Bilgisayar karşısında göz yorulması

James21

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, arkadaşlar ASUS VP278H monitör kullanıyorum. Oyun oynarken (Valorant, CS) ilk maçtan sonra gözlerim acımaya başlıyor oyuna odaklanamıyorum. Monitör için ayar vb. önerebilir misiniz? Odanın ışığı açık ve yaklaşık 4 karış uzakta kullanıyorum monitörü. Ekran parlaklığı çok az.

Merhaba, arkadaşlar ASUS VP278H monitör kullanıyorum. Oyun oynarken (Valorant, CS) ilk maçtan sonra gözlerim acımaya başlıyor oyuna odaklanamıyorum. Monitör için ayar vb. önerebilir misiniz? Odanın ışığı açık ve yaklaşık 4 karış uzakta kullanıyorum monitörü. Ekran parlaklığı çok az.

Parlaklık fazla olabilir ya da fazla oynuyor olabilirsin diyeceğim ama 1 maçtan sonra yorulduğu için bu da etkisiz ışığa karşı gözlerinin alerjisi olabilir monitörün parlaklığını önce 50'ye al gene acıyorsa en düşüğe al eğer gene acırsa gözün doktora görün bir de Valorant CS gibi oyunlarda odayı aydınlatan bir flash bombası ya da skill vardır onlardanda oluyor olabilir. Flaş olmayan bir oyun oyna 40 dk falan

1- Oda lambasının veya güneşin ışığı her zaman arkandan gelsin monitöre. Extradan o ışıklar da gelmesin gözüne.

2- Full hd monitörü 27 inç veya 31 inç kullan ki, uzaktan bakabilesin. Ki sen 27 inç kullanıyorsun uzaktan bakabilirsin. Yakından bakma uzaklaştır monitörü. Full hd monitörü 24 inç olan birisi istese de uzaktan bakamaz pixel yoğunluğu fazla olduğu için.

3-Monitöründe varsa eğer mavi ışık filtresini aktif et. Ayrıca Windows 10'da gece ışığı ayarı var. Oradan gece ışığını aktif edebilirsin.

4- Sık sık ara ver.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler ben karanlık oda modunda kullanıyorum monitörü bir de parlaklık %10 anlayacağınız üzere bayağı düşük.
Lamba arkamda duruyor. Monitörle aramda yaklaşık bir 50 60 cm var.

Geri
Yukarı