir sorun olabilir mi? Yoksa bu HDD'de bozuk mu? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Başka bir bilgisayarda dene HDD'yi ona göre karar ver.

Disk format alanında mı gözükmüyor yoksa windows üzerinde mi?

BIOS'tan bakar mısınız?

Düzenleme : Gözümden kaçırmışım farklı sata portlarına takın.

Elimdeki sistem:

Aldığım HDD: WD 320 GB 16 MB cache 7200 RPM.

BIOS sürümü güncel.

Bende bir adet almıştım onlardan ve benimki de bozuk çıkmıştı. O fiyata bunlar sıfır olmuyor zaten hepsi de 2010 yılından kalma ben iade ettim.

Disk yönetim sayfasını kontrol edin, orada gözüküyorsa diski aktif hale getirip sağ tıklayıp yeni birim deyin, gözükmüyorsa ürün hasarlı olabilir.

Tekrar merhabalar. Ben bugün farkettim de, BIOS ekranına girdiğimde BIOS saati değişmiş gözüküyordu.
BIOS saatini manuel olarak ayarladığımda ise Windows içinde saat değişti. Windows saatini güncellediğim zaman, BIOS ekranındaki saat 3 saat geriye atıyor kendini.

Gerçi dün anakartın yeni bir BIOS güncellemesini görmüştüm. Belki HDD sorunu çözülür diye yeni BIOS güncellesini yapmıştım. Ondan olabilir mi?

Yabancı bir kaynakta okumuştum. BIOS tarih veya saati doğru değilse görmeyebilir diye.
HDD'nin BIOS üzerinde görünmemesi bu sebepten olabilir mi?
BIOS'u sıfırlamayı düşünüyorum Exit sekmesi üzerinden.
Bunun sisteme veya işletim sistemine bir zararı olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı