Bilgisayar Hızlandırma: Yüksek CPU kullanımına çözüm

261538

Megapat
Makaleler
98
Merhaba arkadaşlar forumda bilgisayarım çok yavaş CPU-RAM kullanımı çok fazla diye çok fazla konu açılıyor bu arkadaşlara yardımcı olabilecek bir konu açmaya karar verdim umarım işinize yarar.

DÜŞÜK PERFORMANS

Bilgisayarınız eskisi gibi çalışmıyorsa eski tadı tuzu yoksa bu konuda şunları yapabilirsiniz;

• Kasa içi temizlik (Kasanızın içini mümkünse kompresör ile güzel bir şekilde temizleyiniz, işlemci fanına ve ekran kartı fanına dikkat ederek).
  • Sisteminizin güncel stabil bir sürüm olduğuna dikkat edin tavsiyem Windows 10 - 64 Bit (güncel tarihteki en son sürüm). Bütün Driver'larınızın eksiksiz kurulu olduğuna emin olunuz.
  • Windows'daki gereksiz servisleri burdaki linkten indireceğiniz programla kapatabilirsiniz.
  • Başlat / Msconfig yazarak sisteminizin açılıştaki gereksiz programları ve hizmetleri kapatmanızı tavsiye ederim.

1.PNG

ISINMA PROBLEMİ

Bilgisayarınızın testler sonucu aşırı ısındığını gözlemlediyseniz;
  • Yukarda söylediğim gibi kasanızın içini mümkünse kompresör ile güzel bir şekilde, işlemci fanına ve ekran kartı fanına dikkat ederek temizleyiniz.
  • Sisteminiz 3-4 seneden eskiyse işlemci termal macununu yenilemekte fayda var.
  • Eğer problem hala çözülmüyorsa işlemcinize yeni bir soğutucu almanız gerekmektedir.

FAZLA CPU-RAM-HDD KULLANIMI

Sisteminizin boştayken ki CPU - RAM veya HDD kullanımı çok fazlaysa öncelikle yukardaki performans işlemlerini uygulayınız eğer probleminiz çözülmediyse sisteminizde muhtemelen virüs mevcuttur.
  • Burdaki linkten malware taraması yapmanızı tavsiye ederim (Nasıl yapacağınız makalede mevcut).
  • Üsteki taramadan sonuç alamadıysanız burdaki combofix programı ile taratmayı deneyiniz.
  • Eğer üsteki taramalar sonuç vermediyse format vakti demektir, sisteminizi destekliyorsa Windows 10 - 64 Bit son sürüm format atmanızı tavsiye ederim.
  • Format atıldı ama CPU-HDD problemi devam ediyor. O zaman kasanın içindeki parazitlenmeden kayaklı olabilir kabloları bir kontrol etmenizde fayda var.
  • Hala çözülmediyse donanımsal bir problem olduğu aşikar işten anlayan(bilgisayarcıdan) yardım almanız kafidir artık.
DONANIMSAL YÜKSELTME

Performans ayalarını yaptım ama çokta fark eden bir şey olmadı diyorsanız, donanımı yükseltme vaktiniz gelmiştir demektir.

• Bilgisayarınızın RAM'i 4 GB'ten daha az ise ilk tavsiye edeceğim şey RAM alıp en az 4 GB yapmanızdır.
  • Bilgisayarınız 3-4 Seneden eskiyse tavsiye edeceğim 2.şey SSD almanız olacaktır SSD'ler bilgisayrınıza inanılmaz bir hız katacaktır.
Üsteki söylediklerim gündelik kullanım için ben oyunda oynamak istiyorum diyorsanız; kendinize bir ekran kartı ve işlemci bakma yolu gözüküyor gibidir.(Alacağınız işlemci anakartınız ile uyumsuz olursa bir de anakart).

Kendi fikirlerimi yazdım yanlışlarım olabilir. Fikir eklemek isteyen olursa yoruma yazabilir arkadaşlarımız faydalansın.

Dipnot: Bilgisayırınız stabil çalışıyorsa %5 daha çok performans alacağım diye sağı solu kurcalamayın, pişman olabilirsiniz bırakın keyfinize bakın :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler hocam bilgiler için. Göz ucuyla baktım hep bu işlere hiç kanım ısınmadı ama bir kere denemek lazım sanırım :D

Yanlış Bilgilendirme
BIOS Update etmek. Eklenebilir.

Aklıma geldi fakat eklemek istemedim ama galiba ısı probleminin oraya eklenebilir, bios updatelerin çoğunun performans kaybı yaşattığını gözlemledim.

B150 Mortar Artic anakart sahibiyim son BIOS update üzdüğü için bir önceki sürüme döndüm. Malware ayağına bildiğin yeni PC aldıracaklar. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS update performans sorunu yaşatmaz, aksine sistemin daha kararlı çalışmasını sağlar. BIOS'un güncel olmadığı sistemlerde kararsızlıklar yaşanabilir. Yanlış bilgilendirme yapmayın.

Ben gözlemlediğim kadarıyla söyledim, benimki yanlış bilgilendirmeyse daha kesin daha kararlı çalışacaktır söylemi ne kadar doğrudur tartışılır.

Örnek yapılan update öncesi ve sonrası test sonuçları.

Geri
Yukarı