Çözüldü Bilgisayar her şeyde hata veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Lykia1201

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, benim eski bir bilgisayarim var. Daha düne kadar hiçbir sorunu yoktu fakat bugün her şeyde hata veriyor. Valorant açıyorum, Vanguard hatası veriyor; LoL açıyorum, 5 dakika sonra oyundan atiyor; Chrome'a giriyorum, ne açsam hay aksi deyip hata veriyor. GTA V giriyorum, Rockstar hata veriyor; Rockstar'ı yeniden kurdum, GTA V düzeldi. Gorev yaparken gorevin ortasinda mavi ekran verdi. Neden boyle oluyor? Bir de bu sabah yeni RAM taktim. 4 GB RAM'im var. Bir de overclock yaptim ama bunlardan hata olacağını sanmıyorum. Yardım eder misiniz? Format atmalı mıyım?

Çözüm
RAM uyumluluğuna dikkat ettiniz mi? Hangi RAM'leri kullanıyorsunuz?
Overclock işlemini eski haline getirip deneyin tekrar. Bir de varsa BIOS güncellemesi yapın.

Kingston bellek kullanıyorum. Deneyeceğim teşekkürler ayrıca eski bir anakart olduğu için BIOS güncellemesi olacağını sanmıyorum fakat bakacağım.
Yani daha RAM test edemezken, pek bilgim yok derken biraz da overclock yapmak da iyiymiş :)

Daha önce RAM test etme gereksiniminde bulunmadım bilmemek ayıp değil. Ayrıca beni bilmediğim bir konudan yargılayamazsınız belki ben overclock yapmayı biliyorum RAM test etmeyi bilmiyorum.
Minidump dosyalarınıza göre sorun RAM'de görünüyor.
-Memtest testinizi tamamlayın, testte bir şey çıkmazsa;
  • Önce RAM uçlarını bir silgi yardımıyla nazik bir şekilde silin, silgi tozu kalmamasına özen gösterin.
  • RAM çift kanalsa sıra sıra önce birini çıkarın, sonra onu takın diğerini çıkarın. Olmadı slotları değiştirin.
  • Tek kanalsa RAM'i diğer slota takın.
  • Sonuç alamazsanız, RAM'lere overclock yaptıysanız underclock yaparak stok haline getirin.

Bunları da deneyeceğim tekrardan şu an test devam ediyor bittiğinde denerim.
Arkadaşlar sanırım sorunu çözdüm RAM'in MHz değerini azalttım ve OC'yi eski haline dondurdum şu an GTA 5 oynuyorum ne mavi ekran veriyor ne bir şey Chrome'de sorunsuz bir sorun olursa tekrar yazarim.
RAM 0 mı ikinci el mi? Sıfır ise üretim hatalı olabilir, ikinci else satan kişiyle görüşün. Başka bir ihtimalle taktığınız RAM ile eski RAM uyumlu çalışmıyor olabilir. Bir ihtimal de eski RAM'iniz bozulmuş olabilir. Her ihtimale karşı Memtest86 ile test edin ona göre karar veririz.

RAM sıfır Memtest86 ile test edeceğim.
Şu anda test devam ediyor fakat aklıma bir şey takıldı ben ilk taktığımda RAM'leri sorun yoktu 2 saat falan GTA 5 oynadım sonra overclock yaptım bir de forumda gördüğüm FPS arttıma konusu vardı hosts diye bir dosya vardı ona bir şeyler ekleyip kaydet falan diyordu. Bende yaptım, benim tahminimce bunlarla alakalı olabilir overclock veya hosts dosyası sizce bunlarla ilgisi olabilir mi?
RAM 0 mı ikinci el mi? Sıfır ise üretim hatalı olabilir, ikinci else satan kişiyle görüşün. Başka bir ihtimalle taktığınız RAM ile eski RAM uyumlu çalışmıyor olabilir. Bir ihtimal de eski RAM'iniz bozulmuş olabilir. Her ihtimale karşı Memtest86 ile test edin ona göre karar veririz.
Sanırım bir sorun yok Pass complete, no errors , press esc to exit
Memtest86 ile bellekleri test et.

Taktığınız RAM'in hatalı olma olasılığı çok yüksek.
Bakabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• 20201015_032812.jpg
    20201015_032812.jpg
    154,8 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:
Overclock işlemini eski haline getirip deneyin tekrar. Bir de varsa BIOS güncellemesi yapın.

• Önce RAM uçlarını bir silgi yardımıyla nazik bir şekilde silin, silgi tozu kalmamasına özen gösterin.
  • RAM çift kanalsa sıra sıra önce birini çıkarın, sonra onu takın diğerini çıkarın. Olmadı slotları değiştirin.
  • Sonuç alamazsanız, RAM'lere overclock yaptıysanız underclock yaparak stok haline getirin.

Kingston bellek kullanıyorum. Deneyeceğim teşekkürler ayrıca eski bir anakart olduğu için BIOS güncellemesi olacağını sanmıyorum fakat bakacağım.
Yani daha RAM test edemezken, pek bilgim yok derken biraz da overclock yapmak da iyiymiş :)

Daha önce RAM test etme gereksiniminde bulunmadım bilmemek ayıp değil. Ayrıca beni bilmediğim bir konudan yargılayamazsınız belki ben overclock yapmayı biliyorum RAM test etmeyi bilmiyorum.

Bunları da deneyeceğim tekrardan şu an test devam ediyor bittiğinde denerim.
Arkadaşlar sanırım sorunu çözdüm RAM'in MHz değerini azalttım ve OC'yi eski haline dondurdum şu an GTA 5 oynuyorum ne mavi ekran veriyor ne bir şey Chrome'de sorunsuz bir sorun olursa tekrar yazarim.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı