Bilgisayar kasası nasıl temizlenir?

Zaquare

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayar kasasını bir buçuk, iki senedir temizlemiyordum ısı sorunları yaşamaya başladım az da olsa ve kasanın dış görünüşü çok kötü olmaya başladı çamurumsu şeyler var fanların içlerinde olsun ekran kartının üstü olsun saç kurutma makinesinin soğuk tarafıyla kasayı temizlesem ne kadar sağlıklı olur ya da daha nasıl temizleyebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Saç kurutma makinesini kullanabilirsin ama kurutma makinesinin soğuk çalışma modu varsa onu kullan yoksa sıcak modunu kullanarak kasaya zarar verebilirsin. Ya da elektrikli süpürge ile de temizleyebilirsin. Benim kullandığım elektrikli süpürge yöntemi, en azından etrafa toz dağıtmıyor. İnternetten örnek videolara bakarak işlemcinin termal macununu yenile, eğer el becerisi olarak kendini yeterli görmüyorsan işlemcinin fanını sökme işi için başkasından yardım isteyebilirsin. Bir tanede ıslak mendil al, mendili iyice sık, suyunu tamamen boşalt. Dokunduğun zaman nemli olsun ama su damlası salmayacak şekilde mendili sık. Islak mendilin nemli haliyle de kibarca anakartın etrafını, ekran kartın etrafını, fanların etrafını, kasanın iç kısımları ve ince küçük kısımlarını nemli mendille temizle, kasan pırıl pırıl olur.

Saç kurutma makinesini kullanabilirsin ama kurutma makinesinin soğuk çalışma modu varsa onu kullan yoksa sıcak modunu kullanarak kasaya zarar verebilirsin. Ya da elektrikli süpürge ile de temizleyebilirsin. Benim kullandığım elektrikli süpürge yöntemi, en azından etrafa toz dağıtmıyor. İnternetten örnek videolara bakarak işlemcinin termal macununu yenile, eğer el becerisi olarak kendini yeterli görmüyorsan işlemcinin fanını sökme işi için başkasından yardım isteyebilirsin. Bir tanede ıslak mendil al, mendili iyice sık, suyunu tamamen boşalt. Dokunduğun zaman nemli olsun ama su damlası salmayacak şekilde mendili sık. Islak mendilin nemli haliyle de kibarca anakartın etrafını, ekran kartın etrafını, fanların etrafını, kasanın iç kısımları ve ince küçük kısımlarını nemli mendille temizle, kasan pırıl pırıl olur.
Elektrik süpürgesi biraz zararlı değil mi bence en iyi yöntem saç kurutma makinesinin soğuk bölümü.

İlk öncelikle video izleyin ve ne yapacaklarınızı düşünün.

Parçaları çıkartın. Dikkatle çıkartın. Yavaş yavaş çıkartın. Sonra bir kaza olmasın.

Ondan sonra kasa fanlarını çıkart.

Kasayı al güzelce duş musluğu ile bezle yıka. Kasayı kurutmaya bırak.

Kasa fanlarını kuru bir bez ile alabilirsin.

Parçalara gelirsek;

Anakartda tozlanma varsa elektronik devre kart temizleyici alarak üstüne sıkın ve ordaki tozlar gitmiş olacaktır.

Ekran kartında ise fanlarını çıkart ve kuru bez ile sil ve sonra tekrar tak. Ekran kartını çevresini kuru bez ilE temizleyebilirin.

Parçaları çıkartman gerekecek.

Sonra bir ıslaklık olan yerleri kurutmaya bırak. Sonra parçaları sırasıyla tak.

Son düzenleme:
Elektrik süpürgesi biraz zararlı değil mi bence en iyi yöntem saç kurutma makinesinin soğuk bölümü.

Ben bugüne kadar elektrikli süpürgeyle yaptım hiçbir zararını görmedim. Zaten uğraştığın şey bilgisayarın en hassas noktası olduğu için ister istemez ekstra dikkat ediyorsun. Ben de süpürgeyle yapıyordum ama öyle haldur huldur girmiyorum. Dikkatle özenle yavaş yavaş hiçbir şeye bastırmadan zorlamadan temizliyorum. Elektrikli süpürgenin zararı şöyle olur. Süpürge çok güçlü çektiği için elinle süpürgenin ağzını kapatır gibi anakarta dayarsan oradaki parçalara belki zarar verebilir. O yüzden süpürgenin başını çapraz bir şekilde tutacaksın. Anlatırken biraz karışın oldu birazdan küçük bir resimle örnek vereceğim.
Resimle de bahsettiğim yöntemi anlatmaya çalıştım ama olduğu kadar artık. :D.

Dosya Ekleri

• indir.png
    indir.png
    11 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı