Bilgisayar işlemcisi beynin işlemcisinden daha güçlü

İnsan bir şeyi keşfederek öğreniyor, bu şekilde bilgi birikimine sahip oluyor. Örneğin ateşi bulan bir kişi önce çevresindeki gördüklerini beyninde işledi ve sonrasında tesadüfen buldu. Ateşi keşfeden insan ateşin varlığını öğrendi. İnsan ateşi keşfetmeden önce ateşin varlığını düşünebilir miydi?
Ateşten örnek vermişsiniz o doğada kendiliğinden oluşabilir ama peki ya bir ampul?

@MUHAMMEDALİ66 o zaman seni Tesla ekran kartlarının yanına alalım.
Ateşten örnek vermişsiniz o doğada kendiliğinden oluşabilir ama peki ya bir ampul?
Thomas Edison ampulü bulurken çok deneme yaptı. Deneme yanılma yoluyla bir şeyi keşfetti. Bir bilgisayar da sürekli deneme yaparak bir şeyi öğrenebiliyor.

Thomas Edison ampulü bulurken çok deneme yaptı. Deneme yanılma yoluyla bir şeyi keşfetti. Bir bilgisayar da sürekli deneme yaparak bir şeyi öğrenebiliyor.
Dediğimi tam olarak anlamadınız, ateşi insanların gördüğünü savundunuz peki ya ampul fikri nereden geldi veya diğer günlük yaşamımızda kullandığımız onca alet?

Dediğimi tam olarak anlamadınız ateşi insanların gördüğünü savundunuz peki ya ampul fikri nereden geldi veya diğer günlük yaşamımızda kullandığımız onca alet?
İnsan bir ampulü üretmeyi düşünüyorsa bunun sebebi edindiği tecrübe. Bir bebeğin aklına ampulü bulmak gelmez fakat yetişkin bir insan edindiği bilgi birikimiyle bunu düşünebilir. Ateş aydınlatan bir obje. Bununla birlikte insan aydınlatma amacıyla farklı bir objeyi üretmeyi düşünebilir. Sonuçta bunu düşünmesi için de bazı yaşanmışlıkların olması gerekiyor.

İnsan bir ampulü üretmeyi düşünüyorsa bunun sebebi edindiği tecrübe. Bir bebeğin aklına ampulü bulmak gelmez fakat yetişkin bir insan edindiği bilgi birikimiyle bunu düşünebilir. Ateş aydınlatan bir obje. Bununla birlikte insan aydınlatma amacıyla farklı bir objeyi üretmeyi düşünebilir. Sonuçta bunu düşünmesi için de bazı yaşanmışlıkların olması gerekiyor.
Ampul ateşten esinlenerek üretildiğini söylediniz peki ya telefonlar ve bilgisayarlar neyden esinlenerek üretildi?

Ampul ateşten esinlenerek üretildiğini söylediniz peki ya telefonlar bilgisayarlar neyden esinlenerek üretildi?
Bunu şu şekilde düşünmek gerekiyor. Her şey birbirini tetikledi. 1000'li yıllara gidin. O yıllarda yaşayan insanların aklına bilgisayar dahi gelmez. Çünkü o zamanki insanların aklında tarım, hayvancılık, inşaat gibi şeyler var.

İnsanlık önce endüstri çağına girdi. Peki neden girdi? Çünkü insan eliyle yapılan tarımın yetersiz olması sebebiyle. Bu sebeple beraber yeni bir fikir arayışına girdiler ve sanayi devrimine adım attılar. Sonrasında buharlı makine, elektrik ve delikli kart gibi pek çok teknolojik sistem gelişmeye başladı. Bilgisayarların temelini de bu gelişmeler attı. Yani insanlar bir anda düşünmedi, bunu düşünmelerini tetikleyen bir sebep var.

Bunu şu şekilde düşünmek gerekiyor. Her şey birbirini tetikledi. 1000'li yıllara gidin. O yıllarda yaşayan insanların aklına bilgisayar dahi gelmez. Çünkü o zamanki insanların aklında tarım, hayvancılık, inşaat gibi şeyler var.

İnsanlık önce endüstri çağına girdi. Peki neden girdi? Çünkü insan eliyle yapılan tarımın yetersiz olması sebebiyle. Bu sebeple beraber yeni bir fikir arayışına girdiler ve sanayi devrimine adım attılar. Sonrasında buharlı makineler, elektrik ve delikli kartlar gibi pek çok teknolojik araç gelişmeye başladı. Bilgisayarların temelini de bu gelişmeler attı. Yani insanlar bir anda düşünmedi, bunu düşünmelerini tetikleyen bir sebep var.
Doğada olmayan bir şey yani hayal gücüyle oluşturulmuş oldu bu da ateş argümanınızı çürütür nitelikte.

Doğada olmayan bir şey yani hayal gücüyle oluşturulmuş oldu bu da ateş argümanınızı çürütür nitelikte.
Bu dediğin örnek şuna benziyor. Örneğin makine öğrenimi ile birçok kitabı okuyan bir yazılım yapay zekasını kullanarak bu verileri işliyor ve yeni bir hikaye üretebiliyor.

Bu dediğin örnek şuna benziyor. Örneğin makine öğrenimi ile birçok kitabı okuyan bir yazılım yapay zekasını kullanarak bu verileri işliyor ve yeni bir hikaye üretebiliyor.
Bir konu hakkında insan birçok farklı yorumda bulunabilir, bir makine ne kadar yorumlayabilir? İnsan ve insan tarafından yapılmış bir şeyi karşılaştırmak tanrıyla insanı karşılaştırmaktan farksızdır hangisinin daha üstün olduğu bellidir.

Öncelikle anlatım bozukluğunu düzeltmelisin. Aynı şeyi 3. kez söylüyorum. Makine öğrenimi ve yapay zeka diyorum. Tabii bizim kadar derin düşünmezler ama kendileri elindeki verilerle bir fikir edinebilir. Sonuçta biz de yeni doğduğumuzda bilgili bir şekilde doğmuyoruz.
Yazım hatam yüzünden özür dilerim. Telefon ile konuşurken yazdım. Fikir edinmeleri imkansız. İnsanlar okuduklarından ana düşünce, ana konu ve duygu çıkartırlar ama makinelerin böyle bir şey yapması imkansız.

Geri
Yukarı