Bilgisayar kapanırken gelen tık sesi

blacksea7x

Hectopat
Merhaba, bilgisayarımı kapatırken kasadan tık diye bir ses geliyor sigorta atma sesi gibi. Bilgisayarı kapattığım da tık sesinden 2-3 saniye sonra tamamen kapanıyor. Bir de açılırken çok kısa cızırtı geliyor 1-2 saniye, sesten başka problemim yok sistemimin çalışması normal hata ya da bir sorunla karşılaşmıyorum. PSU olarak Corsair VS550 modelini kullanıyorum ondan kaynaklı olabilir mi bir iki yazı gördüm araştırdığımda emin değilim. Bilgisi olup yardım edebilecek varsa sevinirim, ses sorun teşkil eder mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanki HDD'den geliyor fakat emin olamadım emin olmak için kasayı söküp HDD'ye bağlı olan kabloyu söküp bilgisayarı açmayı denesem net cevaba ulaşırmıyım.Bilgisayar'dan pek anlamıyorum bir sorunla karışılaşır mıyım? Windows SSD M2'e kurulu.
Hdd'ye bağlı olan sata güç girişini söküp deneyin bakalım aynı sesi duyacak mısınız.

PC açılırken anakarta PS_ON sinyali yollar, kapanırken ise tam tersi bunun bunun sonucunda da tik sesi çıkabilir anakartla alakalı.
PSU'ya gelirsek bu ses APFC kısmından açma/kapama sırasında ani akımla karşılaşır bunu azaltmak için NTC termistörü kullanıyorlar ve segmentine göre bypass rölesi bulunan modellerde NTC'yi atlama yaptırdığında bu ses gelebilir.
Bypass rölesi kullanan PSU'lara giriş modellerde çok denk gelmedim VS'de de olcağını sanmam. NTC'deki güç kaybını önlüyor ve açıldıktan sonra NTC'yi atlamak için bulunuyor vede hızlı bir şekilde soğumasını sağladığı için bu nedenle de ani akımları yeşil çizgide tutuyor. Yanlış hatırlamıyorsam verimliliğe de ufak katkısı var.
Güncel Corsair VS'nin iç yapısına tekrardan baktım ve bulunmamakta bu soruna sebebiyet vermemeli arkadaşın dediği gibi SATA güç konnektörünü çıkarıp, deneyimleyin sonucu yazın.

Bu bypass rölesini verimlilik için çıkardılar, NTC'yi düşündükleri yok. Devamlı üzerinden enerji geçen bir NTC PSU'lar için önemli bir miktar enerjiyi ısıya dönüştürüyor. NTC'ler uzun süredir sıkıntısız kullanılıyor, ömürleri de uzun. Bir de hızlıca kapatıp açma gibi konularda iş yapıyor bu röle.

Verimliliğe katkısı da oldukca az belki %2 seviyesinde anca seyrettiriyor ama PC bekleme modundayken güç tüketiminde hatrı sayılır bir fayda sağlıyor. NTC'ler ne kadar yüksek ısıya dayanıklı olsalar da soğuma konusunda iyi değiller, olmadılar da. Bypass olmayan bir PSU'da PC açık kaldığı sürece NTC ortam koşullarında soğumuyor. Bu yüzden sistem açıldığında NTC termistörünün direnci daha düşük oluyor. Bu düşük dirençt, NTC'nin sınırlama kabiliyetini kısıtlıyor. Olmasa da olur denilcek bir tasarım. Güncel üst segment modellerde olmazsa olmaz durumda özellikle Gold üstü verimliliklerde, orta segment modellerde de yavaştan yaygınlaşıyor. Maliyetinin pahalı olduğundan bahsediyordu Jon Gerow.

PC açılırken anakarta PS_ON sinyali yollar, kapanırken ise tam tersi bunun bunun sonucunda da tik sesi çıkabilir anakartla alakalı.
PSU'ya gelirsek bu ses APFC kısmından açma/kapama sırasında ani akımla karşılaşır bunu azaltmak için NTC termistörü kullanıyorlar ve segmentine göre bypass rölesi bulunan modellerde NTC'yi atlama yaptırdığında bu ses gelebilir.
Bypass rölesi kullanan PSU'lara giriş modellerde çok denk gelmedim VS'de de olcağını sanmam. NTC'deki güç kaybını önlüyor ve açıldıktan sonra NTC'yi atlamak için bulunuyor vede hızlı bir şekilde soğumasını sağladığı için bu nedenle de ani akımları yeşil çizgide tutuyor. Yanlış hatırlamıyorsam verimliliğe de ufak katkısı var.
Güncel Corsair VS'nin iç yapısına tekrardan baktım ve bulunmamakta bu soruna sebebiyet vermemeli arkadaşın dediği gibi SATA güç konnektörünü çıkarıp, deneyimleyin sonucu yazın.
Merhaba konu yakın zamanlı ben de burada sorayım dedim. Benimde arkadaşta olduğu gibi sistem kapanır kapanmaz PSU' dan şalter sesi gibi tık ediyor. PSU Zalman Gigamax GVII 550W 80+

Geri
Yukarı