Bilgisayar kapatmamak fanları bozar mı?

Buğra Savsar

Centipat
Daha fazla  
Benim Dark N10 kasam var. Onun fanlarını kullanıyorum kalitesiz fanlar ve işlemci soğutucusu Snowman 3 fanlı hava soğutma günde 8 saat yük altına almadan kullanırken 2 fan kendiliğinden motoru patladı çok ses çıkardı. Intel Core i5 6402p 2.80 GHz işlemci Kingston DDR4 2133 MHz 2 adet 8 GB RAM asroc Q170M vPro anakart ekran kartı yok onboard kullanıyorum. Hi-Level Elite series 128 GB SSD Toshiba 1 TB 5400 RPM HDD ve Hadron 600W PSU var. Bilgisayarı yıllarca hiç kapatmadan internete girmek ve ofis işleri için kullanacağım. PSU kalitesiz diye konularda gördüm sürekli açık kalması için kaliteli PSU gerekirmiş o yüzden.
High Power Performance Gd HP1-J600GD-F12S 600W 80+ Gold 12 CM Fanlı Güç Kaynağı Fiyatları ve Özellikleri
Bunu aldım. bu psu benim sisteme fazlamı gelir Bu şekilde yeterli mi yıllarca kapatmadan internet ofis işleri için yük altına almadan ısınmadan ve fanlarda normal hızlarda dönerek çalışır mı? Yıllarca sorun çıkar mı? Fanlar diğer parçalar bozulur mu yoksa fan ve hava soğutmamı almam gerekir?

Son düzenleme:
Tamam açık kalsında açık kalması şart değilse ve uzun bir ara verecekseniz kapatın bilgisayarı. Uyku moduna alın diyeceğim önerilmeyen bir şey uyku modu kullanmamalısınız. Siz bilgisayarı kullanmadığınız anlarda kapatın ki parçalarınız sorun çıkartmasın.

Tamam açık kalsında açık kalması şart değilse ve uzun bir ara verecekseniz kapatın bilgisayarı. Uyku moduna alın diyeceğim önerilmeyen bir şey uyku modu kullanmamalısınız. Siz bilgisayarı kullanmadığınız anlarda kapatın ki parçalarınız sorun çıkartmasın.

Benim yeni aldığım PSU benim sisteme fazla mı gelir sence?

Benim Dark N10 kasam var. Onun fanlarını kullanıyorum kalitesiz fanlar ve işlemci soğutucusu Snowman 3 fanlı hava soğutma günde 8 saat yük altına almadan kullanırken 2 fan kendiliğinden motoru patladı çok ses çıkardı. Intel Core i5 6402p 2.80 GHz işlemci Kingston DDR4 2133 MHz 2 adet 8 GB RAM asroc Q170M vPro anakart ekran kartı yok onboard kullanıyorum. Hi-Level Elite series 128 GB SSD Toshiba 1 TB 5400 RPM HDD ve Hadron 600W PSU var. Bilgisayarı yıllarca hiç kapatmadan internete girmek ve ofis işleri için kullanacağım. PSU kalitesiz diye konularda gördüm sürekli açık kalması için kaliteli PSU gerekirmiş o yüzden.
High Power Performance Gd HP1-J600GD-F12S 600W 80+ Gold 12 CM Fanlı Güç Kaynağı Fiyatları ve Özellikleri
Bunu aldım. Bu PSU benim sisteme fazla mı gelir bu şekilde yeterli mi yıllarca kapatmadan internet ofis işleri için yük altına almadan ısınmadan ve fanlarda normal hızlarda dönerek çalışır mı? Yıllarca sorun çıkar mı? Fanlar diğer parçalar bozulur mu yoksa fan ve hava soğutmamı almam gerekir?

Hocam 600W çok fazla o sisteme.

Yıllarca aralıksız kapatmazsanız bilgisayar feci donmaya takılmaya başlar arada bir yeniden başlatma gerekir. Fanlar bozulmaz, bozulursa yenisini alırsınız zaten.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı