Bilgisayar HDD'yi görmüyor

Makaleler
2
Yer
İzmir
PC'de hem SSD hem de HDD var. SSD kısmına format attım ama PC HDD'yi görmüyor ne yapmam lazım acaba? Ayrıca format ekranında ''Windows bu diske yüklenemez seçilen disk GPT'' diye bir uyarı almıştım. Ben de Youtube'den bir video ile format atmayı başardım. Disk part clean vs gibi bir şey yaptım PC şu an SSD'yi görüyor ama HDD'yi görmüyor. Ne yapmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
MBR ve GPT diye 2 tane sistem var. Yeni nesilde GPT kullanılıyor. Daha eski PC'lerde ise MBR. Windows 7 ve öncesinde özel bir ayar yapmazsanız diski MBR olarak formatlar. W8 ve sonrasında ise GPT ön tanımlı olarak geliyor. Eğer GPT ile formatlayıp öyle kurulum yaptıysanız , PC'deki windows içermeyen diskler de GPT ile formatlanmalı. Yani SSD GPT ise HDD de GPT olmalı. Bunun için 3. parti yazılım var mı bilmiyorum ama çok daha basit bir yöntemi var.
İlk başta nasıl format attıysanız o şekilde format ekranına geliniz. (USB ile falan filan) Daha sonra kurulum için 2 sekme gelecek. 2. sekme olan özel kurulumu seçip HDD'yi buradan GPT ile formatlayın. Sonra da kurulumu iptal edin. Böylece HDD uygun şekilde formatlanmış olacak.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı