Bilgisayar kasa fiyatlarındaki artışın sebebi nedir?

Kurda ki artış sadece üretim maliyetini değil vergileri, gemi ile kargo bedellerini vs her şeyi etkiliyor.

Ben yurt dışından perakende şekilde bir sıvı soğutma aldım, bunun peraken de olarak kargosunu ödedim, vergimi ödedim. Sonuç olarak üllkemizde 1500 lira olan sıvı soğutma benim elime 900 liraya geçti.
Şimdi kurdan etkilenen diğer firmalar, üreticiden toplu olarak ürün alıyor (ben son satıcıdan tek ürün aldım, onlar üreticiden toplu alıyorlar ikimizin ürünü aldığı fiyat arasında ne kadar fark olacağını düşün diye söylüyorum). Daha sonra ben tek ürüne kargo verirken onlar yüzlerce ürünü kargolattırıyor yani ürün başına düşen kargo konusunda yine benden ucuza getiriyorlar. Üstelik yurt dışından aldığım adam da bunlarla aynı süreçten geçiyor yani bana gelen ürün için 2 kere kargo 2 kere vergi işliyor, yurt dışında satan kurumun kar miktarı da ekleniyor sonuç olarak bizimkilerden 600 lira daha ucuza geliyor.

Son düzenleme:
@DjKedi hocam çok güzel açıklamış. Bu fırsatçılıktır. Laptop tarafında da böyle. Orta ve yüksek seviye laptoplar genellikle yurt dışından ucuza geliyor, hatta yeri geliyor çok ciddi farklar olabiliyor. Bu yüzden ben alacağım parçalar için yurt dışına da bakıyorum ve yurt dışındaki güvenilir satıcılardan eşya almayı öneriyorum. Bizim buradaki çoğu fırsatçı satıcıya boşuna para kaptırmanın gerekli olduğunu sanmıyorum.

Geri
Yukarı