Bilgisayar kapalıyken klavye-mouse çalışması zararlı mı?

Solegado13

Picopat
Katılım
9 Nisan 2021
Mesajlar
93
Çözümler
3
Sorum yukarıda. PC kapalıyken anakartımdan dolayı klavye ve mousenin ışığı PC açık da olsa kapalı da olsa yanıyor. Benim aklımı kurcalayan soru ise bu ışıklar anakartın neyinden güç alıyor? Fişi çektiğimde bile ortalama 15 saniye sonra sönüyor. Benim bu fişi çekmem bilgisayara herhangi bir zarar verir mi? Sonuçta fişi çekerek ışıklara anakarttan giden gücü kesiyorum bilen varsa ve cevap verirse memnun olurum.

Anakart: H410M H

Not: BIOS'tan bu özelliği kapatabilecegimi biliyorum fakat bu özellik bazen işime yarıyabiliyor. Çözüm olarak bunu kapatmamı söylemezseniz sevinirim.
 
Son düzenleyen: Moderatör:

bero02

Picopat
Katılım
11 Haziran 2020
Mesajlar
324
Çözümler
1
Zarar vermez, klavye mouse da zarar görmez. İkinci sorunuza gelirsek güç kaynağınız açıksa anakartınız hala güç alıyor ve güç vermeye devam ediyor.
 

Critness

Hectopat
Katılım
8 Nisan 2017
Mesajlar
4.612
Makaleler
2
Çözümler
14
Yer
Osmaniye/Merkez
Ben gece bilgisayarı kapattığımda klavyenin ışığı kendisini kapatıyor, mouse ise parlak olmadığı için rahatsız etmiyor. Zarar vermez, sadece LED ömrü birazcık kısalır hepsi bu. İstersen mousenin yazılımı varsa oradan kapatır, sonra bilgisayarı kapatabilirsin. Klavyede ise tuş oluyor ışığı açmak için, kapatmadan önce ona basıp kapatabilirsin.
 
Yukarı